Češi vloni vytřídili téměř 17 000 tun elektroodpadu: Nejlépe je na tom Plzeň, nejhůře Vysočina

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lidé v České republice odevzdali vloni k recyklaci 16 672 tun vysloužilého elektrozařízení. Na jednoho obyvatele se tak vysbíralo přibližně 1,57 kilogramů nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče a zařízení informačních technologií.

Nejlépe si, stejně jako vloni, vedli obyvatelé Plzně. Naopak nejhůře občané na Vysočině. Ve sběru elektra se Češi od roku 2017 opět zlepšili, vytřídili o téměř 1 400 tun více, což odpovídá asi 9% nárůstu. Údaje vyplývají z výsledků kolektivního systému provozovaného společností REMA Systém, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.

Nejvíce se třídí pračky, myčky, sporáky, nejméně světelné zdroje

Celkových 16 672 tun vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, které byly vloni v ČR odevzdány v síti REMA k recyklaci, odpovídá váze 222 kusů legendární české motorové lokomotivy řady 751, zvané Bardotka. V rámci 10 skupin elektrozařízení se ze 44 % jednalo o velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky, myčky, sporáky nebo varné desky. Více než 36% podíl na sběru elektru pak měla zařízení informačních technologií, jako jsou například telefony, počítačové myši, tablety, klávesnice či kalkulačky. Množstevně nejméně se nashromáždilo světelných zdrojů, které jsou díky své jednotkové hmotnosti jedním z nejlehčích elektrozařízení. Z konkrétních typů elektra poslal kolektivní systém k recyklaci nejvíce tiskáren a kopírovacích strojů. „Naše statistiky potvrzují setrvalý trend, který navazuje na předchozí roky. Nižší čísla sběru u malých a lehkých elektrozařízení i nadále potvrzují, že se lidé mnohem rychleji zbavují velkých nefunkčních přístrojů, pro které není u nich doma místo. Menší výrobky, jako jsou třeba mobilní telefony, elektronické hračky, žárovky nebo zářivky častěji schovávají doma v šuplíku, nebo mají stále tendence je vyhazovat do směsného komunálního odpadu. V této oblasti, byť se situace již významným způsobem posunula k lepšímu, je stále prostor pro osvětu, ale také spolupráci s obcemi, svozovými a třídícími společnostmi, i ministerstvem životního prostředí,“ hodnotí čísla za rok 2018 David Vandrovec, generální ředitel společností REMA.

elektroodpad trideni 2019 1

Zlepšení ve sběru o 9 %

I přesto se však Češi v recyklaci elektra neustále zdokonalují. Oproti roku 2017 se vloni podařilo zrecyklovat o 9 % vysloužilých elektrozařízení více a v rámci meziročního srovnání v letech 2016 a 2017 se jedná o 5% nárůst. „Zpětný odběr elektrického a elektronického zařízení se navyšuje zčásti díky pokračující intenzivní výchově spotřebitelů a vzdělávání ve veřejných i soukromých institucích. V poslední době je sice velmi často zdůrazňována problematika plastového odpadu, ale stejně tak i vysloužilé elektrozařízení získává na důležitosti. Zejména s ohledem na to, že se stává čím dál častější součástí každodenního života doma i v práci, a to napříč generacemi i společenskými poměry,“ komentuje ředitel kolektivního systému REMA.

Vysloužilé elektro pošlete poštou zdarma nebo si ho nechte bezplatně odvézt

Pomáhají však i moderní a zábavnější cesty, kterými se lze nepotřebných věcí zbavit. „Občané mohou dnes využívat kromě klasických sběrných dvorů a sběrných míst u prodejců elektra třeba i různé firemní nebo školní projekty, či zajímavé soutěže zaměřené na sběr vysloužilého elektra. Prostřednictvím našich projektů na podporu recyklace „re:Balík“ a „Buď líný“ mohou běžní spotřebitelé poslat vyřazené a nepotřebné elektro bezplatně poštou nebo kurýrní službou,“ doplňuje Vandrovec.

elektroodpad trideni 2019 3

REMA loni překročila celkové cíle stanovené EU

Kolektivní systém, provozovaný společností REMA Systém, překročil v roce 2018 jako první kolektivní systém v České republice celkové cíle stanovené Evropskou unií, které jsou vytyčeny na rok 2020, pro ČR až pro rok 2021 (míra sběru ve výši minimálně 65 %). V roce 2018 pro Českou republiku platila povinnost 50 % úspěšnosti ve sběru vysloužilých elektrozařízení vůči těm nově uvedeným na trh. Kolektivní systém REMA přitom dosáhl úspěšnosti více než 67% míry sběru a potvrdil tím svoji pozici úspěšného kolektivního systému. V roce předchozím, kdy republikový cíl činil 45 %, byla tato hodnota ve výši 61 %.

Nejaktivnější byli Plzeňané, nejhorší Vysočina

Nejaktivnějším krajem byl v roce 2018 v recyklaci elektra ten Plzeňský, stejně jako rok předtím. V průměru odevzdali Plzeňané 3,24 kilogramů na hlavu. Dobře si vedli také Středočeši (2,75 kg odevzdaných na obyvatele) a Pražané (2,73 kg na obyvatele). Nejhůře sbírali v roce 2018 lidé na Vysočině, tam odevzdal průměrně každý občan k recyklaci jen 0,41 kilogramů elektrozařízení. Ač je pro rok 2018 Plzeňský kraj tím nejaktivnějším, oproti roku 2017 si pohoršil v průměru o 0,8 kilogramů elektroodpadu na obyvatele méně (vloni činil přepočet sběru na jednoho obyvatele 4,03 kg). Oproti roku 2017 si naopak polepšili lidé ve Středočeském kraji (o 0,7 kg na obyvatele), ve Zlínském kraji (o 0,6 kg na obyvatele) a v Praze (o 0,5 kg na obyvatele). Celkově obyvatelé České republiky odevzdali k recyklaci v roce 2018 o 9 % vysloužilých elektrozařízení více než v roce předchozím.

elektroodpad trideni 2019 2

Baterie se nejvíce třídí na Moravě

Společnosti REMA zajišťují také zpětný odběr přenosných baterií a akumulátorů. Podle statistiky společnosti Rema Battery jich lidé v uplynulém roce odevzdali téměř 275 tun. Nejaktivnější byli přitom občané Jihomoravského kraje, kde se k recyklaci vybralo skoro 59 gramů na obyvatele, což odpovídá necelým 3 kusům tužkových baterií typu AA. Recyklaci také aktivně podpořili Pražané, kteří v přepočtu na obyvatele odevzdali téměř 2 kusy AA baterií, a Pardubičtí, kde každý obyvatel poslal k recyklaci v průměru jednu a půl tužkové baterie. Nejméně baterií se k recyklaci vysbíralo na Královéhradecku a na Vysočině (6,4 g na obyvatele). Míra sběru přenosných baterií a akumulátorů překročila hranici 68 % (v roce 2017 to bylo 53 %), přičemž cíl Evropské unie je stanoven v úrovni 45 %.

REMA Systém, a.s.
REMA PV Systém, a.s.
REMA Battery, s.r.o.
REMA AOS, a.s.
Antala Staška 510/38, 140 00 Praha 4
Tel.: +420 225 988 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.rema.cloud

O Společnosti REMA:

REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS
Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou v rámci společnosti REMA Systém služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), v rámci společnosti REMA Battery baterií, akumulátorů, a v rámci společnosti REMA PV solárních panelů.
Nově je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů.
Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elek

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku