Proč se stahují klasické žárovky z trhu?

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Díky rostoucímu počtu světelných bodů v evropských domácnostech a zároveň díky snižující se energetické náročnosti nových budov roste význam osvětlování jako specifického typu spotřeby energie. Proto nařízení Evropské komise, které bylo vydáno pod číslem 244/2009, definuje postupné ukončení používání technologie klasických žárovek.

Důvodem ukončení je cesta k dosažení významných a ekonomicky velmi rychle návratných úspor energie.

zarovka_klasicka

Celý proces, který je součástí legislativy o energii využívajících výrobcích – tzv. ekodesignu – byl v praxi zahájen na podzim roku 2009, kdy byly ukončeny dodávky 100W žárovek, přičemž všechny žárovky vyrobené s použitím klasické technologie přestanou být na trh dodávány nejpozději do září roku 2012.

Halogenové žárovky s třídou účinnosti C na základě tohoto nového předpisu zůstanou na trhu až do roku 2016. Tato třída výrobků je asi o 30 % účinnější než tradiční žárovky, ale zároveň jsou tyto žárovky mnohem méně účinné ve srovnání s technologií kompaktních zářivek a LED. Je tedy vhodné, aby spotřebitelé nahrazovali klasické žárovky především právě úspornými kompaktními zářivkami.

Tab. 1: Orientační přehled náhrad za klasickou žárovku

klasická žárovka [W] 15 25 40 60 75 100
halogenová žárovka [W] - 18 28 42 51 70
kompaktní zářivka [W] 4 - 5 5 - 7 8 - 10 14 - 15 18 23
LED žárovka [W] 3 - 4 6 - 7 7 - 8 - - -

Ačkoliv nákladově efektivní řešení energeticky účinných nesměrových světelných zdrojů pro domácnosti jsou již nějakou dobu na trhu k dispozici, díky nižším pořizovacím nákladům klasických žárovek ve srovnání s úspornými zářivkami nebyly tyto světelné zdroje dosud dostatečně využívány. A to i když v průběhu jejich životnosti úspory nákladů na provoz velmi výrazně přesáhnou náklady na pořízení. Pro osobu, která činí nákupní rozhodnutí, jsou jejich výhody často nejasné nebo nevýznamné. Dalším problémem byla nízká kvalita některých kompaktních zářivek, což vedlo k nespokojenosti spotřebitelů. Přípravná studie prováděná před vydáním směrnice o ekodesignu spotřebičů (označovaná i jako směrnice EuP) dospěla k odhadu, že všechny osvětlovací body, kterých je v Evropské unii (EU 27) 4,2 miliardy a které jsou vybaveny klasickými žárovkami, halogenovými žárovkami nebo kompaktními zářivkami, měly v roce 2007 spotřebu 112 TWh. To odpovídá ročním výdajům v hodnotě 15,2 miliard euro a emisím CO2 v objemu 48,3 milionů tun ročně.

Typ osvětlení Příkon Životnost Pořizovací cena Úspora energie
Klasická žárovka 40 W 1 000 hodin 10 Kč 0 %
Halogenová žárovka 28 W
20 W
2 000 hodin
3 000 hodin
40–80 Kč
180 Kč
30 %
50 %
Úsporná zářivka 9–10 W 6–20 tisíc hodin 60–250 Kč 75 %
LED žárovka 7–8 W 25–45 tisíc hodin 400–900 Kč 80 %

Předpokládá se, že pokud by nebyla přijata žádná opatření, vzrostla by do roku 2020 spotřeba elektrické energie nesměrových světelných zdrojů na 135 TWh ročně. Očekává se, že se díky této nové legislativě podaří do roku 2020 v zemích EU 27 dosáhnout energetických úspor v rozsahu 39 TWh (srovnatelné s roční spotřebou energie v Rumunsku) a zároveň se do roku 2020 v nainstalovaných světelných zdrojích uspoří 1,6 tuny rtuti.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz kveten 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, květen 2019

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

IT chlazení - řešení od firmy Rittal Koncepce chlazení společnosti Rittal nabízí řešení pro širokou škálu aplikací – od chlazení jednotlivých rozváděčů až po celá datová centra.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.