Co umí chytrá domácnost? Unikátní možnosti systému KNX

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

V dnešním světě chytrých technologií je pro běžného uživatele náročné zorientovat se a pochopit, co vlastně chytré bydlení přináší. Základním kamenem je evropský systém KNX, který klade důraz na uživatelský komfort, jednoduché a intuitivní ovládání, úsporu času a energií.

Systém například zamezí současnému chodu chlazení a topení, které se vypne při zároveň otevřeném okně, pomocí rekuperace zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu a podobně. Díky platformě KNX jsou všechny technologie v budově provázány do funkčního a integrovaného celku,“ shrnuje Jakub Jiříček ze společnosti Schneider Electric, která vyvíjí komponenty pro chytré domácnosti v Česku i zahraničí.

Jaké jsou pokročilé funkce inteligentního domu?

Návaznost jednotlivých technologií a jejich zapojení do systému KNX přináší nové možnosti. Při odchodu z domu zakódujete zabezpečovací systém. Informace je předána dále a systém vyvolá automatické funkce pro neobývaný dům. „Zhasnou všechna světla, jsou odpojeny vybrané zásuvkové okruhy, například žehlička a rychlovarná konvice. Aktivuje se úsporný režim pro vytápění a ohřev užitkové vody, je uzavřen přívod vody. Po určité době se začnou náhodně rozsvěcovat světla a vytahovat žaluzie pro odrazení případných nechtěných návštěvníků,“ pokračuje Jakub Jiříček, který se věnuje problematice inteligentní domácnosti na portálu www.vypinac.cz.

unikatni moznosti knx 2

Inteligentní dům omezí plýtvání energiemi

Platforma KNX umí mnohem více. Díky vazbě zabezpečovacího systému a regulace topení a chlazení je možné výrazně omezit plýtvání. Zabezpečovací systém hlídá polohu oken a předává informaci dále do termostatu, který při otevřeném oknu blokuje topení i chlazení. V domě jsou instalována čidla kvality vzduchu a systém aktivuje rekuperaci, která zajistí výměnu vzduchu pomocí ventilace. Ventilaci lze také elegantně využít pro pasivní chlazení. Chcete si užít večer sledováním vašeho oblíbeného filmu? Pomocí jediného stisku tlačítka vyvoláte takzvanou scénu, která vám spustí televizi, ztlumí osvětlení, zatáhne žaluzie a upraví teplotu v místnosti přesně tak, jak si přejete.

Ovládané technologie

 • Osvětlení
 • Rekuperace, vzduchotechnika
 • Žaluzie
 • Multimédia
 • Zabezpečovací systém
 • Vodostop (ochrana před vytopením)
 • Vytápění
 • Chlazení
 • Ohřev TUV
 • Měření spotřeby elektřiny
 • A mnohé další

unikatni moznosti knx 3

Vizualizace

Uživatelské rozhraní pro vzorový dům bylo navrženo podle posledních trendů tak, abyste měli na jeden klik přehled o celé domácnosti. Ovládání jednotlivých technologií je řešeno ikonami. Vizualizace byla optimalizována pro rozlišení tabletu, který je návstěvníkům domu k dispozici pro vlastní otestování systému. Pro použití v chytrých telefonech je dostupná velmi přehledná zjednodušená verze.

Kde vyzkoušet inteligentní bydlení na vlastní kůži

Praktickou ukázku zmiňovaných funkcí chytré domácnosti předvede vzorový inteligentní dům Jubileum v Plzni, který vznikl ve spolupráci společnosti Schneider Electric a s výrobcem dřevostaveb Atrium. Vzorový dům najdete na adrese Nepomucká 1291/211, otevřeno je každý den včetně svátků od 10 do 18 hodin.

powertag logo

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz brezen M

ElektroPrůmysl.cz, březen 2018

Březnové číslo je tematicky zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Vytápění a regulace v prostředí s nebezpečím výbuchu STEGO nabízí řešení pro tyto podmínky: teplovzdušný ventilátor CREx 020 a kompaktní termostat REx 011 vhodný pro zónu 1 (plyn) a zónu 21 (prach).
Jednoduché Řešení s IO-link S IO-Link sběrnicovým modulem a kompetentním poradenstvím společnosti Murrelektronik sázíte na individuální řešení.
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
Časopis vychází 1x měsíčně.