Chytré senzory v motorech otevírají dveře k Industry 4.0

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Trend zefektivňování výroby je patrný téměř ve všech oblastech průmyslu. Prediktivní údržba je dnes již dosažitelný cíl díky digitálnímu rozhraní HIPERFACE DSL®.

Základním požadavkem jsou zejména kvalitní diagnostická data z výrobního procesu a také jejich správné vyhodnocení. Tzv. Smart Motor Sensors od SICK poskytují data přímo z motoru, která umožňují rozpoznat opotřebení pohyblivých komponent, např. kuličkových ložisek, odhadnout zbývající životnost motoru a zamezit tak mimořádným odstávkám ve výrobě.

Digitální evoluce

HIPERFACE DSL® od firmy SICK bylo první jednokabelové rozhraní pro servomotory, uvedené na trh už v roce 2011. Od té doby se etablovalo u výrobců motorů a pohonů po celém světě. Díky inovačnímu a nadmíru bezporuchovému protokolu HIPERFACE DSL® se komunikace realizuje pomocí pouhých dvou žil integrovaných do kabelu motoru – to vše s maximální spolehlivostí. Toto rozhraní se tak stává nejdůležitějším faktorem evolučního přechodu od běžných motor feedback systémů k chytrému řešení. Úspora druhé motorové zástrčky a samostatného kabelu enkodéru navíc umožňuje kompaktnější konstrukci stroje a výrazně štíhlejší kabelové svazky.

 chytre senzory 2022 1

Smart Motor Sensors

Servomotory umožňují řídit výrobní procesy s vysokou mírou přesnosti a spolehlivosti. Motor feedback systémy poskytují data pro regulaci a provoz motorů, zajišťují tak bezproblémový a efektivní proces. Inteligentní senzorika kontroluje během provozu rychlost, bezpečnou pozici, zrychlení, teplotu, počet otáček a další parametry. Prediktivní údržba a permanentní monitorování podmínek procesu jsou možné především díky doplňkovým funkcím, jako je elektronický typový štítek, histogramy a uživatelsky definované výstražné pokyny. Motor feedback systémy od firmy SICK se tak stávají Smart Motor Sensors.

chytre senzory 2022 2
Smart Motor Sensors se etablovaly ve všech oblastech strojírenského průmyslu. Na první pohled to často není vidět – přesto se v nesčetných servomotorech od různých výrobců používají inteligentní senzory a inovativní rozhraní od firmy SICK. Specifické požadavky se přitom mohou lišit vždy podle příslušného oboru. V zásadě však platí, že použitím Smart Motor Sensors vždy dochází ke snížení nebo úplnému odstranění výpadků výroby. To v konečném důsledku šetří náklady a zvyšuje produktivitu. V robotice nebo v obalovém průmyslu musí být kabely z bezpečnostních nebo hygienických důvodů často vedeny v zapouzdřeném stavu, jednokabelové řešení je zde důležitým benefitem.

 chytre senzory 2022 3

sHub®

Smart Motor Sensors dalece překračují možnosti konvenčních motor feedback systémů. Prostřednictvím globálně etablovaného rozhraní HIPERFACE DSL® se daří sdružovat data senzorů zabudovaných v motoru, tedy např. bezpečnou pozici a rychlost, případně teplotu, otřesy, vibrace a vlhkost, a odesílat tato data prostřednictvím stávajícího digitálního kabelu v synchronním taktu regulátoru pohonu. To umožňuje zařízení sHub®. Jedná se o prostorově úsporný senzorový hub, který rozšiřuje motor feedback systém o další senzory uvnitř motoru. Vzniká tak skutečná fúze senzorů, která je předpokladem pro opravdu inteligentní zpětnou vazbu. Smart Motor Sensors a sHub® se tak stávají důležitými moduly na cestě ke Smart Factory v I4.0.


Klíčové je zmíněné digitální rozhraní HIPERFACE DSL®, které vysílá měřená data přímo prostřednictvím servoregulátoru do cloudu přes Ethernet. Na tomto základě lze vzájemně propojit více výrobních procesů, individuálně vyhodnocovat kondici nebo zbývající dobu života jednotlivých prvků a optimalizovat pravidelné intervaly údržby. Například tehdy, když je vadné některé kuličkové ložisko nebo dojde k nevyváženosti servomotoru. Časově synchronní záznam údajů o pozici a vibracích prostřednictvím sHub® umožňuje monitorovat vývoj vibračního spektra v čase a tím zvyšuje přesnost predikce termínu, kdy bude mít konstrukční díl výpadek. Díky těmto poznatkům lze v rámci prediktivní údržby maximalizovat využitelnost stroje a účinně předcházet neplánovaným prostojům.
Smart Motor Sensors společně s digitálním rozhraním HIPERFACE DSL® vytváří základ pro štíhlé procesy a snížení nákladů při budování výrobních linek. Umožňují také výrazné úspory díky kratším prostojům, zlepšení funkční bezpečnosti a zvýšení efektivity průmyslové výroby.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku