Dvouruční ovládací zařízení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dvouruční ovládací zařízení je bezpečnostní zařízení (bezpečnostní součást). Toto zařízení poskytuje opatření k ochraně obsluhy proti zásahu do nebezpečného prostoru během rizikových situací, umístěním ovládacího spouštěcího zařízení do určené polohy. U strojních zařízení držených v rukách je nutno také brát v úvahu, že nebezpečný prostor není konstantní.


Volba dvouručního ovládacího zařízení jako vhodného bezpečnostního zařízení závisí na stanovené rizikovosti provedené konstruktéry, zpracovateli normy a dalšími pracovníky. Článek uvádí základní požadavky na konstrukci a volbu dvouručního ovládacího zařízení (na základě stanovené rizikovosti), včetně jejich zhodnocení, zamezení vyřazení a vyvarování se závad.

Volba a konstrukce typů dvouručního ovládacího zařízení závisí na:

  • přítomnosti rizika (rizik);
  • stanovené rizikovosti;
  • zkušenosti v používané technologii;
  • jiných faktorech, které musí být udány pro každé použití (např. zamezení náhodnému spuštění a vyřazení).

dvourucni ovladani

Vlastnosti bezpečnostních funkcí

Použití obou rukou (současné ovládání)
Dvouruční ovládací zařízení musí být navrženo tak, že obsluha musí použít obě ruce současně, jedna ruka vždy na jednom ovládacím spouštěcím zařízení, aby dvouruční ovládací zařízení bylo uvedeno do činnosti. Tak dochází k současnému ovládání, které je nezávislé na době zpoždění mezi iniciací každého z obou vstupních signálů.

Vztah mezi vstupními signály a výstupním signálem
Vstupní signál použitý každého ovládacího spouštěcího zařízení musí současně iniciovat a udržet výstupní signál u dvouručního ovládacího zařízení pouze tak dlouho, dokud jsou oba vstupní signály iniciovány. Forma výstupního signálu (např. počet kanálů, pulsace, forma signálu, atd.) může být, podle požadované konstrukce, proměnlivá. Ovládacími obvody stroje musí být vždy považován a identifikován, jako jediný výstupní signál.

Přerušení výstupního signálu
Uvolnění buď jednoho, nebo obou ovládacích spouštěcích zařízeni, musí vyvolat přerušení výstupního signálu.

Zamezení náhodnému spuštění
Pravděpodobnost náhodného uvedení ovládacích spouštěcích zařízení do činnosti musí být minimalizována.

Zamezení vyřazení
Ochranný účinek dvouručního ovládacího zařízení nesmí být snadno vyřaditelný.

Opětovná iniciace výstupního signálu
Opětovná iniciace výstupního signálu smí být možná pouze po předchozím uvolnění obou ovládacích spouštěcích zařízení.

Synchronní ovládáni
Výstupní signál smí vzniknout pouze tehdy, jestliže jsou obé ovládací spouštěcí zařízeni ovládána s dobou zpoždění menší nebo rovnou 0,5 s.
Mechanická dvouruční ovládací zařízení smí vyvolat výstupní signál pouze tehdy, jestliže splňují zvláštní požadavky na dráhu pohybu obou ovládacích spouštěcích zařízení.
Jestliže ovládací spouštěcí zařízení nejsou ovládána synchronně, výstupnímu signálu musí být zamezeno; musí dojít nutně k uvolnění obou ovládacích spouštěcích zařízení a k opakovanému iniciování obou vstupních signálů.

Zamezení náhodnému spuštění a vyřazení

Ovládací spouštěcí zařízení dvouručního ovládacího zařízení musí být navržena a uspořádána takovým způsobem, aby ochranný účinek dvouručního ovládacího zařízení nemohl být snadno vyřazen a aby pravděpodobnost náhodného spuštění byla minimalizována v souladu se stanovenou rizikovostí pro určité použití.
Musí být uvažováno použití pouze jedné ruky, možné kombinace jedné ruky a/nebo jiné části těla a/nebo použití jednoduchých pomůcek, které dovolí vyřazení, aby nebylo možné dosáhnout do nebezpečného prostoru během rizikové situace. Náhodné spuštění (např. zachycení oděvem obsluhy) musí být zváženo stejným způsobem.
Jednoduché pomůcky mohou být, např. můstky, provázky a pásky. Volba různých směrů ovládání, zakrytí, tvarů, atd., musí minimalizovat možnosti vyřazení. Možnosti, že dvouruční ovládací zařízení bude ovládáno dvěma osobami a dvě ruce tak zůstanou volné, může být zamezeno použitím synchronního ovládání.
Dále jsou uvedeny některé samostatné individuální způsoby ve kterých je vyřazení možné, společně s některými preventivními bezpečnostními opatřeními. Způsoby vyřazení, které musí být uváženy, závisí na konstrukci dvouručního ovládacího zařízení, provozních podmínkách, způsobu připojení a umístění dvouručního ovládacího zařízení a na požadované bezpečné vzdálenosti, atd.

