Problematika vnitřních rozvodů elektronických komunikací

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost OFA s.r.o. je již více jak deset let lídrem na trhu optických komunikací v České republice. Nabízíme ucelené řešení v oblasti optických přístupových sítí typu FTTx, G-PON, GE-PON, a to včetně dodávky veškerých pasivních i aktivních komponent uvedených sítí, konfigurace aktivních prvků nebo dohledového systému.

Portfolio prvků dodávaných firmou OFA s.r.o. pokrývá celý segment optických přístupových a přenosových sítí, včetně vnitřních rozvodů či speciálních kabeláží. Z nejvýznamnějších komodit jmenujme optická vlákna, optické kabely, mikrokabely či vláknové svazky, širokou škálu optických spojek, vnějších i vnitřních optických rozváděčů, nebo například komplexní řešení plastové infrastruktury pro optické sítě. Samozřejmostí je potom podpora v oblasti provozu a výstavby optických telekomunikačních sítí, jako jsou konzultace při zpracování koncepce, topologie a projektového řešení optických sítí, a to jak pasivní tak aktivní části optické sítě. S tím souvisí i široká nabídka odborných školení projektových, provozních a montážních složek operátorů.

prirucka ofa 1

Proč právě problematika vnitřních telekomunikačních rozvodů

Vnitřní optické telekomunikační rozvody byly v bytových domech doposud v českém prostředí realizovány ponejvíce operátory, kteří ve vlastní režii pokrývali například sídliště optickou sítí FTTH a budovali optické přípojky až po zásuvky v bytech zákazníků. Dalším případem, poplatným současné době, je potom výstavba bytových domů nebo obytných areálů, kde jsou vnitřní optické rozvody budovány jako součást stavby například developerem. Další případy pak byly poměrně minoritní.
V blízké budoucnosti však lze očekávat v této problematice významný obrat. Důvody pro takové očekávání jsou minimálně dva. Prvním je připravovaná transpozice evropské směrnice 2014/61/EU, která mimo jiné zavádí v rámci výstavby všech nových staveb pro bydlení povinnost vybudování fyzické infrastruktury připravené pro vysokorychlostní přípojku, a to až do koncových bodů sítě (do zásuvky zákazníka). U nově budovaných bytových domů k tomu ještě přibude povinnost vybudovat soustřeďovací bod, umožňující připojení sítí (i několika) operátorů k vybudovanému vnitřnímu rozvodu. Uvedené povinnosti se navíc netýkají pouze nových staveb, ale stejná pravidla budou platit i pro významnější rekonstrukce stávajících budov.
Druhým důvodem potřeby řešení optických rozvodů v obytných domech je připravovaná dotační podpora rozvoje sítí nové generace (NGA), která celounijně svým zaměřením směřuje k jednoznačné preferenci optických vláken až do bytu zákazníka.
Topologii a návrhy vnějších optických přístupových sítí dnes řeší rozvojoví specialisté operátorů v součinnosti s renomovanými projekčními kancelářemi, které se na problematiku optických sítí dlouhodobě specializují. Počet těchto projektantů „optiky" ale plně reflektuje stav současného telekomunikačního trhu. Pokud uvážíme, že vnitřní rozvody bude nutné v blízké době řešit u všech projektů rodinných a bytových domů, a to včetně projektů rekonstrukcí těchto staveb, je nasnadě, že kapacity těchto úzce specializovaných projektantů pro tyto případy dostačovat nebudou.

prirucka ofa 2

prirucka ofa 3

Jak řešit vnitřní optické rozvody v bytovém domě

Bylo by krásné umět na otázku v nadpisu tohoto odstavce odpovědět jednou větou. Tak jako u jiných inženýrských sítí však lze tuto problematiku řešit mnoha způsoby a s využitím široké řady postupů a technologií. Volba vhodné technologie pak bude jedním z prvotních úkolů projektanta takového optického rozvodu. Každému je jasné, že jinak bude postupovat v památkově chráněném domě na historickém náměstí a jinak v panelovém domě na velkém sídlišti. Ale i v případě panelového domu bude škála použitelných technologií záviset na řadě dalších faktorů, například zda u domu již proběhla revitalizace, nebo ne. Dalším důležitým hlediskem je potom prostorová náročnost jednotlivých technologií, například z pohledu dovolených poloměrů mikrotrubiček, kabelů a vláken. A v poslední řadě pak budete řešit úkol nejtěžší, kterým je diskuse s majitelem, co vám v domě realizovat povolí a co naopak rozhodně ne. Při vyjednávání s majiteli domů vám pomoci neumíme, v tom ostatním vám však nabízíme pomocnou ruku formou Příručky pro projektování a návrh NGA sítí, kde naleznete přehledně a do detailu popsané dostupné metody a technologie budování vnitřních rozvodů, včetně doporučení pro konkrétní typy budov.

prirucka ofa 4

Co je Příručka pro projektování a návrh NGA sítí

Příručka pro projektování a návrhy NGA sítí je unikátním projektem společnosti OFA, s.r.o. která působí na českém trhu jako jeden z předních dodavatelů komponent a řešení v oblasti optických přístupových a přenosových sítí. Cílem autorů bylo shrnout ryze praktické informace a poznatky, které budou sloužit zejména projektantům optických sítí. I s vědomím toho, že trend současné doby spěje spíše k elektronickým médiím, jsme zvolili tradiční tištěnou formu, založenou na intuitivní grafice a solidním tiskovém zpracování.
Oblast návrhu a projektování optických přístupových sítí je natolik obsáhlá, že není v silách autorů celou problematiku uchopit a globálně zpracovat v jednom kroku.
Z toho důvodu jsme zvolili koncept publikace v kroužkovém pořadači, který nám umožní nejen postupně vydávat rozšiřující vložky ve formě jednotlivých částí, popisujících konkrétní segmenty optické sítě, ale zároveň nám poskytuje možnost s vydáním každé samostatné kapitoly doplnit a aktualizovat části již vydané. Přestože se tedy jedná o tištěnou publikaci, uvedený koncept nám skýtá výhodu udržovat ji po celou dobu životnosti v aktuálním stavu.
První zpracovanou kapitolu jsme věnovali problematice vnitřních optických rozvodů v bytových domech. Důvody, proč jsme se jako první zaměřili na problematiku vnitřních rozvodů, jsou zřejmé z předchozího textu.

prirucka ofa 5

Co příručka obsahuje

Na 98 stranách formátu A4 naleznete úvodní kapitolu a podrobný popis devíti nejpoužívanějších metod budování vnitřních optických rozvodů. Ty se potom dále člení do řady subvariant, a kombinací technologií. Abychom dosáhli co největší srozumitelnosti a přehlednosti textu, založili jsme publikaci zejména na ilustracích a schématech, které zabírají více než polovinu plochy publikace. Celá publikace je pak zasazena do kroužkového pořadače, který umožňuje jednoduché vkládání dalších vydaných částí. V oblasti budování vnitřních rozvodů v příručce najdete aplikace mikrotrubičkových systémů ve vnitřních rozvodech, použití kabelů s vytažitelnými elementy (riser kabely), instalační metody kabeláže EZ-Bend® jako alternativy instalačních metod pro UTP kabely, využití obsazených chrániček pro budování optických rozvodů, vlákna vedená po omítce, instalace 1,75 mm kabelem (například samotížné instalace), využití univerzálních kabelů vedených po fasádě domu, koncept patrových rozváděčů a jeho varianty; nebo například kapitolu věnovanou návaznostem vnitřních rozvodů na vnější sítě provedené závěsnými kabely. Každá z uvedených kapitol potom separátně řeší napojení rozvodu na vnější síť (přechodový rozváděč, multioperátorový box ...) a ukončení vláken u zákazníka (svar, mech. spoj, rychle montovatelný konektor ...).

prirucka ofa 6

Jak příručku získat

Příručku lze získat několika způsoby. První z nich je ten, že se obrátíte na některého z našich obchodníků. Kontakty naleznete na stránkách www.ofacom.cz. Cena příručky (šanon + kapitola vnitřní rozvody) je 397 Kč plus dopravné. Cena následně vydávaných kapitol pak bude zhruba poloviční (nekupujete již šanon). Dále je možné příručku zakoupit na některé z konferencí výstav nebo seminářů, kterých se OFA s.r.o. zúčastňuje, nebo případně přímo v sídle OFA s.r.o. v Horních Počernicích, čímž ušetříte za dopravné.
Další, pro někoho možná více atraktivní možností, je navštívit některé z připravovaných specializovaných školení k problematice vnitřních optických telekomunikačních rozvodů, pořádaných OFA s.r.o. Celodenní školení věnované problematice rozvodů elektronických komunikací bude rozděleno do dvou ucelených bloků.
V legislativní části se seznámíte s právními změnami, které se dotýkají problematiky vnitřních rozvodů a v technické sekci projdeme používané postupy a technologie. Každý účastník tohoto školení potom obdrží jeden výtisk příručky.

prirucka ofa 7

OFA s.r.o.
Sezemická 2872/10, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice
Tel.:+420 281 021 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail pro konzultace problematiky: optických sítí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ofacom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku