Značka OBO – Ackermann, 60 let na trhu

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Již více než 60 let se mnohé kabelové trasy současných budov ukrývají v podlahových strukturách, a to díky patentovému prvenství podlahových systémů značky OBO - Ackermann. Když spatřily v roce 1955 pod značkou Ackermann světlo světa první podlahové systémy, znamenalo to malou revoluci v elektroinstalačních systémech komerčních i veřejných budov.

ackermann 1

Historie poté plně prokázala neobvyklou prozíravost tohoto vynálezu, který se stal postupně nezastupitelným v mnoha administrativních, infrastrukturálních i dalších objektech.
Za trvale vzrůstající oblibou podlahových systémů je především flexibilita přístupu k elektrické instalaci v celé ploše podlahy, kterou již v roce 1955 zaujal vůbec první podlahový systém „teliFLUR" značky Ackermann. Jeho koncepce reagovala velice progresivně na tehdy inovativní architektonické požadavky a stavební řešení, právě přicházející do praxe. Změny ve stavební oblasti se zákonitě promítaly i do požadavků na provedení souvisejícího technologického vybavení budov, včetně elektrických rozvodů. Stále více byla preferována flexibilita a nutnost situování přístrojových vývodů relativně daleko od obvodu místností.

ackermann 2
Po šedesáti letech úspěšného vývoje je nyní pod značkou OBO – Ackermann k dispozici osm koncepčně zcela odlišných systémových řešení pro různé druhy podlahových struktur. Od kanálových rozvodů s kanály zcela překrytými mazaninou a přístupem pouze v místech situování přípojných míst (obr. 1), po shora kontinuálně přístupné kanály se snadnou změnou v konfiguraci kabeláže (obr. 2). Vedle těchto klasických řešení nacházejí stále častěji své nezastupitelné uplatnění i speciální konstrukce pro malé tloušťky podlahové mazaniny s bočním přístupem k přístrojovému osazení (obr. 3), či kanálové systémy zalité přímo v nosné betonové desce stropu resp. podlahy. K dispozici jsou ale i další specifická řešení, včetně nepřeberného množství přístrojových vývodů pro klasické, dvojité (obr. 4) i duté podlahy.

ackermann 3
Všechna tato řešení lze přitom využít nejen pro obvyklou pochozí zátěž v kancelářích a prostorech s obdobným využitím, ale i pro zátěž podstatně vyšší, vyvolanou například provozem úklidových nebo zdvihacích mechanismů nebo i pojíždějícími vozidly (obr. 5).

ackermann 4
Jelikož se při údržbě některých druhů povrchů podlah nelze vyhnout mokrému procesu, nechybí v nabídce OBO – Ackermann ani specifická provedení podlahových přístrojových vývodů do tohoto prostředí (obr. 5). Vysoký stupeň krytí v uzavřeném stavu vylučuje proniknutí úklidové kapaliny do vnitřního prostoru přístrojového vývodu a účinně chrání instalované přístroje před kontaktem s čistící kapalinou. U vývodů pro mokrou údržbu podlah s tubusem je zajištěna navíc částečná ochrana vestavěných instalačních přístrojů i při otevřených šňůrových vstupech. Tubus je totiž zatěsněn i v otevřeném stavu a brání průniku mycí kapaliny až do výše spodního okraje otvoru pro vstup šňůrových přívodů (obr. 5).

ackermann 5
Podlahové rozvody se ovšem dnes využívají nejen ve velkých administrativních a dalších objektech, ale i v řadě drobnějších aplikací. Pro tyto případy jsou k dispozici přístrojové vývody uvažující menší objem kabeláže, uložené v podlaze zpravidla jen v pevných nebo ohebných instalačních trubkách. Všechny tyto vlastnosti v sobě účelně agreguje neustále rozšiřovaná typová řada UDHome (obr. 6).

ackermann 6
Nicméně i toto zjednodušené provedení přístrojového vývodu poskytuje plnohodnotné řešení, odpovídající tradičně vysokým kvalitativním standardům značky OBO - Ackermann.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
Fax: +420 323 610 121
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.