Inteligentní propojovací systém SmartWire-DT

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Slyšíme to každý den ze všech stran. Musí to být rychlejší, levnější a co nejjednodušší. Snadno se to řekne, hůře potom udělá. Představme si řešení, které tyto požadavky splňuje a je vhodné pro zapojení přístrojů uvnitř i vně rozváděče a zároveň nám umožňuje získávat všechna potřebná data.

Společnost Eaton nabízí inteligentní komunikační systém SmartWire-DT. Toto řešení je určené pro rychlé a jednoduché připojení přístrojů v průmyslových aplikacích. Nahrazuje klasické způsoby řešení montáže rozváděčů, nabízí úsporu prostoru a zároveň zlepšuje funkční možnosti strojů. Svými možnostmi zároveň zkracuje časy potřebné na údržbu, a celkově tak zefektivňuje provoz.

Jaký je přínos?

Při standardním řešení se potýkáme s potřebou mnohdy složitého zapojení velkého množství vodičů a podpůrných I/O modulů, což přináší velké riziko chybovosti a s tím spojenou časovou náročnost. Naproti tomu technologie SmartWire-DT usnadňuje řešení potenciálních problémů a přináší možnost rychlejšího testování spolu s uvedením do provozu. Celková úspora nákladů pak může činit až 29%.

SmartWire DT 2021 1

Jak to celé funguje?

Pojďme se podívat, v čem tkví síla tohoto systému. Technologie SmartWire-DT funguje na principu samostatné sběrnice. Na začátku je řídicí jednotka. Jedná se v podstatě o komunikační bránu, která všechny informace přenáší do nadřazeného systému (PLC, HMI-PLC…). Jednotlivé přístroje v aplikaci jsou osazeny funkčními prvky. Ty jsou pak pomocí kabelu k bráně připojeny. Maximální délka sběrnice činí 600 m a může na ní být připojeno až 99 přístrojů. Maximální proudové zatížení jsou pak 3 A (CE) a 2 A (UL) při přenosové rychlosti 125/250 kBaud. Pro připojení se používá speciální 8vodičový plochý kabel, který může být v případě potřeby doplněn i kabelem kruhovým, který je vhodnější pro přechod mezi rozváděči nebo pro připojení dalších externích přístrojů. Aby nám celá sběrnice fungovala, tak na jejím konci nesmí chybět zakončovací odpor. V okamžiku, kdy máme všechny prvky připojeny ke sběrnici, stačí připnout napájení a pomocí komunikační brány provést inicializaci. Tím dojde k uložení aktuální konfigurace a adresaci jednotlivých prvků.

SmartWire DT 2021 2

Jak vytvořit návrh?

Pro návrh systému slouží bezplatný software SWD-Assist. Tato aplikace je k dispozici ke stažení zdarma na stránkách společnosti Eaton. V této aplikaci si nejprve vybereme požadovanou řídicí jednotku. Vybrat si můžeme z nabídky zařízení Eaton, které mají technologii SmartWire-DT přímo zabudovanou, nebo z již zmíněných komunikačních bran. K dispozici jsou protokoly Profibus DP, CANbus, Ethernet IP, Profinet, Modbus TCP, Powerlink, EtherCAT a SERCOS III, s komunikací by tak skutečně neměly být potíže. Následně již vybíráme jednotlivé přístroje, které chceme v návrhu použít a zároveň je už můžeme dle potřeby přednastavit. Jakmile je návrh hotov, je možné použít funkci automatického dokončení, která nejen zkontroluje správnost celého návrhu, ale doplní i položky, na které jsme při návrhu zapomněli. V tuto chvíli už můžeme pomocí tohoto nástroje vygenerovat HW konfiguraci kompletního systému. Software zároveň umožňuje export seznamu komponent pro vytvoření objednávky požadovaného materiálu.

SmartWire DT 2021 3

Co připojit?

Závěrem by bylo také dobré zmínit, jaké přístroje vlastně můžeme do sběrnice připojit. Jedná se celou řadu ovládacích a signalizačních přístrojů RMQ-Titan. Dobrým příkladem může být náhrada kombinace několika kontaktů tlačítka a signálky LED jedním kompaktním SWD prvkem. Když už jsme se zmínili o signálkách LED, určitě stojí za zmínku i speciální vícebarevná signálka M22-SWD-LEDC-RGB, která dokáže zobrazit až 16 milionů barev. V případě montážních krabiček M22-I je pak k dispozici pro zadní montáž RMQ prvků celá PCB, kterou je možné napojit na kruhový kabel. Do sběrnice je možné připojit i stykače či celé spouštěčové kombinace MSC. Můžete tak ovládat cívku stykače či jen kontrolovat jeho stav. Stejným způsobem je možné připojit elektronické spouštěče motorů, kde můžete získávat informace o velikosti proudu motoru či teplotě. Ovládání a vyčítání dat je také možné ze softstartérů a frekvenčních měničů. Diagnostická data pak můžete kromě samotného spínání získávat i z výkonových jističů NZM. V nabídce také najdeme I/O moduly pro připojení digitálních i analogových signálů z dalších zařízení. Systém také pamatuje na tvorbu rezervy pro eventuální doplnění přístrojů, kdy můžeme na sběrnici připojit tzv. univerzální modul. Díky certifikaci CE, UL i CSA nás nic neomezuje v použití.

SmartWire DT 2021 4

Slovo závěrem.

V podstatě lze říci, že u technologie SmartWire-DT se představivosti meze nekladou. To vše díky rychlosti, snížené nákladovosti, a především jednoduchosti tohoto inteligentního komunikačního systému, tedy všemu, co dnes slýcháme ze všech stran.

SmartWire DT 2021 5

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku