Profinet přes průmyslovou bezdrátovou síť

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rekonstrukce mostových jeřábů v kovárně v Pilsner Steel.  Hlavním požadavkem společnosti Pilsner Steel pro rekonstrukci jejích dvou mostových jeřábů v provozu kovárny byl spolehlivý a nepřetržitý provoz s minimem nezbytné údržby. Rovněž bylo třeba, aby se zařízení dala ovládat jak z kabiny jeřábníka, tak centrálně z ovládací místnosti kovárny.

Toto zadání se podařilo splnit na výbornou díky řešení, založenému na bezdrátových modulech Scalance W společnosti Siemens.

Zařízení, o jejichž rekonstrukci šlo, fungují jako kovací jeřáby – pohybují kovovým obrobkem směrem ke kovací peci a zajišťují i další manipulaci s obrobkem uvnitř pece. Oba jeřáby se pohybují po stejné dráze.

Původně přenášel napájení a řídicí signál systém trolejí s měděnými sběrači, který však byl z hlediska přenosu řídicí informace nespolehlivý a trpěl nadměrným opotřebením. Následovala dočasná rekonstrukce pomocí radio-modemů konkurenční značky – ani toto řešení však nedokázalo zajistit 100% spolehlivý provoz. Zákazník se proto rozhodl pro technologie značky Siemens, jejichž vhodnost a spolehlivost již byla ověřena v řadě podobných aplikací v zahraničí. Projekt, který dostala na starost firma JORK, spol. s r.o., proběhl během loňského roku.

SKODA_PILSNER_STEEL_web

Možnost bezdrátového přenosu řídicí informace

Pro řízení byla použita stanice ET 200S s modulem IM151-8 PN/DP CPU. Tato stanice komunikuje přes bezdrátový kanál s další stanicí vzdálených vstupů/výstupů řady ET 200S, která již neobsahuje CPU, ale pouze komunikační modul IM 151-3PN. Komunikace probíhá pomocí protokolu Profinet IO po ethernetu. Velkou výhodou tohoto řešení je možnost přenosu řídicí informace pomocí bezdrátové sítě IWLAN.

Bezdrátová síť je postavena na bázi průmyslových bezdrátových modulů Scalance W788-1RR (access point) a příslušných klientských modulů Scalance W747-1RR. Moduly typu RR (RR= Rapid Roaming) umožňují rychlý přechod od jednoho přístupového bodu k druhému, takže je možné provozovat řízení v reálném čase. Za podporou RR se skrývá Siemens protokol iPCF (industrial Point Coordinated Function), který poskytuje podporu i komunikaci v reálném čase, tedy komunikaci přes Profinet. Podpora tohoto protokolu je tedy důležitá pro zajištění časové odezvy celého systému a odlišuje Scalance W788-1RR od ostatních wi-fi komponent.

V podobných případech bývá nejvýznamnějším problémem šíření bezdrátového signálu v prostoru haly. Siemens proto nabízí speciální a na trhu unikátní systém antén RCoax – jde o koaxiální kabel ve funkci antény, určený pro nejrůznější aplikace typu jeřáby, podvěsné dopravníky atp. Anténa přijímacího modulu se pohybuje po celé dráze pojezdu jeřábu pod RCoax anténou, čímž se dosahuje stálého signálu o definovatelné síle.

Bezdrátový systém založený na Scalance W je rovněž možné použít i pro komunikaci přes Profinet s profilem Profisafe – to znamená, že bezdrátová komunikace Siemens je použitelná až do úrovně SIL3 (nejvyšší stupeň pro bezpečnostní systémy).

Spolehlivý a rozšiřitelný systém

„Systém založený na technologiích Siemens se ukázal jako naprosto spolehlivý a zcela naplnil naše očekávání. Navíc umožňuje prakticky libovolné rozšíření i do dalších hal a provozů,“ pochvaluje si nové řešení Václav Kryštůfek, vedoucí údržby jeřábů společnosti Pilsner Steel. Je například možné zrekonstruovat další jeřáby v provozu na stejné bázi řízení, díky RR lze také dále prodlužovat trasu pojezdu jeřábů.

Další prostor pro případné rozšíření poskytuje snadná vizualizace na operátorském panelu, respektive na PC. Díky Ethernetu není potřeba vybavovat PC speciální komunikační kartou – postačí integrovaná ethernetová karta. Samotná CPU jsou navíc vybavena webserverem, takže diagnostiku lze provádět přímo v běžném webovém prohlížeči.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2019

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení a jejich bezpečnost, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Extra jističe navíc od OEZ Chcete ušetřit při nákupu modulárních přístrojů? Nakupujte výhodné extra balení s jističi navíc od OEZ!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.