Operátorské panely pro speciální použití

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Všude tam, kde lidé pracují se stroji a dohlíží na výrobní procesy, je potřeba zařízení pro ovládání a vizualizaci. Vybrat správné zařízení pro konkrétní automatizační úlohy není tak těžké.

Obtížnější je najít takové řešení, které může být flexibilně integrováno do sítí na vyšší úrovni a splňovat tak stále rostoucí nároky na transparentnost a zpracování dat. Společnost Siemens nabízí rozsáhlé portfolio operátorských panelů, které umožňují zprostředkovat rozhraní mezi člověkem a řízenou technologií s ohledem na budoucí požadavky a trendy průmyslu.

Operátorské panely umožňují sledovat stav technologie, a pokud je potřeba, tak je i ovládat. Získaná data lze sbírat do archivů, následně zobrazit formou grafu nebo tabulkou s alarmy. Speciální vizualizační funkce otevírají další možnosti, jako je přístup na intranet nebo internet přes objekt HTML Browser. To umožňuje získat například potřebnou dokumentaci.Objekt Camera view propojuje panel přes IP adresu na obraz kamery, pro kterou již není nutný další počítač. Objekty PLC view a Graph overview umožňují nahlédnout přímo z panelu do programového kódu PLC. Okamžitou diagnostiku všech komponent řídicího systému, která výrazně urychlí nalezení a následné odstranění poruchy, poskytuje objekt System diagnostic view.

specialni operatorske panely 1

Přednosti jednotlivých řad HMI panelů

Z pohledu hardwaru se operátorské panely Siemens rozdělují do čtyř skupin. Základní řada panelů Simatic HMI Basic disponuje základními funkcemi a její největší výhodou je nízká cena (obr. 1). Panely Simatic HMI Comfort naproti tomu nabízejí velmi široké spektrum funkcí, které plně pokryjí všechny požadavky na moderní operátorský panel. Tlačítkové panely nemají displej, ale pouze 8 nebo 32 podsvícených tlačítek. Tyto panely nahrazují klasická tlačítka, jejichž dráty se musí přivést přímo na vstupní kartu v PLC. U tlačítkových panelů to však není nutné, protože přenos informací probíhá po komunikačním kabelu (Profinet – Ethernet). Jakákoliv změna tlačítka se provádí v softwaru PLC, což je podstatně rychlejší a i příjemnější práce. Mobilní panely může obsluha přenášet (obr. 2). Funkčností odpovídají Comfort panelům a připojují se přes přípojné boxy, které mohou být rozmístěny kdekoli v technologii.
Siemens nabízí vhodné řešení i v takových případech, kdy je potřeba technologii sledovat a ovládat i v nestandardních podmínkách. Například pro prostředí s nebezpečím výbuchu existuje několik skupin panelů. Již některé standardní panely řady Comfort mají certifikát na Ex2/22. Pro nebezpečnější zónu Ex1 Siemens nabízí speciální průmyslové PC nebo Thin Clienta.

specialni operatorske panely 2

Outdoor panely

Operátorské panely pro venkovní nasazení lze využít na dopravních lodích, vysokokapacitních rypadlech, při výrobě a dopravě energií, ve vodárenství a v chemickém průmyslu. Panely pro takové podmínky nazýváme Outdoor panely a jsou nabízeny s antireflexním displejem 7“ a 15“ (obr. 4). Odolávají extrémním venkovním teplotám, jejich plná funkčnost je garantována v teplotním rozsahu -30°C až +60°C. Displej je velmi dobře čitelný za denního světla díky funkci automatické regulace jasu. Přední část panelu je chráněna speciální vrstvou proti UV záření, čímž se výrazně prodlužuje jeho životnost. Panel má přední krytí IP65 a certifikáty do výbušného prostředí i pro použití na lodích. Projekt se vytváří ve vizualizačním softwaru WinCC Comfort na jednotné platformě TIA Portal. Dostupné funkce jsou totožné jako u těch nejvýkonnějších Comfort panelů.

specialni operatorske panely 3

Panely do nejnáročnějších podmínek

Pro extrémní podmínky jsou určeny operátorské panely řady SIPLUS, které vycházejí ze standardních panelů řady Simatic Basic a Comfort. Jejich konstrukce je přizpůsobena použití v náročném prostředí (obr. 3). Díky tomu tyto panely vydrží velmi nízké anebo naopak velmi vysoké teploty.

Panely pro specifické požadavky

Do potravinářského a farmaceutického průmyslu jsou vhodné operátorské panely v nerezovém provedení. Společnost Siemens má v tomto provedení kompletní sestavu panelů Comfort INOX s dotykovým displejem 7“, 9“, 12“, 15“ a 19“. Přední krytí IP66K poskytuje odolnost proti stříkající vodě, která v potravinářském průmyslu představuje nejsnadnější čistění. Tyto panely mohou být také validovány a splnit požadavky FDA (Food and Drug Administration)(obr. 5).
Další možností je postavit operátorský panel přesně podle požadavků zákazníka. Technici společnosti Siemens vytvoří projekt speciálně upraveného panelu, který může mít jiný vzhled a logo, jiné ovládací prvky, jiná rozhraní a jinou funkčnost než mají standardní panely.

specialni operatorske panely 4

Jednotné inženýrské prostředí TIA Portal

Platforma TIA Portal představuje revoluční řešení inženýrského nástroje pro vytváření softwaru pro automatizační projekty. Uvnitř této platformy lze vytvářet nejen zmiňované operátorské panely, ale i řídicí PLC systémy Simatic, pohony a komunikační propojení. Vše se dělá pouze jednou a velký důraz je kladen na intuitivnost práce. Společná databáze proměnných zaručí, že se nedojde k chybě v adresách a integrovaná systémová diagnostika automaticky zajistí včasnou informovanost obsluhy o problému řídícího systému. Nástroje TIA Portal Openess a SiVArc umožňuje programátorům vytvořit nadstavbu, která je schopná automaticky generovat objekty a části programů jak pro PLC tak pro vizualizaci. Simulační nástroje zabezpečí kompletní přípravu a otestování aniž by byl potřeba řídicí hardware nebo vlastní technologická linka.

specialni operatorske panely 5

Školení na míru i technická podpora

Siemens nabízí propracovaný systém školení, kde se dovíte vše o platformě TIA Portal a všech jeho editorech. Školení probíhá buď ve školicím středisku v Bradleci u Mladé Boleslavi nebo v Ostravě. Siemens rovněž realizuje školení sestavené na míru přímo u zákazníků a partnerů. Více informací najdete na www.siemens.cz/sitrain.
Odborníci společnosti Siemens rádi pomohou s řešením vzniklých problémů v rámci bezplatné technické podpory. Váš dotaz můžete zadat online prostřednictvím webového portálu www.siemens.cz/podpora.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl rijen 2018 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2018

Číslo je tematicky zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Ovládací a signalizační přístroje Harmony Objevte ovládací a signalizační přístroje Harmony pro snadné a spolehlivé řízení průmyslových aplikací!
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.