Nové produkty pro zajištění strojní bezpečnosti

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Omron je známá především na poli komplexní automatizace strojů, jejíž nezbytnou součástí jsou bezpečnostní prvky. Nepřetržitým vývojem a inovacemi se tak k zákazníkům dostávají produkty nejvyšší kvality s optimálním poměrem ceny a užitné hodnoty.

G9SE – nová základní řada bezpečnostních modulů Omron

VYLEPŠENÁ ERGONOMIE
Po loňském uvedení nové rozšířené řady bezpečnostních modulů G9SR, byla začátkem roku 2015 uvedena nová ekonomická řada G9SE čítající celkem 4 modely, které kromě nižší ceny přinášejí především výrazně vylepšenou ergonomii. Nejvýraznější změnou je použití pružinových svorek na čelní straně modulu, které nahradily klasické šroubové svorky. Díky tomuto kroku zůstala zachována minimální šířka jednotlivých provedení 17,5 a 22,5 mm pro maximální úsporu instalačního prostoru na DIN liště a optimální přístup k až 18 samostatným svorkám. Moduly standardně prošly certifikací dle EN ISO 13849-1: PLe/kategorie 4, dosahují úrovně SIL3 dle IEC 62061 a získaly i certifikát dle EN 81-1 a EN 82-2 pro výtahové aplikace. Další certifikáty typu UL apod. jsou také dostupné.

omron bezpecnost 1

SNADNÁ INSTALACE
Pro upevnění na DIN lištu a kompletní zapojení nové řady G9SE není potřeba nástroje. Veškeré vodiče zakončené dutinkou lze připojit pouhým zasunutím do otvoru s pružnou svorkou. Bezšroubové svorky jsou odolnější proti vibracím a eliminují špatné dotažení. Umístění svorek a jejich popisy jsou přehlednější, nehrozí tak chyba při instalaci způsobená lidským faktorem, spojená se ztrátou času při následném odstraňování chyb v zapojení. Zbývající prostor nad svorkami optimálně vyplňují indikační LED diody společně s nastavovacími prvky zpožděného časování výstupů. Vylepšená ergonomie redukuje čas potřebný pro instalaci a zapojení a snižuje tak související vedlejší náklady o 50%.

VYŠŠÍ POČET VÝSTUPŮ
Počet bezpečnostních výstupů byl i přes minimální rozměry oproti srovnatelným modelům navýšen ze 3 na 4 výstupy. Pouhé 4 modely tak pokrývají celou řadu běžných bezpečnostních funkcí, ale díky časování nabízejí i pokročilé funkce zpožděného odpínání pohonů nebo časované blokování dveřních zámků s jištěním. Svojí univerzálností vstupů a nastavení tak dokáží nahradit několikanásobně větší počet méně flexibilních provedení předchozí řady G9SB.

VOLBA VHODNÉHO PRODUKTU
Díky svému základnímu určení pro ekonomické řešení bezpečnostních funkcí, nelze tyto moduly vzájemně propojit bezpečnostní logickou smyčkou. Od toho je zde vyšší řada G9SR dovolující propojit 3 samostatné bezpečnostní funkce při zachování nejvyšších úrovní PLe nebo SIL3. Fyzicky se tak jedná až o 6 modulů včetně rozšíření bezpečnostních výstupů i se zpožděným sepnutím a rozepnutím. Pro speciální vyhrazené funkce jako např. bezpečné zpomalení nebo bezpečné zastavení byla určena rozšiřitelná konfigurovatelná řada G9SX. Při potřebě složitějších aplikací doporučuji použít programovatelný bezpečnostní kontroler G9SP s až 20 bezp. vstupy a 16 bezp. výstupy a až 64 pomocnými standardními I/O signály. Vše v nejvyšších výkonnostních úrovních. Plně modulární kontroléry řady NX tak tvoří špičku produktové hierarchie. Lze je použít v samostatných bezpečnostních aplikacích nebo díky plně integrované bezpečnosti přes rychlou sběrnici EtherCat decentralizovaně řídit rozsáhlou výrobní linku včetně propojení s desítkami pohonů, průmyslovým viděním, HMI terminály anebo např. Delta
i SCARA roboty.

omron bezpecnost 2

Nová řada bezpečnostní světelné záclony F3SG-R

Společnost Omron připravuje pro evropský trh spuštění prodeje nové robustní bezpečnostní záclony F3SG-R. Tato nová globální řada v sobě dokázala skloubit nejlepší vlastnosti stávajících modelů a přidat několik dalších vylepšení. V robustním pouzdře se představí dvě výbavové verze Advance a Easy, obě v provedení typ 2 i 4 dle IEC 61496-1 a zároveň kategorie 2 a 4 dle EN 13849-1. Stejně tak rozlišení bude volitelné 14 nebo 30 mm. Chráněná výška tak bude v rozsahu od 160 až do 2510 mm dle typu a rozlišení s pracovním rozsahem 10 m pro rozlišení 14 mm a 20 m pro rozlišení 30 mm.

ROBUSTNOST
Nový profil řady F3SG-R nabízí 5 x vyšší torzní tuhost než předchozí modely, ačkoli jeho celkový průřez byl snížen až na 60 % původní plochy. Při vnějších rozměrech 35 x 35 mm tak nejdelší provedení jediného profilu výrazně přesahuje 2 metry.

ÚSPORA ČASU
Díky implementaci celé řady nových chytých prvků dosáhla celková úspora až 80% času potřebného nejen pro instalaci a seřízení, ale i následnou údržbu a případné řešení problémů. Použití rychlokonektorů SmartClick, které stačí jen nasunout a otočit o 1/8 otáčky nejen usnadňuje připojení s krytím IP67, ale zároveň jsou kompatibilní s klasickými kabely s konektory M12. Použitím volitelných T-konektorů mezi vysílač a příjímač umožňuje propojení napájecích a signálních vodičů a přivedení jediného kabelu do rozváděče namísto typických dvou. Celková délka kabeláže ale může přesto dosahovat až 100 m. Pokročilé funkce pevného nebo plovoucího zatemňování paprsků (blanking), funkce předběžného restartu atd., několik verzí potlačení blokování při dopravě materiálu (muting). atd.

ŠTÍTKY S 2D KÓDY
Nové štítky těchto produktů zahrnují 2D kódy, které Vás nasměrují přímo na stránky výrobce poskytující potřebný manuál a podporu při případném odstranění závady. Vše navíc v lokálním jazyce. V současné době je připravena lokalizace do 8 světových jazyků. Tato elektronická vychytávka pro chytré telefony a tablety osvobodí uživatele od čtení papírových návodů a usnadní intuitivním způsobem instalaci, zprovoznění a také případnou diagnostiku.

SNADNÉ NASTAVENÍ
Kompletní konfiguraci a nastavení lze realizovat jednak klasickými hardwarovými DIP přepínači, ale také sofistikovaným softwarem, který dokáže výrazně zjednodušit nastavení speciálních funkcí. Konfigurační nástroj SD Manager 2 pro osobní počítače bude ke stažení zdarma. Kromě nastavení obsahuje funkce pro čtení a zobrazení registrů chybových kódů, datalogger atd. Diagnostika, seřízení a případné řešení závad se tak stává velmi intuitivním a nevyžaduje prakticky žádné speciální zaškolení.

INTEGROVANÉ MUTINGOVÉ SENZORY F3W-MA
Zajímavým doplňkem jsou nové vícepaprskové mutingové senzory F3W-MA ve shodném profilu, které snadným připojením včetně shodné podpory přes 2D kódy umožní rozšíření pokročilých funkcí několika typů potlačení blokování (muting).

FLEXIBILNÍ DRŽÁKY
Nový design nastavitelných montážních držáků dovoluje rotaci profilu v rozsahu 30°. Využitím T-drážky profilu lze držák uchytit kdekoli na celé délce kovového profilu bez nutnosti nasunutí do drážky z čela profilu. Díky vysoké torzní tuhosti stačí použít 1 držák na každých cca 1,3 m délky profilu.
Více detailů naleznete na následujícím odkazu: http://www.ia.omron.com/products/family/3403/

omron bezpecnost 3

Laserový skener OS32C

V loňském roce byly na trh uvedeny 4 nové verze bezpečnostních skenerů Omron OS32C. Minimální rozměry, které jej vzhledem k výkonu řadí na samotnou špičku trhu, byly zachovány. Přesto bylo vylepšeno několik zásadních vlastností, zejména nažádoucí citlivost na prašné prostředí
a pracovní dosah skeneru.

ODOLNOST V PRAŠNÉM PROSTŘEDÍ
Nežádoucí citlivost na prachové částice a čistotu prostředí se stala charakteristickou vlastností všech laserových bezpečnostních skenerů. Důvodem je samotný princip, založený na rozptylném odrazu laserového paprsku od detekovaných objektů a detekuje světelné impulsy odražené od objektu v zorném poli. Společnost Omron proto vyvinula nový firmware, který o více než 20 % zvyšuje odolnost proti cizím prachovým částicím nejen v pracovním okolí skeneru, ale dokáže také eliminovat znečištěný průzor skeneru. Tyto nežádoucí vlivy často elimininovaly rozumné použití bezpečnostních skenerů v prašném prostředí, protože dříve či později vedly k zastavení stroje při vyšším znečištění průzoru nebo náhodné detekci částic v zorném poli bezpečnostního skeneru. Jedinou možností tak dříve zůstávalo zvýšit reakční dobu o čas potřebný pro provedení více skenů detekované oblasti. Náhodný průlet prachové částice tak bylo možné eliminovat, ale použití v trvale zaprášeném prostředí nebylo možné.

REFERENČNÍ OBLAST
Definování referenční oblasti nebo hranice je jeden z možných způsobů, jak eliminovat případné zastavování stroje při nežádoucí detekci prachových částic v prostoru zabezpečené zóny stroje. Trik spočívá v eliminaci nežádoucích zpětných odrazů od prachových částic za předpokladu, že skener současně s nežádoucími impulsy dostává zpětnou odezvu od předem definovaného referenčního objektu. Tímto objektem tvořícím referenční hranici může být jak samotný rám stroje nebo část ochranného zakrytování, tak i další objekty v detekční rovině, které nutně nemusí se strojem přímo souviset. Pokud je detekční rovina skeneru svislá, obvykle lze použít ochranný rám nebo kryt stroje, který je současně skenerem monitorován kvůli jeho deformaci nebo nežádoucího odstranění. V horizontálních aplikacích lze samozřejmě použít jakýkoliv vhodný objekt v dosahu skeneru.

POTLAČENÍ IMPULSŮ OD ZNEČIŠTĚNÉHO PRŮZORU
Pokud není v rozumném dosahu vhodný referenční objekt, lze eliminovat nežádoucí optické impulsy pocházející od jemných nečistot usazených na průzoru skeneru. Lze tak výrazně prodloužit pracovní čas stroje mezi preventivní očistou krytu. Při rostoucím znečištění dokáže skener včas signalizovat blížící se nutnost údržby průzoru některým z pomocných digitálních výstupů.

NAVÝŠENÍ DOSAHŮ O CELOU TŘETINU
Původní tzv. „nebezpečná" zóna pokrývající výseč 270°, která dosahovala průměru 6 m, byla navýšena o celou třetinu na 8 m při zachování rychlosti, citlivosti i rozlišení skeneru. Dokonce byl zlepšen již tak vynikající reakční čas.

omron bezpecnost 4

Závěrem

V duchu neustálých inovací a vylepšení ergonomie tak nové bezpečnostní prvky Omron usnadňují instalaci a šetří značné množství času. Poměr ceny a užitné hodnoty tak byl opět posunut na novou metu.

Omron Electronics s.r.o.
Jankovcova 53, 170 00, Praha 7
Tel. +420 234 602 602
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://industrial.omron.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.