V elektroodpadu číhají karcinogeny i jedy, ochranou je jeho odevzdání k řádné likvidaci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Odevzdáním vysloužilých elektrozařízení se lidé zbaví nepotřebných věcí, ale hlavně své domovy „vyčistí“ od potenciálně velmi škodlivých chemikálií – jedovatého olova, karcinogenů, žíravého louhu či toxického dekaBDE.

Ty se navíc díky bezpečné likvidaci nedostanou do půdy ani do podzemních vod.

Bezpečná likvidace je u elektroodpadu velmi důležitá, protože se může jednat o odpad nebezpečný. „Obsahuje různé toxické látky škodlivé pro člověka i přírodu. Ty mohou unikat například z chladicích zařízení nebo klimatizací, topných těles s obsahem silně karcinogenního azbestu, CRT displejů a obrazovek, dalších olovnatých skel či skel s obsahem rtuti,“ popisuje Barbora Stárková z oddělení komunikace a marketingu společností REMA. Rizikové látky – například oxid olovnatý nebo fluorescenční přísady na bázi kadmia – obsahují i počítače. Kadmium je karcinogenem a také kumulativním jedem, který poškozuje játra a ledviny, kde se hromadí. Kromě toho je projevem chronické otravy kadmiem osteoporóza, zvyšuje se při ní i riziko srdečních a cévních onemocnění.

Styren v tonerech, olovo v bateriích

Legislativně jsou za elektroodpad považovány také tonery, byť se jejich sběr a likvidace fakticky řídí vlastními pravidly. I vysloužilé tonery patří k odpadům, které jsou pro člověka a přírodu rizikové. Obzvláště to platí pro levné kompatibilní tonery původem z Číny. Ve většině z nich jsou extrémně vysoké koncentrace nebezpečných látek včetně karcinogenů styrenu či benzenu. Podle dat Asociace renovátorů tonerů některé tonerové kazety z Číny uvolňují při tisku do svého okolí až o 53 procent více styrenu, než povoluje bezpečnostní limit. Styren zvyšuje riziko výskytu leukémie, může poškodit zrak a má dráždivé a narkotické účinky. Plastová těla čínských tonerů obsahují také vysoké koncentrace toxického zpomalovače hoření dekabromdifenyl etheru (dekaBDE), který se kumuluje v lidském těle a mimo jiné ohrožuje vývoj plodu během těhotenství.

elektroodpad karcio 2022 1
Riziko pro lidské zdraví i přírodu představují i baterie a akumulátory. Najdeme v nich třeba těžké kovy jako olovo, rtuť či kadmium. Olovo je stejně jako kadmium kumulativní toxická látka. Ukládá se hlavně v kostech a krvi. Způsobuje anémii, poškození ledvin i mozku a poruchy centrálního nervového systému. Hlavně u dětí se mohou při dlouhodobé expozici objevit poruchy duševního vývoje. V bateriích se také setkáváme s žíravým hydroxidem draselným neboli louhem, který při přímém kontaktu způsobuje popáleniny a puchýře, při požití může dokonce vyvolat vnitřní krvácení.

Využijte odvoz zdarma

Odevzdat vysloužilá elektrozařízení k náležité recyklaci je tedy mimořádně důležité. A naštěstí je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Dnes jsou totiž již dostupné služby, které elektroodpad z vaší domácnosti odvezou přímo od vašeho prahu. „Pro odvoz velkých elektrozařízení mohou domácnosti využít naši službu Buď líný. Je zdarma a objednat si ji lze po telefonu či online. Pro odevzdání menšího množství elektra do váhy deseti kilogramů nebo baterií pak slouží služby re:Balík a FamilyBox. Poradit se o tom, jak správně naložit se starým elektrem a bateriemi, mohou lidé také na naší bezplatné lince Chytré recyklace na telefonu 800 976 679, případně mohou informace hledat na webových stránkách chytrarecyklace.cz,“ radí Barbora Stárková.

elektroodpad karcio 2022 2

O společnostech REMA Systém, REMA Battery, REMA PV Systém, REMA AOS

Hlavními aktivitami čtyřlístku společností pod značkou REMA jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci elektrických a elektronických zařízení (jako jsou pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobily a další), baterií, akumulátorů a solárních panelů.
Od roku 2016 je mezi společnostmi zařazena REMA AOS, která čeká na autorizaci s cílem poskytovat služby sdruženého plnění v oblasti obalů a odpadů z obalů.

elektroodpad karcio 2022 3
Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými spotřebiči, bateriemi, akumulátory a solárními články. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci vyřazených elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud
Informace k projektu Chytrá recyklace najdete zde: www.chytrarecyklace.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.

Najdete nás na Facebooku