Přehledné, snadné a přesné měření procesních veličin s využitím senzorů ifm electronic

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Jedním z úkolů automatizace v potravinářském a farmaceutickém průmyslu je, aby všechny výrobní šarže byly zpracovány při dodržení shodných technologických podmínek. Lze to zajistit mj. i tím, že jsou měřeny a monitorovány technologické uzly výroby.

ifm electronic věnuje trvale velkou pozornost vývoji a inovacím svých produktů, které splňují aktuální požadovaná schválení a certifikáty v souladu s příslušnými normami/směrnicemi, odolnosti vůči čistícím procesům CIP/SIP, v příslušenství k senzorům je široká škála adaptérů, které umožňují jejich snadné a hygienické zabudování do technologických zařízení.
V portfoliu ifm electronic jsou vysoce kvalitní snímače hladiny, průtoku, teplotní a tlakové senzory, stejně jako diagnostické systémy s vysokou teplotní odolností. K tomu vhodné konektorové připojení s krytím IP 68/ 69K.

Monitorování úrovně hladiny v tancích a nádržích

Standardem pro kontinuální měření výšky hladiny je použití tlakových senzorů v celonerezovém pouzdru. V sortimentu jsou mj. i hygienické tlakové senzory řady PI22 s membránovým těsněním pro vysokoteplotní aplikace, rozsah měření od -25°C do 200°C. Všechny části, které jsou v kontaktu s médiem, jsou vyrobeny z nerezové oceli VA4/316L (1.4435).
Tyto senzory mají jasně viditelný LED displej, mohou být připojeny jako 3- nebo 4-vodičové přístroje, ale taktéž v proudové smyčce, jako 2-vodičové. Nastavení parametrů lze buď pomocí tlačítek přímo na senzorech nebo přes rozhraní IO-Link: pomocí USB IO-Link masteru, PLC nebo paměťové zástrčky (viz příslušenství u datového listu).

procesni veliciny ifm 2015 1
Součástí dodávky senzorů PI22 je kalibrační list s 11 bodovou kalibrací z výroby.
Pro monitorování limitní úrovně hladiny jsou v sortimentu senzory řady LMT, které s využitím principu impedanční spektroskopie při identifikaci média potlačují usazeniny, zbytky, stříkající vodu a kapky, pěnu a dokonce i ulpívající viskózní média, a tím zajišťují spolehlivou detekci hladiny. Senzory jsou již přednastaveny z výroby na určitá spektra médií, nevyžadují tedy kalibraci. V případech speciálních aplikací lze pomocí IO-Link nastavit např. citlivost na konkrétní médium nebo zpoždění spínání.
Senzory mají dva na sobě nezávislé výstupy, takže je možné rozlišovat i mezi dvěma různými médii.
Použité materiály, nerezová ocel V4A na pouzdro senzorů a špička z materiálu PEEK, splňují požadavky pro hygienické aplikace.
Různé délky sond, široká nabídka procesních připojení a montáž nezávislá na poloze natočení umožňují širokou škálu aplikací.

procesni veliciny ifm 2015 2

Měření průtoku a spotřeby média

Při procesech plnění se používá např. voda v systémech na mytí lahví a v tunelových pasterizátorech. ifm magneticko-induktivní senzory proudění řady SM spolehlivě zjišťují a měří průtočné a spotřebované množství vodivých médií, lze nastavit výstupní funkci i pro hlídání teploty média. V sortimentu jsou dvě základní provedení – senzory se 4-místným LED displejem a s možností nastavení výstupních funkcí, a senzory bez displeje s analogovým výstupem 4...20 mA.
Senzory řady SM se vyznačují vysokou přesností měření s dobou odezvy < 0,15 sekundy. Mají certifikát KTW/W270 pro pitnou vodu.
Konstrukce přístroje umožňuje jeho přímé zabudování do potrubních systémů.

procesni veliciny ifm 2015 3

Hlídání a měření teploty v procesech

Pro potravinářské a farmaceutické procesy je přesné měření teploty nezbytné. Již standardně používaný modulární systém od ifm, hygienický teplotní senzor TM plus převodník TP, byl doplněn o inovativní řešení - kompaktní teplotní převodník řady TD v hygienickém a robustním provedení s 4-místným LED displejem. K dispozici jsou délky stonků 30...150 mm, z materiálu nerez V4A/316L. Doba odezvy T05/09 = 1/3 sekundy. Senzory jsou dodávány s již přednastaveným měřícím rozsahem, pro případ speciálního použití lze teplotní rozsah upravit přes IO-Link.

procesni veliciny ifm 2015 4

Měření a monitorování „dopravního" tlaku v potrubí

Pro měření a monitorování tlaku napájecích čerpadel jsou na potrubních rozvodech aplikovány ifm elektronické manometry řady PG27, PG28 vhodné pro všechny běžné procesy CIP/SIP, s měřícím rozsahem od -0,01 ... 0,1 bar do -1...25 bar. Tyto senzory mají otočný analogový displej, což je výhodou při složitějších instalacích. Elektronika senzoru umožňuje např. zobrazit trendy změn červenými signalizačními LED diodami. Procesní připojení umožňuje aplikace i na pastovitá média.

procesni veliciny ifm 2015 5

ifm electronic, spol. s r.o.
U Křížku 571, 252 43 Průhonice
Tel.: +420 267 990 211
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ifm.com/cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz prosinec 2018 S

ElektroPrůmysl.cz, prosinec 2018

Číslo je tematicky zaměřené na měření neelektrických veličin a senzorovou techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.