AMPHENOL – světový výrobce konektorů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Firmu Amphenol založil v roce 1932 v Chicagu Arthur J. Schmitt. Největší rozvoj firmy nastal v období 2. světové války, během které se Amphenol stal hlavním výrobcem konektorů používaných v oblasti vojenské, letecké a rádiové techniky. Nyní je Amphenol světovým lídrem ve výrobě široké škály konektorů.

PRŮMYSLOVÉ KONEKTORY

Konstrukce průmyslových konektorů se může navzájem lišit, je však třeba akceptovat, že pro vytvoření kompletního spojení potřebujeme vhodné kryty, kontakty či kontaktní vložky a příslušenství (vývodky, úchytky kabelů, ochrany proti zlomu nebo ochranná víčka). Průmyslové konektory musejí být především ergonomické, odolné vůči mechanickému poškození, vodotěsné a prachotěsné.
Amphenol má ve své nabídce bohatý sortiment průmyslových konektorů, určených pro použití v náročných aplikacích a pro práci v obtížných podmínkách, také v prostorách s nebezpečím výbuchu, při vysokých teplotách či ve slaném prostředí (včetně mořské mlhy).

PRŮMYSLOVÉ KONEKTORY řady C146 HEAVY|MATE®

Řada C146 HEAVY|MATE® jsou oblíbené konektory HDC – Heavy Duty Connectors. Kompletní zástrčka se skládá z krytu, kontaktní vložky a vývodky. Kryty jsou nejčastěji vyrobeny ze slitiny hliníku. Kontaktní vložky se vyrábějí z termoplastu, splňujícího normu nehořlavosti. K výrobě kontaktů se používá měď, následně, v závislosti na požadavcích aplikací, se potahuje vrstvou stříbra nebo zlata. Kontaktní vložky mohou být vybaveny kontakty se šroubovými svorkami, které umožňují rychlé připojení vodičů bez nutnosti mít speciální nářadí, nebo jsou bez kontaktů, u nichž jsou kontakty určeny k připojení vodiče krimpováním.

Kontaktní vložky jsou dostupné s různým počtem pinů v různých rozměrech, na základě kterých volíme kryt. Kryty se vyrábějí nejčastěji z hliníku s práškovým nástřikem. Existuje několik typů krytů, s jedním, se zdvojeným uzávěrem, na zacvaknutí (dva zacvakávací kolíky) nebo dvojité zacvaknutí (čtyři zacvakávací kolíky). Kryty na kabel mohou mít jeden nebo dva vývody pro kabel se závitem metrickým nebo PG. Kryty určené k montáži na panel mohou být otevřené nebo uzavřené. U otevřených krytů je potřeba pro připojení kabelů vystřihnout vhodný otvor ve stěně panelu. Uzavřené kryty umožňují přivést kabely jedním nebo dvěma otvory připravenými pro standardní vývodky. Jsou rovněž provedení s integrovaným ochranným víčkem.

Dodatečnou předností konektorů řady C146 HEAVY|MATE® je možnost použít modulární systém. Umožňuje integrovat spojení pro nízké proudy – signálové, pro velké proudy – napájecí, pneumatické a koaxiální do jednoho standardního krytu. Pro vytvoření takového modulárního systému je potřebný kryt, rámek pro moduly a modulární vložky dostupné v několika rozměrech. Díky tomu můžeme přizpůsobit šířku modulárního rámku požadovanému počtu spojení.

Konektory C146 HEAVY|MATE® nalezly uplatnění v průmyslu, kde je od elektrických spojení vyžadována trvanlivost, jistota a spolehlivost. Konektory typu HDC jsou průmyslovým standardem, se kterým se setkáme kdekoliv ve světě. Díky univerzálnosti je řada C146 HEAVY|MATE® kompatibilní s konektory tohoto typu jiných značek.

PRŮMYSLOVÉ KONEKTORY řady ECO|MATE®

ECO|MATE® jsou kulaté vícepólové konektory, dostupné v provedení se 4 a 7 piny (3+PE a 6+PE). Řada ECO|MATE® umožňuje spojení kabel-kabel nebo kabel-panel. Největší předností konektorů řady ECO|MATE® je těsnost po spojení, která je až IP67 (prachotěsnost a vodotěsnost). Kryt konektorů je vyroben z plastu dostupného v černé nebo modré barvě. V závislosti na počtu kontaktů se vodiče připojují ke kontaktům šroubovou svorkou (u provedení 3+PE) nebo připájejí (u provedení 6+PE). Dostupná jsou také provedení, u kterých jsou kontakty určeny ke krimpování. Kontakty jsou pokryty vrstvou stříbra nebo zlata.
Řada ECO|MATE®, to jsou oblíbené konektory, které se vyznačují vekou mechanickou trvanlivostí, jistotou spojení a kompatibilitou s řešeními jiných výrobců.

AMPHENOL 1

KULATÉ PRŮMYSLOVÉ KONEKTORY řady M

Kulaté konektory řady M našly široké uplatnění v automatizaci a průmyslu. Nejběžnějšími konektory s metrickým závitem jsou M8, M12, M16 a také M23, které se vyrábějí v mnoha verzích: s kontakty se šroubovou svorkou, s možností pájení, s montáží typu IDC, či dokonce s kabely připravenými výrobcem. Kryty metrických konektorů jsou vyrobeny z plastu nebo slitiny kovů. Dostupná jsou také provedení plně stíněná, zajišťující ochranu před rušením. Většina konektorů této skupiny je vodotěsná a prachotěsná. U konektorů M12 je důležitou přesností možnost volby vhodné orientace zástrčky nebo zásuvky. Dostupné je kódování A, B, D, S, T a X. Každé z těchto kódování znemožňuje chybné spojení dvou konektorů provedených s různou orientací. Nejběžnější je kódování A, které se používá v automatizaci pro kabeláž čidel. Kódování B a D se objevuje u přenosových standardů Profibus a Ethernet. Konektory Amphenol s kódováním S a T jsou určeny pro spojování velkých proudů (do 12 A) při zachování velikosti M12, což je novinkou na trhu.

AMPHENOL 2

VOJENSKÉ KONEKTORY

Vojenské konektory, které se po dlouhou dobu používaly výlučně ve vojenském průmyslu, se však díky své spolehlivosti, různorodosti krytů, systémům zajištění, počtu pinů, povlaku kontaktů či barvě hojně využívají jak v průmyslu, tak i v individuálních aplikacích.
Amphenol má rozsáhlou nabídku navzájem kompatibilních vojenských konektorů (o kompatibilitě hovoří vojenský standard, který daná řada splňuje). Za jistotu spojení vděčíme systémům zajištění konektorů – bajonetovým (s rychlým zajištěním – ¼ otáčky) nebo šroubovacím. Kryty jsou nejčastěji vyrobeny ze slitiny hliníku a pokryty doplňkovým kovem (např. kadmiem, niklem, zinkem). Kontakty mohou být pájené, krimpované nebo určené pro vývodovou montáž.

AMPHENOL 3

SHRNUTÍ

Amphenol je světový lídr mezi výrobci elektrických konektorů. V nabídce Amphenolu najdeme nejen průmyslové konektory, ale také konektory signálové, vf, automotive, pro přenos dat, audio, video, napájecí, solární, čtečky karet, vodiče, spojovací kabely, nástroje či dokonce příslušenství pro krabičky. Amphenol má mnoho speciálních konektorů, které mají certifikáty ATEX, RoHS, TÜV nebo vojenskou specifikaci MIL. Více informací o výrobcích se nachází na internetových stránkách distributora Amphenolu – firmy Transfer Multisort Elektronik (ww.tme.eu).

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.