Zamezení vyřazení jednou rukou
Musí být provedena opatření, aby bylo zamezeno vyřazení zařízení jednou rukou. Příklady vhodných opatření jsou:

  • oddělení ovládacích spouštěcích zařízení (vnitřní rozměr) na vzdálenost nejméně 260 mm;
  • opatřit ovládací spouštěcí zařízení jednou nebo více přepážkami nebo zvýšit prostor mezi ovládacími spouštěcími zařízeními tak, aby ovládací spouštěcí zařízení byla oddělena vzdáleností okolo přepážek nejméně 260 mm.

Zamezení vyřazení rukou a loktem téže paže
Musí být provedena opatření, aby bylo zamezeno vyřazení zařízení rukou a loktem téže paže. Příklady vhodných opatření jsou:

  • oddělení ovládacích spouštěcích zařízení na vzdálenost nejméně 550 mm (vnitřní rozměr). Z ergonomických důvodů nemá tato vzdálenost překročit 600 mm;
  • opatřit ovládací spouštěcí zařízení jednou nebo více přepážkami nebo zvýšit prostor mezi ovládacími spouštěcími zařízeními tak, aby o ovládací spouštěcí zařízení nešlo současně zavadit loktem a špičkami prstů téže paže;
  • zakrytí konstruované tak, že ovládací spouštěcí zařízení nemohou být ovládána loktem;
  • ovládací spouštěcí zařízení různých typů a/nebo směrů ovládání.

Zamezení vyřazení předloktím (předloktími) nebo loktem (lokty)
Musí být provedena opatření, aby bylo zamezeno vyřazení zařízení předloktím (předloktími) a/nebo loktem (lokty), jestliže vzdálenost rukou od rizika je menší než je požadovaná bezpečná vzdálenost.
Jako vhodné opatření je použití překrytí a/nebo objímky, které jsou konstruovány tak, že ovládací spouštěcí zařízení nemohou být ovládána předloktím (předloktími) a/nebo loktem (lokty).

Zamezení vyřazeni jednou rukou a jakoukoliv jinou částí těla (např. kolenem, kyčlem)
Musí být provedena opatření, aby bylo zamezeno vyřazení zařízení jednou rukou a jinou částí těla. Příklady vhodných opatření jsou:

  • uspořádání ovládacích spouštěcích zařízení ve vodorovné rovině nebo rovině blízké vodorovné, která je nejméně 1 100 mm nad podlahou nebo rovinou přístupu. Tento požadavek je určen k zamezení ovladání kyčlem;
  • v případě upevnění ovladačů ve svislé rovině nebo rovině blízké svislé, použije se okolo ovládacích spouštěcích zařízení ochranná objímka;
  • zakrytí a/nebo oddělení ovládačů přepážkami, které jsou navrženy tak, že ovládací spouštěcí zařízení nemohou být ovládána jednou rukou a jakoukoliv jinou částí těla.

Zamezení vyřazení zablokováním jednoho ovládacího spouštěcího zařízení
Musí být provedena opatření, aby bylo zamezeno vyřazení ovládačů zablokováním jednoho ovládacího spouštěcího zařízení.
Tento způsob vyřazení způsobuje, že dvouruční ovládací zařízení je ovládáno jednou rukou a je trvale vyvoláván vstupní signál od zablokovaného ovládacího spouštěcího zařízení. Důsledkem toho je, že je dvouručním ovládacím zařízením vyvoláván výstupní signál i když se používá pouze jedné ruky. Vhodná opatření k zamezení tohoto způsobu vyřazení jsou:

  • k zamezení opakované iniciace výstupního signálu pro opakované další ovládání jednou rukou je nezbytné zahrnout vlastnosti opakované iniciace do konstrukce dvouručního ovládacího zařízení;
  • k zamezení prvního spuštění jednou rukou je nezbytné zahrnout vlastnosti synchronního ovládání do konstrukce dvouručního ovládacího zařízení;

Náhodné spuštění
Pravděpodobnost náhodného spuštění dvouručního ovládacího zařízení musí být minimalizována.
Opatření uvedená výše mohou napomoci při minimalizaci náhodného spuštění. Jiná vhodná opatření k zamezení náhodného spuštění jsou:

  • pro mechanická ovládací spouštěcí zařízení nutnost úmyslného (záměrného) spuštění s ohledem k požadované síle a dráze;
  • pro nemechanická ovládací spouštěcí zařízení (např. fotoelektrická zařízení, kapacitní zařízení) odpovídající citlivost, která dovoluje pouze úmyslné (záměrné) spuštění.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku