Měnič Delta nezruší, i když na něj zaprší

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Každý kdo zná frekvenční měniče Delta, může říct, že jsou spolehliví společníci motorů v různých aplikacích. Delta nyní přichází na trh s novinkou, která potěší zejména sektor HVAC.

Touto novinkou je frekvenční měnič CFP2000, který v sobě spojuje vyšší krytí s funkcemi a modularitou řady měničů C2000. Tím se uspokojí nároční zákazníci zejména ze sektoru HVAC, kteří často potřebují umístit měniče samostatně na zeď.

Vyšší řada

Tento měnič je koncepčně měnič CP2000 „zabalený“ do odolného těla. Motory může řídit ve skalárním režimu, nebo vektorovém režimu bez zpětné vazby. Zabudované je stejné PLC s 10tisíci kroky, takže naprogramovat si funkci, která běžně nejde nastavit parametry, není žádný problém. Klávesnice s bodovým displejem a krytím IP66 slouží také ke kopírování parametrůa PLC programů.
Dostupný je pro síť 400 VAC ve výkonech 0,75 kW až 90 kW. Samozřejmostí je zabudovaný EMC filtr splňující IEC 61800-3 třídu C1 a C2, a pro snížení harmonického rušení je vestavěná také DC tlumivka. Měnič zvládne přetížení 120% po dobu 1 minuty v režimu Light Duty. V režimu Normal Duty se k tomu přidá 160% po dobu 3 sekund. V případě rekuperačního brzdění, například u ventilátorů, je do 30 kW zabudovaná brzdná jednotka. Všechny výkonové verze mají vyvedené svorky stejnosměrné sběrnice.
Zajímavou funkcí známou z měniče CP2000 je cirkulativní řízení několika motorů zároveň, maximálně až 8. K tomu využívá reléové výstupy, kterými ovládá stykače sloužící k připínání nebo odpínání motorů. Způsobů je několik. K tomu je možné využít integrovaný PID regulátor, který je v mnohých HVAC aplikacích nezbytností.

cpf2000 2

Modulární jako vždy

Tento měnič nabízí velký počet vstupů a výstupů – 10 digitálních a 3 analogové vstupy, 3 výstupní relé a 2 analogové výstupy. Kdyby i to bylo málo, má jako CP2000 rovněž dva sloty pro rozšiřující karty – jeden pro kartu vstupů a výstupů, druhý pro komunikační kartu.
Základ komunikace tvoří RS-485 s protokolem Modbus ASCII/RTU a BACnet. Doplnit se dá kartou pro CANopen, Modbus TCP, Ethernet/IP, Profibus DP, nebo DeviceNet.

Hlavně bezpečně

Bezpečnost se dostává v dnešní době do popředí. CFP2000 tak už obsahuje nezbytný vstup bezpečného odpojení kategorie SIL2, jako všechny nové měniče od Delty.
U tohoto měniče má každý navíc volbu verze s hlavním vypínačem na těle měniče. Ušetří se tím místo pro další prvek v rozvaděči a měnič se může v případě servisního zásahu vypínat přímo na místě.
Měnič má také požární režim (FIRE mode), který ho v případě požáru udržuje nutně ve funkci, aby zabezpečil co možná nejdelší chod odsávání, čerpadel na vodu, nebo jiných kriticky důležitých systémů. Jeho součástí je i BYPASS režim. Ten v případě potřeby zabezpečí jeho přepnutí na záložní zdroj energie.

Vapku na něj

Krytí dosahuje stupeň IP55, což si vyžádalo redesign vnějších a i některých vnitřních částí původního frekvenčního měniče CP2000. Výsledkem je ale odolnost vůči prachu a měnič snese i omývání proudem vody. Všechna kabeláž se vyvede na spodní straně měniče a pro zachování krytí je samozřejmě potřebné použít patřičné průchodky.

cpf2000 1

Na co papír, když mám noťas

Nastavit měnič je možné přes klávesnici, nebo přes zaběhlý a snadno ovladatelný software VFDSoft, který nabízí také možnost zálohování nastavení. Sledovat průběh veličin je možné v jednoduchém osciloskopu, který je součástí tohoto softwarového nástroje. Vnitřní PLC se rovněž programuje ve stejných softwarech jako všechny PLC Delta – komunikace se nastaví v COM manažeru (COMMGR) a program se vytvoří v ISPSoft-u. Všechny softwary jsou stále zdarma ke stažení na stránkách Delty.

Tento měnič tak otevírá nové možnosti použití automatizace od tchajwanské firmy Delta Electronics. Na český a slovenský trh přichází právě teď se začátkem školního roku.

ProfCom, s.r.o.
Autorizovaný distributor firmy DELTA pro ČR a SR
Na poříčí 1067/25, 110 00 Praha 1

Provozovna firmy:
Havlíčkova 822, 280 02 Kolín 4
Tel.: +420 311 240 058
Fax.: +420 321 679 119
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.delta-electronics.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz prosinec 2017 s

ElektroPrůmysl.cz, prosinec 2017

Prosincové číslo je tematicky zaměřené na měření neelektrických veličin, snímací a regulační techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Zajímavé odkazy

Jednoduché Řešení s IO-link S IO-Link sběrnicovým modulem a kompetentním poradenstvím společnosti Murrelektronik sázíte na individuální řešení.
Český výrobce měřicích přístrojů Panelové měřící přístroje, sloupcové zapisovače, velkoplošné displeje, převodníky na DIN lištu, bezpapírové zapisovače, PLC
Měřicí a testovací přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
Průmyslové klávesnice pro každého Odolné klávesnice do prašného prostředí a vodě odolné.
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
www.elektroprogramy.cz Kompletní softwarová výbava nejen pro elektrikáře, revizní techniky a projektanty.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
Časopis vychází 1x měsíčně.