Plně automatizované centrum pro laserové dělení plechů s vertikálním skladovacím systémem

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak zajistit automatizované zakládání a odebíraní plechů v inovativní instalaci laserových řezacích strojů? Podíleli jsme se na vývoji inovativního systému zaměřeného na laserové dělení plechů spolu s vytvořením automatizovaného skladovacího systému.

To vše vám dnes představíme a popíšeme v případové studii pro společnost HVL Metaalbewerking z města Liessel v Holandsku.

Mnoho společností si přeje získat takovou zakázku, ale v HVL se rozhodli vyřešit tuto otázku sami. To vedlo k vývoji plně automatického vertikálního skladovacího a produkčního systému, který je řízen přímo z jejich ERP systému. Společnost Apex Dynamics pomohla svou odborností a produkty přispět k tomuto jedinečnému řešení.

Výzva: Zvýšení úložné kapacity a automatizace dopravy a zpracování materiálu

Před pár lety společnost HVL pocítila potřebu vytvořit více úložného prostoru pro vlastní tabule ocelových plechů a také automatizovat přepravu a zpracování plechů. To ušetří čas a zabrání opakující se manipulaci. Namísto outsourcingu byl tento projekt realizován interně vlastními silami.
Výsledkem je Optistore: plně automatizovaný vertikální skladovací systém doplněn o pojízdné robotické rameno, které automaticky dopravuje/odebírá požadovaný materiál pro dva inovované laserové řezací stroje. Celé tabule plechu, polotovary či hotové výrobky pak lze velmi efektivně a jednoduše uložit společně, bez zbytečných časových ztrát či nákladů spojených s chybnou manipulací nebo uložením produktu. Logistika a řízení celého systému probíhá z centrálního ERP.

automatizovane centrum 1

Možnosti systému Optistore

Skladovací systém Optistore v provedení HVL má 48m na délku, 6m hloubku a 8m výšku, celkem má 700 samostatných skladovacích polic, přičemž každá unese hmotnost až 2 000 kg tabulí plechu o maximálních rozměrech 3000 x 1500 x 25 mm. Optistore efektivně dodává materiál ke dvěma moderním laserovým řezacím strojům, snižuje dobu nutnou k realizaci zakázek, zajišťuje bezpečnější manipulaci s těžkým materiálem, šetří náklady na personál a výrazně zvyšuje efektivitu práce. Zároveň díky sofistikovanému systému lze uskladnit ocel, nerez a hliník v jednom systému bez nebezpečí kontaminace a následného znehodnocení.

Laserový řezací stroj s robotickým ramenem

V závislosti na rychlosti skladovacího systému Optistore a jeho dodávkách materiálů, bylo potřeba zdokonalit i laserové pálící stroje, které byly ve výsledku vybaveny pojízdným robotickým ramenem. Pro zajištění lineárního posuvu a dosažení vysokého standardu byla použita nezničitelná, výkonná a přesná planetová převodovka série AF (velikost 140), ozubený hřebeny se šikmým ozubením v kvalitě Q6 a pastorek v kvalitě Q5. Robotické rameno je umístěno u vstupního i výstupního stolu pálícího stroje pro jejich obsluhu, ale toto stanoviště může rovněž opustit, k čemuž je využíváno stejné pohonné jednotky.

automatizovane centrum 2

APEX DYNAMICS v Industry 4.0

S tímto řešením může společnost HVL odebrat odříznuté produkty z archu, nashromáždit je na určené paletě/umístění, spočítat, uskladnit a předat informaci o provedení zpět do ERP systému. Obrovskou výhodou celého systému je jeho vysoká modularita a výsledná nejen nákladová, ale zejména časová efektivita produkce. Po delšímu časovém vývoji bylo dosaženo velmi stabilního procesu, který dokazuje možnosti současného trendu – průmyslu 4.0. Díky této automatizaci je HVL schopna automaticky zakládat a odebírat ocelové tabule s úplnou registrací všech vyhotovených součástí na svých strojích. APEX DYNAMICS provedl nejen dodávku komponent, ale rovněž provedl výpočty aplikace a volbu vhodných komponent, k nimž dodal 3D STP modely. A jak přesně byla aplikace napočítána, tak nyní funguje. V budoucnu se samozřejmě počítá s možnými úpravami, protože společnost HVL v této chvíli zvažuje možnost poskytnutí systému i třetím stranám, jejichž požadavky mohou být odlišné.

Pro více informací k tomuto řešení nás kontaktujte na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se přímo spojte s našimi specialisty +420 577 663 877.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2026

Květnové číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky, konektory a zařízení pro železniční dopravu.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Akční nabídka -25% na revizní přístroj FLUKE 1674 do 30.6.2026 Získejte špičkový revizní přístroj Fluke 1674 se softwarem TruTest za výhodnou cenu.
Udělejte víc s menším úsilím! Tři funkce. Jeden modul. Maximálně efektivní pro Ethernet/IP. To je MVK Fusion CIP Safety od Murrelektronik.
VZDUCHOVÝ JISTIČ SACE EMAX 3 Jediný vzduchový jistič s certifikací kybernetické bezpečnosti IEC 62443-4-2 Security Level 2. Podívejte se na bezkonkurenční ochranné funkce nové generace.
Nový katalog Lexium robotika Objevte rodinu robotů integrovanou do jednoho systému. Ultrakompaktní roboty Lexium SCARA od Schneider Electric – rychlost, extrémní přesnost, rychlé nasazení.
EPLAN Platforma 2026 Nová verze Eplan Platforma 2026 představuje moderní základ pro efektivní projektování napříč obory a umožňuje vytvářet kompletní digitální dvojče automatizačních systémů strojů a zařízení.

Najdete nás na Facebooku