Roboty – budoucnost automatizace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Omron, přední světová společnost v oboru automatizace, rozšířila svou nabídku průmyslových robotů. Řady robotů SCARA, 6-osých a DELTA jsou určeny zejména pro manipulaci s materiálem a pro montáž výrobků.

Řada robotů SCARA je zastoupena roboty COBRA s dosahem 350 mm, 600 mm nebo 800 mm a s užitečným zatížením do 5,5 kg. Vyrábí se v provedení s krytím IP20, IP65 a také v provedení pro čisté prostory IP20 „Cleanroom Class 10“. Roboty COBRA s dosahem 600 mm a 800 mm mohou mít řídící systém společně se servopohony plně integrován v základně ramene robota, robot je tedy kompaktní a není potřeba žádný další prostor ve stroji pro instalaci kontroléru.

roboty omron 2017 1
K dispozici je rovněž varianta s externím kontrolérem, která je výhodná zejména pro aplikace s více roboty. Z jednoho kontroléru malých rozměrů lze řídit až čtyři roboty. Jedná se o velmi přesné a rychlé roboty, provedení eCOBRA 600 Pro dosahuje čas cyklu pouhých 0,39s (cyklus 25/305/25).
Řada VIPER aktuálně zastupuje 6-osé roboty s dosahem 650 mm a 850 mm s užitečným zatížením do 5 kg. Nabízeny jsou ve variantách s různým krytím (IP40, IP54/65 a pro čisté prostory IP40 „Cleanroom Class 10“). Kontrolér robota společně se servopohony tvoří kompaktní jednotku, pro multirobotické aplikace lze případně použít i externí kontrolér. Použité absolutní enkodéry s vysokým rozlišením umožňují dosažení vysokých přesností pozicování. Také minimalizují odchylky poloh v aplikacích, kde je potřeba provádět synchronizaci s výrobkem jedoucí po dopravníku. Díky lehkému ramenu a vysoce přesné harmonické převodovce s nízkým momentem setrvačnosti lze dosáhnout vysokých akcelerací.

roboty omron 2017 2
DELTA roboty jsou určeny zejména pro aplikace „Pick&Place“. K dispozici je 3-ramenná varianta HORNET 565 s pracovním prostorem o průměru 1150 mm a dále extrémně rychlá 4-ramenná varianta QUATTRO s pracovním prostorem o průměru 1300 mm nebo 1600 mm. Stupěň krytí těchto robotů je IP65 případně IP66, maximální nosnost je podle typu robota až 15 kg. Provedení HORNET využívá pro rotaci nástroje samostatnou servoosu s teleskopickým táhlem. Jedinečné 4-ramenné provedení QUATTRO má rotaci nástroje řešenu pomocí speciální mechaniky. Natáčení je pak řízeno pomocí čtyř hlavních ramen a není potřeba samostatné servo pro řízení rotace. Tato varianta umožňuje dosahovat vyšších akcelerací a rychlostí, zrychlení je navíc konstantní v celém pracovním prostoru (3-ramenné varianty mají nejvyšší akceleraci ve středu pracovního prostoru, v krajních pozicích se snižuje). Provedení QUATTRO je aktuálně jeden z nejrychlejších paralelních robotů na světě!

roboty omron 2017 3
Velkou výhodou všech výše uvedených robotů je společné vývojové prostředí ACE pro jejich programování a konfiguraci, což velmi usnadňuje nasazení těchto robotů do reálných aplikací. Roboty se programují pomocí strukturovaného textu, prostředí ACE navíc umožňuje poloautomatické vygenerování typických „Pick&Place“ aplikací. Odebírací i zakládací pozice mohou být pevné, na paletě/rastru a synchronizované s pohybem dopravníku, kde probíhá detekce pozice pomocí kamery případně senzoru. Prostředí robota obsahuje také emulátor a 3D vizualizaci pohybů robota, což umožňuje tvorbu a ladění programu bez nutnosti fyzického připojení k robotu. V klidu kanceláře pak lze vytvořit téměř celou aplikaci a následně doladit pouze jednotlivé fyzické pozice robota na reálné aplikaci.

roboty omron 2017 4
Stejné prostředí ACE Sight se využívá i pro konfiguraci kamerového systému SmartVision MX. K jednomu kontroléru můžete připojit až 8 kamerových hlavic (4 porty GigE PoE a 4 porty USB 3.0). Lze jej využít pro detekci pozice odebíraného produktu (ze stacionární pozice nebo z dopravníku), ke korekci pozice již uchopeného výrobku, k optické kontrole výrobku a také k detekci zakládací pozice na dopravníku. K dispozici je rovněž nadstavba PackXpert určená zejména pro aplikace balících strojů a pracovišť s více roboty. Kalibrace souřadnicového systému kamery s robotem a naučení modelu výrobku se provádí z vývojového prostředí poloautomaticky. Uživatel je náváděn k provedení jednotlivých úkonů tzv. „krok za krokem“.

roboty omron 2017 5
Řada průmyslových robotů Omron poskytuje uživatelům značnou flexibilitu a možnost výběru optimální varianty robota pro danou aplikaci. Díky propracovanému vývojovému prostředí ACE umožňuje také efektivní a jednoduché naprogramování robotické aplikace.

Omron Electronics spol. s r.o.
Jankovcova 53, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 234 602 602
Fax: +420 234 602 607
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
industrial.omron.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl rijen 2018 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2018

Číslo je tematicky zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Ovládací a signalizační přístroje Harmony Objevte ovládací a signalizační přístroje Harmony pro snadné a spolehlivé řízení průmyslových aplikací!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.