Kdo dnes myslí na elektrotechniku?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mnozí z Vás si mohli všimnout na veletrhu AMPER 2012 v pavilonu V nezvyklého stánku nazvaného Analogová kavárna. Většina návštěvníků by se mohla ptát, co má tento stánek společného s elektrotechnikou? Hostesky byly oblečeny ve stylu 30-tých let. Vybavení bylo poněkud zastaralé, ale útulné.

Rozdávala se káva za vizitku a moderátoři oblečeni v dobových kostýmech hráli s přítomnými Phoenix bingo o pěkné ceny. Součástí kavárny byla i výstava Technického muzea v Brně. Ale proč vlastně vznikla takto vypadající odpočinková zóna?

entita_1

Generální partner Analogové kavárny, firma Phoenix Contact, iniciovala zajímavý projekt, jehož cílem je vytvořit filmový seriál z prostředí elektrotechniky Phoenix Contest. Seriál začíná v zlaté éře české elektrotechniky, ve třicátých letech. Právě proto hlavní hrdinové seriálu Málčí a Dolfi promítání zároveň uváděli a ptali se přítomných hostů, zda má takový seriál pro elektrotechniky smysl. Odpovědi byly více než zajímavé. Mnoho z přítomných si uvědomovalo skutečnost, že se o elektrotechnice na veřejnosti vůbec nemluví. Hovořili jsme o smutném faktu, že v televizních seriálech se objevují neustále dokola stejné profese, jako jsou například lékaři, právníci, kriminalisté, politici, dokonce i květinářky, ale elektrotechnika v televizi neuvidíte. Jak má potom být o elektrotechniku zájem v řadách středoškoláků? Odkud se mají středoškoláci dozvědět, jak vypadá zákulisí elektrotechnických profesí? Běžný člověk dnes zapne vypínač a rozsvítí se světlo, ale nikdo se již nezabývá tím, jak to že to všechno funguje? Kolik je za tím práce?

entita_3

Právě proto vznikl seriál Phoenix Contest. Mladý tým brněnských filmařů se ve spolupráci s firmou Phoenix Contact rozhodl zmapovat prostředí dnešní elektrotechniky netradiční formou. Příběh navazuje na tradici české komedie, která jako jedna z mála světových kinematografií používá fenomén cestování v čase. Celý příběh je psaný jako sci-fi nadsázka, do ní by tvůrci rádi vnesli ducha dnešní elektrotechniky. „Rádi bychom ukázali v seriálu, jak vypadá například velín elektrárny, či rozvodné sítě. Nebo jak vypadá zásah havarijní jednotky v případě přerušení vedení vysokého napětí“ říká režisér Martin Mišík. Dramaturg seriálu Markéta Holá k tomu poznamenala: „Dnes už nikoho nenapadne, co by se stalo, došlo-li by ke kaskádovitému black outu. Jak by vypadal náš svět bez elektriky, či bez Ohmova zákona? Lidé si hoví ve svém pohodlí a nikomu ani nedojde to obrovské množství práce, která se pro to musí udělat.“ Kameraman Laco Korbel, který má z tvůrců k elektrotechnice nejblíže, se pozastavil nad jiným faktem: „ Elektrotechnika za pouhých 200 let naprosto změnila naši společnost, ale nikdo se nepodivil nad tím obrovským vývojem, nad tím množstvím mozků, nápadů, experimentů. Jako by se lidé přestali divit a vše brali coby samozřejmost.“

entita_2

A co si o celé situaci myslíte vy? Je něco, co byste rádi v seriálu viděli? Jsou nějaké situace při vaší práci, které by se měly dostat na plátno? Je něco, co by měl běžný občan o vaší práci vědět? Cílem projektu Phoenix Contest není pouze natáčet seriál, ale vyvolat diskusi o tom, jak hovořit o elektrotechnice. Jak ji popularizovat ve společnosti. Jak probudit zájem o elektrotechniku mezi mladými lidmi. Vždyť zprávy z vysokých škol jsou přinejmenším alarmující. Je nedostatek mladých talentů a ani sofistikované programy EU nejsou schopny přitáhnout mládež ke studiu takto složitého oboru.

Máte nějaký další nápad, jak zpopularizovat elektrotechniku na veřejnosti? Či byste se rádi přidali do týmu se svými nápady? Chtěli byste ukázat vaši práci v seriálu? Rádi byste rozšířili síť partnerů seriálu? Určitě napište tvůrcům. Budou vděční za každý nápad či pomoc!

Napište jim email, či diskutujte na facebookovém profilu seriálu:

http://www.facebook.com/phoenixcontest

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2022

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku