Vybrat si dobré technologické pracoviště je záležitost plánování, nejen rozpočtu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Technologická pracoviště jsou běžnou součástí všech elektrotechnických i průmyslových provozů stejně jako technických učeben v odborných školách.

Ředitelé škol i firem ale samozřejmě uvažují, jak a na čem při pořizování nového vybavení ušetřit. Vyplatí se například nákup obyčejného kusu nábytku, který je samozřejmě levnější, než ten specializovaný a na míru vyrobený? Dokáže se svou užitnou hodnotou alespoň přiblížit zakázkově vyrobenému pracovišti? Jak si vlastně vybrat z nabídky, která na trhu je a kdo by měl nejlépe v dané instituci rozhodovat o konkrétní konfiguraci nového technologického pracoviště? Jak jednat s dodavatelem poptávaného řešení a konečně: Dá se i při nákupu profesionálního vybavení přece jen na něčem ušetřit? Na tyto a další otázky by vám měl odpovědět tento článek.

diametral stoly 1

Specializované technologické pracoviště je samozřejmě od základu jiné než obyčejný stůl. Počínaje použitými materiály, přes konstrukci až po finální přístrojovou výbavu je samozřejmě předem navržen pro konkrétní účel a jeho vlastnosti ho tak od obyčejného “konfekčního” nábytku výrazně odlišují. Mezi základní nezbytné atributy patří například speciální laminátový povrch desek se zvýšenou odolností proti otěru a poškození teplem s antistatickými vlastnostmi. Důležitá je samozřejmě i samotná nosná konstrukce vyrobená nejčastěji z ocelových, nebo hliníkových profilů, která umožňuje zatížení stolní desky i na 350 kg, což je běžná hmotnost některých elektromotorů, nebo generátorů používaných ve školách a průmyslových provozech.
Pracoviště, které má vyhovovat vysokým nárokům na komfort a kvalitu provozu nebo vzdělávání musí být samozřejmě vybaveno i speciální přístrojovou nástavbou do které jsou veškeré požadované přístroje zabudovány a jsou tak vždy pohodlně k dispozici. Nástavba je nezbytná jednak z hlediska ergonomie práce (není v podstatě možné, aby se jednotlivé přístroje povalovaly všude po pracovní desce) jednak z hlediska racionalizace jejich zapojení a umístění (nástavby jsou elektronicky jištěny, mají indikátory provozu apod.).
Ve školách tak odpadá i případná nutnost rozdělování přístrojů a jejich opětovné vracení do skříní, nebo kabinetu.

diametral stoly 2
Při samotném výběru a sestavení konkrétního pracoviště musí kompetentní pracovník rozhodovat na základě konkrétního účelu zamýšleného pracoviště. V základu je třeba uvažovat o dělení stolů pro elektrotechniky silnoproudaře a elektroniky. Silnoproudaři volí stůl s jednofázovým nebo třífázovým napájením. Pokud bude stůl využíván pro výrobu, zkoušení, nebo vývoj třífázových elektromotorů, transformátorů a podobných zařízení, je samozřejmě nezbytné zvolit variantu s třífázovým napájením. Elektronici zase volí především mezi variantou s laminátem v provedení standardním, nebo pro práci se součástkami citlivými na poškození statickým nábojem (laminátem v ESD provedení a k tomu potřebným příslušenstvím: zemnicí boxy, pásky a další potřebné vybavení, včetně oblečení a obuvi).
Samostatnou kapitolu vybavení stolů představují jednotlivé elektrické přístroje, řešené formou modulů v přístrojových nástavbách. Každé konkrétní pracoviště ve výrobní firmě má svá specifika a z toho vyplývající požadavky na skladbu přístrojů. Na konkrétní sestavě elektrovybavení by se měl jistě podílet i samotný uživatel, který nejlépe vybere vhodné vybavení. Jeho požadavky však většinou koriguje někdo z finančního oddělení, kdo stanovuje výši investice, kterou lze na vybavení pracoviště využít. Je tedy nanejvýš vhodné, aby konkrétní sestavu stolů určil malý projektový tým ze strany objednatele a na druhé straně zkušený zástupce dodavatele, který z velké části umí přizpůsobit mnohdy maximalistické požadavky uživatele k připravenému rozpočtu. Výsledkem takové spolupráce by pak mělo být maximální splnění požadavků uživatele s minimálním omezením.

diametral stoly 3
V případě škol je situace poněkud komplikovanější. Konfiguraci stolů v učebně formuje nejen představa učitele, jaké přístroje pro svou výuku bude potřebovat, což je promítnuto do prvotních požadavků, ale i další proměnné. Pro kolik žáků bude učebna určena? Bude mít každý z žáků k dispozici svoje pracoviště, nebo budou pracovat ve dvojicích? Budou sousední pracoviště sdílet některá dražší přístroje? Posledním faktorem je samozřejmě prostor. Často bývá totiž problém nalézt kompromis mezi velikostí stolu a požadovaným přístrojovým vybavením.
V případě škol je určující zejména způsob financování celého projektu. Málokterá škola nyní pořizuje vybavení v řádu statisíců až milionů bez výběrového řízení. V tu chvíli vstupují do hry zejména zřizovatel a poskytovatelé dotací. V každém případě i zde by měl proběhnout minimálně průzkum trhu s tímto specifickým vybavením.
Dalším logickým krokem je výběr samotného dodavatele. V tomto bodě je zásadní informace, jakou pozici dodavatel zastává. Jedná se o firmu, která je pouze překupníkem technologických stolů, nebo je navázána nejen obchodně, ale i technicky na výrobce? Tento faktor může zásadně ovlivnit výslednou podobu dodávky. Pouze prodejce, který je v těsném spojení s výrobcem, je totiž pravidelně informován o novinkách, trendech, a především je periodicky proškolován na prodávané produkty. Takový dodavatel je schopen zákazníkovi dodat nejen „železo“, ale komplexní technické řešení. Důležitým faktorem při výběru vhodného dodavatele jsou samozřejmě i přímé reference. Není od věci si vyžádat několik referencí a s konkrétními uživateli si promluvit a zjistit tak přímo potřebná fakta.
Jedním ze zásadních určujících faktorů je samozřejmě cena. Ta má logicky zásadní vliv na celkovou podobu výsledného řešení. Proto je potřeba si hned na začátku jasně vymezit základní parametry: Kolik má být pracovišť, jaký je na dodávku rozpočet a jakou funkci má každé z pracovišť plnit? Teprve na základě těchto parametrů může konzultant dodavatele začít koncipovat nabídku.

diametral stoly 4
Ušetřit se dá například na vhodně zvolené konfiguraci stolní konstrukce. Pokud lze jednotlivá pracoviště řetězit, redukují se tak náklady na nosný systém stolů. Stejně tak lze použít i oboustranná pracoviště, kde opět dochází k nemalým úsporám. Co se týče samotného přístrojového vybavení, lze jít při nedostatečném rozpočtu i cestou postupného doplňování. Kvalitní technologická pracoviště totiž umožňují volné pozice nástaveb zaplnit potřebnými přístroji i kdykoli později.

Diametral a.s.
Václava Špačka 1759, 193 00 Praha 9
Tel.: +420 222 360 423
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.diametral.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku