Kontrola stavů senzorů, rozvaděčů a výrobních linek

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mezi stále více důležitou skupinu komponent pro rozvaděče patří kontrolní moduly a převodníky signálů a nejnověji i systémy sledování stavu zařízení a predikce údržby.

Stále vyšší tlak na spolehlivost moderních výrobních automatizovaných systémů a minimalizaci prodlení výroby nebo poskytování služeb vyžaduje zahrnout do zařízení i prostředky na průběžné sledování provozních podmínek, opotřebení a poruch jednotlivých komponent systému, aby bylo možné co nejrychleji zareagovat na řešení problémů nebo předem vhodně provozně naplánovat údržbu a výměnu částí a dílů bez neočekávaných výpadků v provozu.

CCM znamená "Cabinet Condition Monitoring“

Pro takovou moderní trvalou kontrolu podmínek uvnitř elektrických rozvaděčů a skříní je přímo určen modul s označením IMX12-CCM společnosti Turck. Zkratka CCM zde znamená "Cabinet Condition Monitoring", tedy sledování podmínek rozvaděče.
Pouze 12,5 mm široký modul na DIN lištu je určen pro instalaci jak do nových, tak do stávajících rozvaděčů nebo rozvodných skříní. Je vybaven spínacími výstupy pro okamžitou signalizaci řídicímu systému nesprávného zavření dveří nebo překročení mezních hodnot teploty nebo vlhkosti uvnitř rozváděčové skříně. Pomocí komunikačního rozhraním HART nebo IO-Link lze nadřazenému systému poskytovat další diagnostické údaje, jako například konkrétní hodnoty měřených veličin. Jiskrově bezpečné provedení umožňuje přímé použití i v rizikoévm prostředí s nebezpečím výbuchu.
Pro kontrolu problémů s vlhkostí monitoruje IMX12-CCM dlouhodobě trend a porovnává ho s nastavenými hodnotami. Jakmile je nastavený limit překročen, je tato skutečnost signalizována.

kontrola turck 1

Převodníky a oddělovací brány pro náročné provozní podmínky

V kategorii IMX12 a IM je zastoupeno i široké množství modulů pro transformaci (převod) nebo bezpečné oddělení různých typů elektrických signálů. Zastupují jak jiskrově (výbušně) bezpečné oddělovače signálu a napájení senzorů, včetně i převodníků analogových signálů, tak i oddělovací brány pro opačný směr, tedy pro ovládání akčních prvků. Implementovaná HART komunikace u některých z nich pak umožňuje vzdáleně programově měnit nastavení rozsahů a limitů.
Jednu oblast tvoří moduly pro napájení a oddělení výstupů senzorů se spínanými výstupy, jako jsou indukční, kapacitní, ultrazvuková čidla s dvouvodičovým NAMUR i třívodičový připojením. Umožňují bezpečné připojení až 4 senzorů k řídící jednotce (PLC) prostřednictvím různých typů výstupů, tranzistorových i reléových. Některé moduly mají vestavěné i přídavné funkce, jako počítání pulsů, měření jejich frekvence.
Druhou oblast tvoří jiskrově bezpečné oddělovače a převodníky analogových napěťových a proudových signálů, jak v standardních rozsazích 0-10 V, resp. 0/4-20 mA, tak i v oblasti milivoltových signálů z teplotních nebo jiných odporových senzorů.
Třetí oblastí jsou pak moduly pracující jako oddělovací relé nebo oddělené zdroje ovládacích el. signálů pro spínání ventilů, ovládání opticko-akustické signalizace nebo přenos spínaných signálů z řídící jednotky různými měřícím zařízením (např. vzorkovače).

kontrola turck 2

Monitorování opotřebení strojů

Stále více se rozvíjí technologie pro monitorování opotřebení strojů prostřednictvím sledování a vyhodnocování jejich vibrací po celou dobu životnosti s možností včas vyhodnotit postupné opotřebování mechanických částí. Tím se zejména výrobní linky vyhnou nežádoucím a nečekaným prostojům, které jsou často výrazně finančně nákladnější než samotné senzory a vyhodnocovací systém. Hlavně to platí o sledování rotačních elektromotorů. Nejenže zadření jejich ložisek může na mnoho hodin zablokovat funkci celé linky, ale také i vysoké opotřebení způsobuje nadměrnou hlučnost a zvyšuje spotřebu elektrické energie.

kontrola turck 3
Pro tuto oblast monitorování Turck nabízí ucelené sestavy od senzorů vibrací Banner řady QM42VT2 a DX80N2Q45VA s 1-Wire nebo Modbus-RTU komunikační sběrnicí pro propojení k nadřazenému systému pomocí kabelu nebo bezdrátovým přenosem, přes kompletní vyhodnocovací jednotku „Vibration Solution Kit“ s dotykovou obrazovkou, intuitivním nastavením a vyhodnocením na grafickém dotykovém HMI panelu, až po cloudové řešení centrálního sběru a vyhodnocení dat „Connected Data Solutions (CDS)“ i pro mnoho tisíc měřících míst.

kontrola turck 4

Proč by zákazníci měli použít výrobky a standardy Turck?

Výhodou je vysoká flexibilita a standardizace všech senzorů i zařízení, kde nejen celý systém, ale i jednotlivé komponenty lze snadno vestavět i do již existujícího celku zahrnující více zařízení různých výrobců a tím jej rozšířit o nové moderní prostředky monitorování a včasné kontroly. Výběrem vhodného modulu převodníku pak lze snadno do systému vzdálené správy a sledování přes Turck Cloud systém implementovat i starší čidla nebo měřicí zařízení, která nelze snadno nahradit novými typy.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.