Centralizovaná versus decentralizovaná instalace s frekvenčními měniči

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nejběžnější formou instalace je bezpochyby centralizovaná instalace frekvenčních měničů v rozvaděčích. Výhody technologie centralizovaných rozvaděčů spočívají především v chráněné instalaci jednotek a centralizovaném přístupu k nim pro napájení, ovládání, údržbu a analýzu poruch.

Při instalaci do rozvaděče musí být primárním aspektem, který je třeba vzít v úvahu, řízení tepla, a to nejen jednotek, ale také celé instalace. V důsledku odvodu tepla v rozvaděči může být nutné dodatečné chlazení rozvaděče.
V závislosti na montážních předpisech výrobce frekvenčních měničů musí být dodrženy minimální vzdálenosti nad a pod jednotkou a mezi jednotkou a sousedními součástmi. Pro lepší odvod tepla se doporučuje přímá montáž na zadní stěnu rozvaděče. Někteří výrobci také udávají minimální vzdálenosti mezi jednotlivými jednotkami. Je však výhodnější montovat jednotky vedle sebe, pokud je to možné, aby bylo možné efektivně využít plochu montážní plochy.
Nevýhodou centralizované instalace jsou v některých případech dlouhé délky kabelů k motorům. Zatímco použití stíněných kabelů definitivně snižuje efekty vysokofrekvenčního rušení kabelu motoru, tyto efekty nejsou zcela eliminovány.
Jako alternativu k centralizované instalaci lze také zvolit decentralizovaný přístup k uspořádání zařízení. Zde se frekvenční měniče nachází velmi blízko motoru nebo přímo na něm.

centralizace fm 2021 1
Délky motorových kabelů se tím zkrátí na minimum. Decentralizovaná instalace navíc nabízí výhody při detekci poruch, protože vztah mezi regulátory a jejich přidruženými motory je snadno viditelný. V decentralizovaných konfiguracích se k řízení pohonů obvykle používá sběrnice.
Při plánování decentralizované instalace je třeba vzít v úvahu faktory, jako jsou okolní teploty, poklesy síťového napětí, omezené délky kabelů motoru atd. Důležité faktory, jako jsou tyto, jsou často při návrhu inženýrských projektů na vysoké úrovni přehlíženy.
Například nejen decentralizované jednotky, ale i přívodní kabely musí být vhodné pro prostředí instalace.
Například fieldbus sběrnicový kabel musí být vhodný do drsnějšího prostředí a někdy také flexibilního typu. Kromě toho je třeba se vyhnout instalaci jednotek na nepřístupných místech, aby byl zajištěn rychlý přístup pro servis.
Dalším důležitým hlediskem je segmentace decentralizované sítě. Z ekonomických důvodů je výhodné spojovat jednotky do skupin nebo segmentů. Je třeba pečlivě zvážit, které segmenty potřebují ke svému provozu jiné segmenty a které segmenty mohou, musí, mohou nebo by měly nadále fungovat samostatně. Pokud například nelze přerušit určité chemické procesy, nesmí selhání segmentu nižší úrovně narušit důležité segmenty.

centralizace fm 2021 2
V neposlední řadě by se neměly podceňovat odborné znalosti, které jsou nezbytné pro instalaci decentralizované sítě. Kromě znalosti používaných fieldbus sběrnicových systémů musí mít technik povědomí o struktuře (co se stane s celým systémem v případě poruchy jednotlivé jednotky) a okolních podmínkách decentralizované sítě a musí být schopen tyto účinky odhadnout.
Přestože jsou decentralizované jednotky vždy dražší než centralizované, dobře promyšlené koncepce decentralizace mohou dosáhnout úspory přibližně 25 % ve srovnání s centralizovanými systémy. Potenciál úspor při instalaci vyplývá ze zkrácení délky kabelů a z použití modulů zařízení, které již byly vyrobeny a otestovány výrobcem nebo dodavatelem stroje.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku