Přehledné, snadné a přesné měření procesních veličin s využitím senzorů ifm electronic

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Jedním z úkolů automatizace v potravinářském a farmaceutickém průmyslu je, aby všechny výrobní šarže byly zpracovány při dodržení shodných technologických podmínek. Lze to zajistit mj. i tím, že jsou měřeny a monitorovány technologické uzly výroby.

ifm electronic věnuje trvale velkou pozornost vývoji a inovacím svých produktů, které splňují aktuální požadovaná schválení a certifikáty v souladu s příslušnými normami/směrnicemi, odolnosti vůči čistícím procesům CIP/SIP, v příslušenství k senzorům je široká škála adaptérů, které umožňují jejich snadné a hygienické zabudování do technologických zařízení.
V portfoliu ifm electronic jsou vysoce kvalitní snímače hladiny, průtoku, teplotní a tlakové senzory, stejně jako diagnostické systémy s vysokou teplotní odolností. K tomu vhodné konektorové připojení s krytím IP 68/ 69K.

Monitorování úrovně hladiny v tancích a nádržích

Standardem pro kontinuální měření výšky hladiny je použití tlakových senzorů v celonerezovém pouzdru. V sortimentu jsou mj. i hygienické tlakové senzory řady PI22 s membránovým těsněním pro vysokoteplotní aplikace, rozsah měření od -25°C do 200°C. Všechny části, které jsou v kontaktu s médiem, jsou vyrobeny z nerezové oceli VA4/316L (1.4435).
Tyto senzory mají jasně viditelný LED displej, mohou být připojeny jako 3- nebo 4-vodičové přístroje, ale taktéž v proudové smyčce, jako 2-vodičové. Nastavení parametrů lze buď pomocí tlačítek přímo na senzorech nebo přes rozhraní IO-Link: pomocí USB IO-Link masteru, PLC nebo paměťové zástrčky (viz příslušenství u datového listu).

procesni veliciny ifm 2015 1
Součástí dodávky senzorů PI22 je kalibrační list s 11 bodovou kalibrací z výroby.
Pro monitorování limitní úrovně hladiny jsou v sortimentu senzory řady LMT, které s využitím principu impedanční spektroskopie při identifikaci média potlačují usazeniny, zbytky, stříkající vodu a kapky, pěnu a dokonce i ulpívající viskózní média, a tím zajišťují spolehlivou detekci hladiny. Senzory jsou již přednastaveny z výroby na určitá spektra médií, nevyžadují tedy kalibraci. V případech speciálních aplikací lze pomocí IO-Link nastavit např. citlivost na konkrétní médium nebo zpoždění spínání.
Senzory mají dva na sobě nezávislé výstupy, takže je možné rozlišovat i mezi dvěma různými médii.
Použité materiály, nerezová ocel V4A na pouzdro senzorů a špička z materiálu PEEK, splňují požadavky pro hygienické aplikace.
Různé délky sond, široká nabídka procesních připojení a montáž nezávislá na poloze natočení umožňují širokou škálu aplikací.

procesni veliciny ifm 2015 2

Měření průtoku a spotřeby média

Při procesech plnění se používá např. voda v systémech na mytí lahví a v tunelových pasterizátorech. ifm magneticko-induktivní senzory proudění řady SM spolehlivě zjišťují a měří průtočné a spotřebované množství vodivých médií, lze nastavit výstupní funkci i pro hlídání teploty média. V sortimentu jsou dvě základní provedení – senzory se 4-místným LED displejem a s možností nastavení výstupních funkcí, a senzory bez displeje s analogovým výstupem 4...20 mA.
Senzory řady SM se vyznačují vysokou přesností měření s dobou odezvy < 0,15 sekundy. Mají certifikát KTW/W270 pro pitnou vodu.
Konstrukce přístroje umožňuje jeho přímé zabudování do potrubních systémů.

procesni veliciny ifm 2015 3

Hlídání a měření teploty v procesech

Pro potravinářské a farmaceutické procesy je přesné měření teploty nezbytné. Již standardně používaný modulární systém od ifm, hygienický teplotní senzor TM plus převodník TP, byl doplněn o inovativní řešení - kompaktní teplotní převodník řady TD v hygienickém a robustním provedení s 4-místným LED displejem. K dispozici jsou délky stonků 30...150 mm, z materiálu nerez V4A/316L. Doba odezvy T05/09 = 1/3 sekundy. Senzory jsou dodávány s již přednastaveným měřícím rozsahem, pro případ speciálního použití lze teplotní rozsah upravit přes IO-Link.

procesni veliciny ifm 2015 4

Měření a monitorování „dopravního" tlaku v potrubí

Pro měření a monitorování tlaku napájecích čerpadel jsou na potrubních rozvodech aplikovány ifm elektronické manometry řady PG27, PG28 vhodné pro všechny běžné procesy CIP/SIP, s měřícím rozsahem od -0,01 ... 0,1 bar do -1...25 bar. Tyto senzory mají otočný analogový displej, což je výhodou při složitějších instalacích. Elektronika senzoru umožňuje např. zobrazit trendy změn červenými signalizačními LED diodami. Procesní připojení umožňuje aplikace i na pastovitá média.

procesni veliciny ifm 2015 5

ifm electronic, spol. s r.o.
U Křížku 571, 252 43 Průhonice
Tel.: +420 267 990 211
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ifm.com/cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2018 m

ElektroPrůmysl.cz, červen 2018

Červnové číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma.
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Ovládací a signalizační přístroje Harmony Objevte ovládací a signalizační přístroje pro snadné a spolehlivé řízení průmyslových aplikací - získejte nyní vzorek zdarma!
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma.
Časopis vychází 1x měsíčně.