Altivar 312: nejpoužívanější univerzální tahoun

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na celosvětově velmi úspěšnou – v České republice pak nejprodávanější – řadu frekvenčních měničů Altivar 31 navazuje dokonalejší a přitom plně slučitelný typ Altivar 312.

To dobré zůstává . . .

Aby měl projektant a výrobce rozváděče co nejméně práce, zůstávají u nového typu zachovány jak rozměry, rozteče a typy upevňovacích otvorů, tak především SW slučitelnost. Pro kopírování nastavení a konfigurace parametrů z jednoho typu měniče do druhého lze tudíž využít jeden ze SW pracujících na PC pod Windows – starší typ PowerSuite nebo nový perspektivní SoMove. K ovládání a monitorování pohonu slouží zabudovaná komunikační rozhraní Modbus RTU nebo CANopen.

altivat312

Na první pohled nový – svůdně černobílý

Altivar 312 zapadá svým vzhledem do inovované pohonářské rodiny Schneider Electric – stejně jako např. stykače TeSys, frekvenční měniče Altivar 12, Altivar 32, Altivar 61, Altivar 71 nebo servoměniče Lexium 32. Používá kombinace černé a bílé barvy. Přednímu panelu dominuje nekonečné zadávací a ovládací kolečko a čitelný displej. Kolečko zrychluje pohyb v menu, vyhledávání daného parametru a zvyšování/snižování jeho hodnoty. Zároveň plní funkci ENTER.

Altivar 312: „ukecaný“ měnič

Podstatnou inovaci, kterou ocení především programátoři a výrobci rozvaděčů, představuje možnost rozšířit dva již zmíněné komunikační standardy (Modbus RTU a CANopen) o dalších pět.

U „312“ se komunikační desky navíc montují přímo do měniče, takže nezvětšují zastavěný prostor (jak tomu bylo u Altivaru 31). O jaké komunikace se jedná? V současné době jsou to CANopen Daisy Chain, DeviceNet a Profibus DP. Zbývající dvě – Ethernet TCP a Fipio – se zatím řeší formou externího převodníku. Pro komunikaci s obsluhou lze využít zabudovaný LED displej nebo externí, jednoduchý LED displej resp. komfortní LCD grafický displej (známý např. z řad Altivar 61 a Altivar 71). Posledně jmenovaný – grafický – displej zobrazuje jednotlivé parametry jasně viditelným textem v několika jazycích.

terminal_altivar_312

Plné nasazení v každé aplikaci

V terminologii Schneider Electric představuje Altivar 312 zástupce frekvenčních měničů pro všeobecné aplikace – a těch jsou stovky. Zmíněnou „312“ nelze použít pouze pro motory se zpětnou vazbou (IRC) a nad napěťové hladiny 600 V (zde bude nutné zvolit jinou řadu Altivar).

Kde je tedy Altivar 312 nasazován nejčastěji? Především tam, kde má Schneider Electric pevnou pozici a nejvíce zkušeností. Hovoříme především o jeřábech a horizontálním pohybu jako takovém (tedy „kočka“, pojezdy, funkce otočení). U jednoduchých jeřábů lze „312“ použít i na zdvih – disponuje totiž komfortním ovládáním externí brzdy a řadou dalších aplikačních funkcí využitelných na mostových, portálových, stavebních i speciálních provedeních.

Altivar 312 je „jako doma“ také v pracovních strojích – dřevo i kovoobráběcích, balicích, textilních i speciálních jednoúčelových. K nejpoužívanějším aplikacím s plynulou regulací otáček patří čerpadla, ventilátory, dmychadla a kompresory. I těmto zařízením přináší Altivar 312 citelnou výhodu v podobě možnosti použití energeticky úsporného režimu.

prumysl_auto

Altivar 312: instaluj a spusť!

Jak ukázaly již více jak 2leté zkušenosti z provozu ve světě a v České republice je Altivar 312 univerzálně použitelný měnič s mnoha variantami nastavení, uživatelsky příjemným komfortem a bezproblémovým provozem. Je to spolehlivý pokračovatel v dlouhé historii regulovaných pohonů Schneider Electric.

Kompletní informace o frekvenčních měničích Altivar jsou připraveny na www.schneider-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku