6 trendů v oblasti obnovitelné energie, které zaujaly v roce 2019

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rok 2019 byl vzrušujícím rokem pro tzv. „čisté“ technologie. Vzrostl počet zemí, společností a regionů, které přijaly udržitelnou výrobu energie a krajina se tak rychle mohla vyvíjet.

Zde je 6 trendů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, které v tomto roce zaznamenaly úspěch.

1. Skladování energie

Skladování energie hraje důležitou roli při vyvažování nabídky a poptávky po energii a je klíčem k řešení otázek nepravidelnosti u obnovitelných zdrojů energie. Spárování úložného systému s obnovitelným zdrojem energie zajišťuje plynulé a stabilní napájení, i když počasí není optimální pro výrobu energie.
Baterie jsou nejčastěji používanými paměťovými zařízeními v systémech obnovitelných zdrojů energie a jejich využití roste jak na rezidentní úrovni, tak i v celé síti. Očekává se, že technologie skladování energie se budou i nadále zlepšovat a jejich využívání bude rentabilnější a dostupnější. Předpokládá se, že i nadále bude skladování energie představovat klíčovou součást všech nových energetických technologií, které se budou v budoucnu vyvíjet, protože řešení pro ukládání energie se i v domácnostech stává cenově konkurenceschopnější, což narušuje výhody tradičních zdrojů energie.
Například již nyní se na karibském ostrově Barbados staré elektrické autobaterie znovu používají k zajištění skladování energie v síti a prodlužuje se tak jejich užitečná životnost.

2. Mikrosítě a AI

Mikrosítěmi jsou míněny místní energetické sítě, které mohou pracovat buď autonomně nebo po připojení k větší standardní energetické síti. Poskytují energetickou nezávislost, účinnost a ochranu během mimořádných událostí. Využití schopností strojového učení umělé inteligence (AI) s mikroprocesorovými regulátory umožňuje nepřetržité přizpůsobování a zlepšování provozu.
Od Kalifornie až po Tichomořské ostrovy se mikrosítě dostávají do centra pozornosti. Palau je tichomořským ostrovním státem a 13. nejmenší zemí na světě, ale zavázal se vybudovat co největší světovou mikrosíť - s 35 MW solárními panely spárovanými s úložištěm energie 45 MWh. Toto úsilí je součástí národního cíle, kterým je přechod do roku 2050 na 70% energie z obnovitelných zdrojů.

6 trendu energie 2019 1

3. Energy Blockchain a IoT

Technologie blockchain byla původně vyvinuta pro zaznamenávání kryptoměnových transakcí a následně byla přizpůsobena pro použití na trhu s energií. Blockchain je neporušitelná digitální kniha, která provádí a zaznamenává transakce prostřednictvím sítě typu peer-to-peer. Absence centralizace ji ponechává jako ideální pro odstranění prostředníků dodavatelů elektřiny. Snižuje energetickou nerovnost a neefektivnost a umožňuje spotřebitelům nakupovat a prodávat energii přímo od jiných spotřebitelů.
Spárování technologie blockchain s každodenními zařízeními, která používáme k přijímání a předávání informací, nyní běžně označovaných jako internet věcí (IoT), má výrazný dopad na energetické systémy. Se správnými aplikacemi mohou zařízení autonomně nakupovat a prodávat energii v optimálních časech, optimalizovat nastavení energetického systému v reálném čase a monitorovat a analyzovat výkon zařízení spotřebovávajících energii.
Tyto technologie se začínají používat pro průkopnické projekty, jako je například Brooklyn Microgrid. Projekt zahrnuje komunitní mikropřípojku, jejíž majitelé si kupují a prodávají energii prostřednictvím technologie blockchain. Úspěch projektů, jako je tento, zajišťuje, že budou realizovány v širším měřítku.

4. Síťová rovnováha a klesající náklady

Síťová rovnováha nastává, když alternativní zdroje energií mohou vyrábět energii za cenu rovnou nebo menší než elektřina vyráběná konvenčními metodami. Solární a větrná energie dosáhla v mnoha regionech rovnosti v ceně i výkonu a nové technologie nadále zvyšují svou konkurenční výhodu.
Tradiční model velké a centrálně distribuované výroby energie je nahrazen modulární, spotřebou řízenou a rovnoměrně distribuovanou výrobou energie. Díky využití blockchainu, umělé inteligence a dalších automatizačních technologií se obnovitelné zdroje samočinně optimalizují a zvyšuje se jejich účinnost.
Solární a větrná energie jsou již účinnější a nákladově efektivnější než konvenční zdroje a vyvíjející se technologie budou i nadále zlepšovat jejich cenu i výkon. Při kombinaci ekonomických výhod s nízkým dopadem na životní prostředí můžeme očekávat, že obnovitelné zdroje energie se přesunou z přijatelného zdroje energie na preferovaný.

6 trendu energie 2019 2

5. Velké závazky

Rostoucí počet společností, měst a zemí přijímá cíle snižování emisí a akční plány v oblasti klimatu, aby splnily cíl omezit nárůst globálního oteplování.
Již na začátku tohoto roku více než 100 měst na celém světě uvedlo, že nejméně 70 procent jejich výroby energie pochází z obnovitelných zdrojů a více než 40 měst uvedlo 100% obnovitelné elektřiny. Stovky dalších se zavázaly, že budou usilovat o dosažení cíle výroby energie, která je 100% založena na obnovitelných zdrojích energie. Taktéž 158 společností si uvědomilo jejich dopad na změnu klimatu a zavázalo se také k přechodu na 100% obnovitelných zdrojů.
Mnoho z těchto společností a měst bylo inspirováno k tomu, aby tyto závazky přijaly, právě Pařížskou dohodou z roku 2015.

6. Pokroky v přístupu k energii v rozvojových zemích

Když mluvíme o vzrušujících nových inovacích v energetické technologii, lze snadno zapomenout, že značné procento světové populace zůstává i dnes zcela bez přístupu k energii. Miliarda lidí žije bez elektřiny a stovky milionů mají nespolehlivé nebo neúměrně drahé zdroje energie.
Dosažení univerzálního přístupu k energii je kritickou součástí řešení globálních rozvojových problémů. Změny, ke kterým dochází na trhu s energií, nabízejí řešení problému přístupu k energii. Mikrosítě založené na komunitě by mohly představovat nákladově nejefektivnější způsob poskytování dostupné a spolehlivé energie těm, kteří v současnosti žijí bez ní. Čisté, modulární a obnovitelné energetické systémy jsou ideální pro mnoho komunit, které nebyly schopny těžit z konvenčních centralizovaných forem výroby a dodávek energie.
Zatímco politika často stojí v cestě pokroku, nové energetické technologie a závazky mezinárodních skupin, jako jsou Světová banka a SEforALL, pokládají základ pro poskytování přístupu k energii rozvojovým zemím. Díky jejich neustále se zlepšujícím možnostem, jak měřit náklady a výkon, můžeme očekávat, že obnovitelné zdroje se budou stále více rozšiřovat, aby poskytovaly energii komunitám a regionům, které byly dlouho ponechány ve tmě.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku