Konzistentní náhradní zdroje – zdroje, které nemyslí pouze na sebe

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řešení optimální volby typu náhradního zdroje pro napájení specifické části technologie uživatele je v současné době obtížné a vyžaduje odbornou znalost parametrů náhradních zdrojů a možností jejich nasazení.

V současné době se tato otázka stále řeší klasickým způsobem motorgenerátory spolu s akumulátorovými zdroji – tzv.UPS (není důležité zda akumulátory jsou v provedení elektrochemických článků, nebo se jedná o rotační systémy).
Již v posledním příspěvku jsem uvedl, že spolu s nasazením náhradních zdrojů však nabírá mimořádnou důležitost otázka bezpečnosti záložního napájení systémů uživatele. Z praxe jsou obecně známy pojmy spolehlivosti zařízení, bezpečnosti vlastního zařízení, ale již méně frekventovanou skutečností je bezpečnost plnění funkce daného zdroje a problémy, které s ohledem na případnou havárii zdroje přinesou uživateli.
Bezpečnost napájení koncových spotřebičů ze zdroje je však z praktického hlediska výrazně důležitější faktor pro uživatele. Tento faktor totiž mluví hlavně o tom, jak se bude systém chovat - jestliže některá z komponent celého komplexu prvků až ke spotřebiči je vadná. Bezpečnost napájení životně důležitých systémů uživatele je tedy otázkou topologie připojení jednotlivých zdrojů a spotřebičů v systému napájení. Například redundance napájecích systému sice zvyšuje spolehlivost napájení – avšak bezpečnost naopak zpravidla snižuje. Paradoxně totiž je třeba vždy zvážit vícenásobnou redundanci, protože koeficient bezpečnosti napájení může dosáhnout i hodnotu nižší než 0,5 což znamená, že napájení ze sítě – bez jakýchkoliv náhradních zdrojů – je bezpečnější než nasazení uvedeného systému.
Obchodníci s náhradními zdroji téměř ve 100% případů argumentují u zákazníka spolehlivostí jimi nabízených náhradních zdrojů a ohromují zákazníka počtem devítek za desetinou čárkou. Pro zákazníka však není podstatné jak spolehlivý je vlastní náhradní zdroj.
On sám totiž například funkci ventilátoru v únikových prostorech nenahradí. Takže zatímco například při použití UPS pro napájení požárního ventilátoru se bezpečnost napájení požárních zařízení pohybuje od 0,5 do 0,7, tak při napájení z UPFD je bezpečnost napájení požárních zařízení vždy vyšší než 0,92.
Skupina konzistentních zdrojů společnosti POWERBRIDGE je určena pro napájení životně důležitých technologií (požárních systémů, nouzového osvětlení a operačních lamp) a proto je otázka bezpečnosti napájení těchto technologií prioritní pro konstrukci těchto zdrojů. Koeficient bezpečnosti napájení je u těchto zdrojů vždy vyšší než 0,92.
Co tedy mají konzistentní náhradní zdroje a standardní záložní zdroje společné a jaký je mezi nimi zásadní rozdíl?
Společnou vlastností obou skupin zdrojů je vlastní funkce náhradního napájení. S tím souvisí okamžitá náhrada napájení vybraných spotřebičů při ztrátě hlavního napájení. S tím také dále souvisí propracovaný systém monitoringu sama sebe s cílem eliminovat možné poruchy vnitřních technologií zdroje.
Na rozdíl od klasických zdrojů náhradního napájení, které si tedy hlídají pouze vlastní vstupní a výstupní (zpravidla elektrické) parametry, provádí konzistentní náhradní zdroje celou řadu monitorovacích a testovacích funkcí vybraných zálohovaných technologií, zpravidla i proto, že po implementaci dané technologie do objektu již žádná podobná možnost těchto kontrol není jiným způsobem možná.
Zvláštní místo zaujímá například testování požárních technologií (ventilátorů, čerpadel, klapek apod...). V praxi je prováděno velmi formálně a soustřeďuje se pouze na „zvážení ručních hasicích přístrojů". Nechci problém zveličovat, ale kontroly požárních ventilátorů se omezuje pouze na to, zda ventilátory „hučí" a vytváří aspoň nějaký průvan, protože do ventilátoru zabudovaného do požární vzduchotechniky nevidíte.
Tak tomu však není u konzistentních náhradních zdrojů. Tyto zdroje jsou vždy uživatelsky modifikovány a přesně odpovídají požadavkům uživatele. Po montáži zdroje a jeho spuštění se zapíší do paměti zdroje všechny elektrické parametry každého ventilátoru (čerpadla apod...) a to ve všech režimech jeho činnosti.
Při testech potom systém porovnává aktuálně změřené hodnoty s hodnotami uloženými v paměti systému a je schopen vyhodnotit případnou závadu. Takto určí vlastní zdroj, zda ventilátor má odpovídající „tah", jestli klapka je otevřená nebo uzavřená, případně zda nemá ventilátor jiné mechanické či elektrické problémy.
Podstatné při tom je, že zatímco kontroly požárních systémů ze zákona mají relativně dlouhé odstupy (zpravidla 1 rok), provádí systém konzistentních zdrojů kontroly vlastních požárních technologií podstatně častěji (zpravidla 1x za měsíc).
Z uživatelského hlediska je také velmi důležité, že pro provádění kontrol nepotřebuje konzistentní systém další spolupracující subjekty (např. požárního technika, který „spustí EPS" apod...) a provede kontrolu zcela samostatně. Výsledkem této kontroly je protokol o provedené zkoušce.
Žádný jiný typ náhradního zdroje určený pro napájení požárních technologií touto vlastností nedisponuje.
Společnost POWERBRIDGE spol. s r.o. po několikaletém výzkumu a vývoji zahájila výrobu náhradních zdrojů, které patří do skupiny tzv. konzistentních náhradních zdrojů – čili zdrojů určených (či lépe „právě použitelných") pro zvláštní skupinu technologií. Vyznačují se především tím, že ve své činnosti tyto zdroje především „nemyslí jen na sebe".

