IoT a bezpečnost

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vývoj technických řešení k integraci a globálnímu provozu v internetovém ekosystému s nejvyššími bezpečnostními standardy nastavuje přísnější hranice i pro správu zabezpečení IoT.

Zabezpečení také ovlivňuje sítě, zařízení a stroje IoT na všech úrovních. Zabezpečení řešení IoT čelí útokům stejným způsobem jako jiná současná digitální řešení a bylo také zjištěno, že zabezpečení má v ekosystému IoT díry. Rizika a hrozby kybernetické bezpečnosti se zvýšily a jejich správa se stává stále důležitější při určování bezpečnostních problémů jak pro továrny, tak pro jejich inteligentní objekty a datová centra. Naštěstí se však zvyšuje povědomí o rizicích a hrozbách.
Internet věcí, IoT, je již součástí našeho každodenního života a změnil způsob, jakým žijeme a komunikujeme se stroji a zařízeními. Domy, budovy a továrny se staly chytrými, propojenými a se zvýšenou složitostí. To vedlo ke zvýšení poptávky po zabezpečení. Rizika a hrozby kybernetické bezpečnosti se zvyšují také v tomto sektoru internetu věcí. Zabezpečení těchto inteligentních zařízení, strojů, sítí, datových center, továren a služeb před kybernetickými bezpečnostními riziky je v historii IoT nezbytnější než kdy dříve. Stále více strojů, zařízení a služeb je připojeno k sítím a internetu. Značné množství z nich je aktivně využíváno bezdrátově přes internet prostřednictvím cloudových služeb a aplikací. IoT je internet připojený v kontaktu s průmyslem, obchodem, zaměstnanci nebo dokonce úřady.
Díky inteligentním řešením IoT se životy a podnikání staly aktivnějšími a zároveň zranitelnějšími vůči útokům. Zařízení a řešení IoT jsou dnes ohrožena hackery a útočníky, kteří aktivně hledají příležitost vydělat peníze tím, že využijí tyto chyby zabezpečení.

iot bezpecnost 2021 1
Průmysl si musí být vědom, že tato řešení IoT mají potenciál zavést chyby zabezpečení v továrně, na poli senorů, v kanceláři a v objektech IoT v síti. To znamená, že konfigurace a zabezpečení musí být správně definovány a implementovány. Hackeři útočí a pokoušejí se proniknout skrz hranice zabezpečení, aby se dostali do sítí IoT, zařízení IoT, služeb IoT, aplikací IoT, továren, budov a informačních zdrojů, aby došlo k poškození a zabránění použití.
Růst IoT a digitálních technologií vedl k zájmu hackerů a ty tak útočí na na řešení IoT za účelem získání přístupu k systémům a zdrojům informací, které by poškodily fungování podniků a byly finančně prospěšné. Zločinci správně předpokládali, že v těchto řešeních internetu věcí byly bezpečnostní díry.
V každém řešení IoT je silná vzájemná autentizace zásadní pro umožnění důvěryhodných služeb a pro hlavní zabezpečení sítě. Bezpečnostní řešení jsou často kombinací bezpečnostních funkcí se zařízením, připojením, sítí, správou přístupu, používáním aplikací.
Je zřejmé, že v budoucnu bude existovat několik bezpečnostních rámců, které budou relevantní k paralelnímu použití.
Sítě 5G se v porovnání s předchozími generacemi bezdrátových mobilních sítí liší tím, že přináší silnou podporu bezdrátové komunikace typu stroje, u níž se očekává, že se stane přidanou hodnotou a akcelerátorem na trzích IoT a ve vývoji bezdrátových mobilních sítí 5G.
Digitalizace a automatizace s připojenými objekty IoT, stroji, zařízeními, senzory, průmyslovými roboty a logistickými řešeními IoT v sítích 5G zvýší potřebu schopnosti správy zabezpečení odolávat rizikům a hrozbám a bojovat proti nim a současně umožní nová otevřená a sofistikovanější řešení.
Zabezpečení sítě 5G se zavedením šifrování IMSI a datového přenosu mezi šifrováním typu end to end k ochraně a správě ověřování v síti je jedním z kroků v oblasti zabezpečení, kde je třeba virtualizaci síťových funkcí a nasazení cloudu považovat za bližší nový požadavek a je třeba to řešit již ve fázích implementace a nasazení. Tradičně se zabezpečení zabezpečení mobilních sítí zaměřuje na zabezpečení interoperability mezi síťovými funkcemi zajišťující síťové připojení. Na bezdrátové mobilní sítě využívající specializované vybavení lze zacílit útoky kybernetické bezpečnosti, ale ve virtualizovaných a cloudových implementacích jsou tato rizika a hrozby téměř triviální. V systémech informačních technologií (IT) se setkávají a připravují na tyto útoky již léta. Využití tohoto know-how je aktuální a jeho výhody by se měly využívat také v mobilních sítích a systémech operačních technologií (OT). Jinými slovy, sítě 5G se vyvíjejí do prostředí virtualizace a cloudových služeb, přičemž řešení pro internet a průmyslový IoT (průmysl 4.0) čelí rostoucí hrozbě kybernetické bezpečnosti. Cílem IIoT je přiblížit integraci IT a OT a IoT objektů a umožnit tak inteligentní služby v průmyslových řešeních. Když 5G nakonec umožní jedinečné případy bezdrátového použití, jako je kritická komunikace typu stroje a aplikace IoT s vysokými datovými rychlostmi, silnou spolehlivostí a autonomními systémy citlivými na latenci, bude to vyžadovat robustní operační prostředí pro zabezpečení informací.

iot bezpecnost 2021 2
V tabulce 1 jsou uvedeny některé bezpečnostní rozdíly mezi informačními technologiemi (IT) a průmyslovým IoT (IIoT). Tabulka také současně vyjadřuje náročné bezpečnostní faktory pro zabezpečení zařízení IoT a prostředí IoT ve srovnání s informačními technologiemi (IT). Objekty a aplikace IoT jsou zranitelné pro různé druhy rizik a hrozeb kybernetické bezpečnosti.
Nejen technické schopnosti, ale také bezpečnost a soukromí v průmyslovém internetu věcí jsou výzvou pro použití a nasazení. Pokud lze problémy zabezpečení a ochrany soukromí, které ovlivňují průmyslové internetové služby, zvládnout komplexně a chránit je před riziky a hrozbami, bude možné plně využívat výhod IIoT.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku