Inovace svodičů OBO BETTERMANN

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spolehlivost elektrických nebo elektronických zařízení závisí podstatnou měrou na jejich ochraně vůči účinkům impulsních přepětí. Podstatnou je přitom nejen schopnost svodu nežádoucích impulsních přepětí, ale i provedení použitých svodičů.

Svodiče OBO využívaly již od roku 1987 pro třídu II a I+II dvoudílnou koncepci pouzdra s vyjímatelným horním dílem. Nové modulární svodiče typových řad V50 a V20 však posouvají toto dnes již obvyklé konstrukční řešení na novou úroveň (obr. 1).

inovace svodicu 1
Pouzdro horního dílu je vyrobeno z kvalitního bezhalogenového materiálu s UL certifikací a opatřeno kódovacím čepem podle druhu svodiče a jeho provozního napětí (obr.2). Toto opatření zcela eliminuje případné nežádoucí záměny horních dílů v systémech s více napěťovými hladinami. Mechanické západky zase fixují horní díly v provozní poloze, což vylučuje jejich samovolné uvolnění při vibracích nebo neúmyslném zásahu nepozorné obsluhy.
Spolehlivý přenos vysokých svodových proudů mezi horním a dolním dílem zajišťují měkké zásuvné kontakty progresivní konstrukce s pohodlnou obsluhou. Připojení do obvodu usnadňují zdvojené svorky PE vodiče a speciální zdvojené přídavné svorky (obr. 3). Pro připojení vedení lze využít klecové svorky i svorky pro hřebenové propojovací lišty.
Signalizaci stavu termodynamického odpínacího zařízení horního dílu zajišťuje zřetelná optická signalizace. Samozřejmostí jsou také provedení všech obvyklých svodičových sestav s bezpotenciálovým přepínacím kontaktem dálkové signalizace nebo se signalizací akustickou.
Horní díly jsou navíc opatřeny štítkem s QR kódem, který umožňuje získat kdykoliv podrobné uživatelské informace.

inovace svodicu 2

Typová řada V50

Vychází z praxí prověřených vlastností svodičové řady V50-B+C. Tyto kombinované svodiče typu 1+2 s maximálním svodovým proudem 12,5 kA (10/350) na jeden pól, resp. 50 kA (10/350) na svodičovou sestavu, jsou předurčeny k vyrovnání potenciálů v ochraně před bleskem v budovách
s LPL III a IV dle ČSN EN 62305 a bez samostatného jištění je lze instalovat až do hodnoty jištění chráněného vedení 160 A.

Typová řada V20

Navazuje na vysoce hodnocené vlastnosti přepěťových ochranných zařízení OBO typové řady V20-C, jejichž spolehlivost a účinnost je prověřena opravdu dlouholetou praxí. Zahrnuje širokou paletu nejrůznějších zapojení přepěťových ochranných zařízení typu 2 s možností výběru z osmi napěťových úrovní. Svodová schopnost 40 kA (8/20) na jeden pól představuje spolehlivou ochranu před přepětím ve smyslu požadavků ČSN 33 2000-4-443 pro hlavní i podružné rozvaděče. Přípustné předřazené jištění max. 125 A zjednodušuje instalaci do všech běžných silových rozvaděčů.

inovace svodicu 3

Všechna tato nová přepěťová ochranná zařízení přitom dokonale zapadají do koncepce komplexní ochrany před bleskem a přepětím OBO Bettermann. Svými technickými parametry umožňují bezproblémovou realizaci ochranného systému dle ČSN EN 62305 i ČSN 33 2000. Praxí ověřená spolehlivost omezujících prvků zaručuje dlouhodobou životnost a účelný design usnadňuje jejich montáž i následnou údržbu.

inovace svodicu logo

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
Fax: +420 323 610 121
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2019

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení a jejich bezpečnost, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
Extra jističe navíc od OEZ Chcete ušetřit při nákupu modulárních přístrojů? Nakupujte výhodné extra balení s jističi navíc od OEZ!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.