konzistentni zdroje

Skupinu konzistentních zdrojů v současné době tvoří

  1. Zdroje pro napájení požárních ventilátorů a čerpadel (UPFD - uninterruptible power (for) fire device)
  2. Zdroje pro napájení nouzového osvětlení (UPEL uninterruptible power (for) emergency lights)
  3. Zdroje pro napájení operačních lamp (UPOL uninterruptible power (for) operational lamp)

Každý z těchto zdrojů odpovídá „přesně" požadavkům uživatele.

  • Zdroje UPFD disponují na výstupu napětím s proměnnou frekvencí pro plynulé spouštění motorů požárních ventilátorů. Zdroje jsou galvanicky oddělené od sítě, nemají žádné mechanické spínací ani tepelné ochranné prvky a splňují tak (na rozdíl např. od tzv. softwarových spouštěčů) požadavky hasičů na omezení počtu řízených prvků při napájení požární techniky. UPFD jsou samy o sobě rozvaděčem pro napájení motorů ventilátorů a dále i rozvaděčem pro řízení automatických tlakových stanic.
  • Zdroj UPEL je vybaven řízeným systémem napájení nouzového osvětlení při využití známých výhod napájení světel z AC nebo DC zdroje. Výstupy větví jsou automaticky monitorovány a je trvale zjišťován stav připravenosti osvětlovacích těles.
  • Zdroje UPOL pro napájení operačních lamp eliminují všechny problémy doposud instalovaných zdrojů souvisejících se stabilitou výstupního napětí a s tím spojené problémy s životností „žárovek" pro operační lampy a se změnou světelného spektra. Napájení lamp je důsledně galvanicky odděleno od sítě. Výstupní napětí je přesně 22,8VDC a systém řízení umožňuje sdílení několika zdrojů (až 8ks). Když tedy v minulosti bylo nutné připojit jeden zdroj na jednu lampu – nabízený systém umožňuje připojit několik lamp „na několik zdrojů" a umožnit tak ochranu napájení lampy při poruše některého ze zdrojů, snížení počtu akumulátorů na tzv. efektivní hodnotu dobu zálohování (min.180 min.) a tím zásadní snížení jak nákupní ceny tak provozních nákladů. Každý sdílený výstup je vybaven signalizačním panelem pro vzdálený monitoring zdroje.

Společné vlastnosti:

  • Všechny zdroje monitorují stav svých akumulátorů (UPOL a UPEL každý jeden akumulátor)
  • Všechny zdroje monitorují napájené spotřebiče a to v režimu „test" zpravidla každý samostatně
  • Po provedení testu systému se zátěží jsou schopny definovat problémy na jednotlivých zátěžích
  • Všechny zdroje jsou schopny komunikovat s uživatelem na úrovni bezpotenciálových kontaktů, nebo dat. Data jsou předávána pomocí RS232, RS485 (zpravidla MODBUS RTU), ETHERNET včetně WEB rozhraní.
  • Každý ze zdrojů lze zařadit jako síťový prvek, protože jsou osazeny SNMP adaptery.
  • Zdroje je možné kdykoliv zařadit do systému GSM výstrahy pouhým osazením modemem, protože řídícím SW již jsou vybaveny.
  • Všechny zdroje jsou vybaveny komunikačním rozhraním společným s rozhraním zařízení UPS a motorgenerátorů, přičemž lze na kterémkoliv zařízení, které je osazeno zobrazovací jednotkou, zobrazit stav kteréhokoli typu, resp. kusu náhradního zdroje

Základní rozdíl oproti standardnímu napájení například z UPS:

  • UPS vyžadují další podružné rozvaděče a pomocná zařízení.
  • Konzistentní zdroje jsou rozvaděči samy o sobě (spotřebiče jsou připojeny přímo do těchto zdrojů)
  • UPS provádí diagnostiku sama sebe.
  • Konzistentní zdroje provádí mimo diagnostiky sebe samých také diagnostiku funkce připojených zátěží (motorů čerpadel, ventilátorů, nouzových světel či jejich okruhů)
  • UPS je v činnosti trvale (bez ohledu na jakýkoliv Bypassový EKO režim) zatímco konzistentní zdroje jsou v činnosti, kdy se to vyžaduje.
  • To má velký význam například při výpadcích vstupního napájení (pokud je napájena například tlaková stanice s čerpadly z UPS, potom jsou čerpadla napájena trvale až do vybití akumulátorů, zatímco z UPFD jsou při výpadku vstupního napětí čerpadla napájena jen do doby, dokud je dostatek energie v bateriích pro požadovanou dobu zálohy při požáru.
  • U zařízení UPS není možné provádění testů koncových spotřebičů. U konzistentních zdrojů je tato funkce přímo definována. O výsledku testu potom pořizuje konzistentní zdroj report.

Skupina konzistentních zdrojů vykrývá mezeru ve specifickém prostředí napájení zvláštních technologií požárních systémů, nouzového osvětlení a operačních lamp.

POWERBRIDGE spol. s r.o.
Vintrovna 262
664 41 Popůvky

Tel: +420 543 427 411
Fax: +420 543 427 415
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.powerbridge.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku