Optické rozvody v bytových domech aneb co nás čeká a nemine

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Postupující digitalizace naší společnosti klade stále větší nároky na rychlost a kvalitu připojení k internetové síti, a to nejen v oblasti mobilních datových připojení, ale zejména v segmentu pevných sítí.

Není proto divu, že kvalitní komunikační konektivita se pomalu stává jedním z kritérií, které zohledňujeme například při koupi bytu nebo rodinného domu, a asi dnes budeme těžko hledat realitní kancelář, která by dostupné technologie zajištění fixního internetu neuváděla jako jedno z kritérií u nabízené nebo poptávané nemovitosti.

opticke rozvody 2017 1

Evropská unie klade velký důraz na zajištění dostupnosti kvalitního internetového připojení pro všechny obyvatele všech členských států, přičemž z pohledu přenosového média ze strany EU již řadu let zaznívá jednoznačná preference optického vlákna až do bytu nebo rodinného domu zákazníka. Přestože situace v České republice je z pohledu rozložení technologií používaných pro internetové připojení tuzemských domácností do značné míry unikátní (s převažujícími technologiemi WIFI či xDSL), i zde je patrný postupný nárůst podílu přípojek typu FTTH (Fiber To The Home), i když je to zejména v komerčně zajímavých lokalitách, v rámci developerských projektů s novou výstavbou bytových či rodinných domů a podobně. Budování optických přístupových sítí v lokalitách s rezidenční zástavbou s sebou nese nejeden technický problém, mimo jiné i vybudování adekvátních vnitřních optických rozvodů.
Avšak nejen operátoři stojí před problémem budování infrastruktury uvnitř domů. Dalším aspektem, který uvedenou problematiku generalizuje ještě více, je připravovaný zákon o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který mimo jiná ustanovení počítá i se zavedením povinnosti stavebníků budovat fyzickou infrastrukturu pro vysokorychlostní internet, a to již při stavbě domu nebo jeho významnější rekonstrukci.

Technologie budování vnitřních optických rozvodů

Jednotlivé metody a technologie, kterými lze realizovat vnitřní optické rozvody, mapuje první díl Příručky pro projektování a návrh NGA sítí, vydávané společností OFA s.r.o. (NGA – Next Generation Access – přístupová síť nové generace). Na necelých stech stranách zde naleznete do detailu popsané vnitřní optické technologie a běžně užívané postupy, a to jak ve stávajících domech, tak i v nově budovaných stavbách. Příručka byla vytvořena s důrazem na maximální možnou názornost a srozumitelnost problematiky, přičemž zmíněnou část věnovanou problematice vnitřních rozvodů doplňuje přes dvě stě obrázků a technických schémat. Příručka pro případ každé z popsaných technologií specifikuje i možné způsoby napojení vnitřního optického rozvodu na vnější síť a způsoby ukončení vláken na straně zákazníka.

opticke rozvody 2017 2

Příprava pro optický rozvod

Obecně rozšířeným mýtem je přesvědčení, že optický rozvod je něco drahého, složitého a obtížně proveditelného. Přesto však lze přípravu pro optický rozvod provést poměrně snadno, například příloží vnitřních mikrotrubiček pro optické mikrokabely do připravené vnitřní trasy rozvodu jiného typu.  Investicí v řádu několika stokorun pak získáte trasy pro následnou instalaci (zafouknutí, prostrkání) optického mikrokabelu nebo vláknové jednotky a vyhnete se tím v budoucnu nepříjemnému stavebnímu zásahu.

opticke rozvody 2017 3

Příručka pro projektování a návrh NGA sítí

Příručka pro projektování a návrh NGA sítí je unikátním projektem tištěné publikace v kroužkovém šanonu, do kterého jsou následně vkládány nově vydané části. Na konci roku 2015 byla vydána zmíněná problematika vnitřních optických rozvodů, v současnosti jsou v tisku kapitoly věnované topologiím vnějších optických přístupových sítí a problematice optických spojek a optických rozváděčů. Bližší informace naleznete na www.ofacom.cz/ofa-pedie/prirucka-nga-site. Cena první části (šanon + kapitola o vnitřních rozvodech) je 397 Kč včetně DPH.
Společnost OFA s.r.o. je již více jak deset let lídrem na trhu optických komunikací v České republice. Nabízíme ucelené řešení v oblasti optických přístupových sítí typu FTTx, G-PON, a to včetně dodávky veškerých pasivních i aktivních komponent uvedených sítí, konfigurace aktivních prvků nebo dohledového systému.

opticke rozvody 2017 4

OFA s.r.o.
Sezemická 2872/10, 193 00 Praha 9
Czech Republic
Tel.:+420 281 021 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail pro konzultace problematiky
optických sítí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ofacom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku