Panasonic: Laser popisuje i svařuje

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Potřebujete kvalitně a rychle popisovat, řezat či spojovat? Potom není nic jednoduššího než si vybrat optimální model z několika řad laserů společnosti Panasonic. Některé jsou rychlé jiné zase s vysokým výkonem pro řezání, gravírování či svařování.

Specifickou funkcí je změna barvy, která dokáže do kovu „vytisknout“ nezničitelné označení při zachování hladkosti a lesklosti povrchu. Porovnávat zde ink-jet s laserovým popisování by asi bylo tématem nezajímavým. Technologie, do které musíte nalévat barvu, čistit tiskové hlavice a volat servis, je oproti bezúdržbovému laserovému popisování rozhodně slepá cesta.

Laserové svařování plastů vytlačuje lepení

Standardní technologie pro spojování plastických materiálů jsou v poslední době v široké míře nahrazovány svařováním. Panasonic Electric Works má mnohaleté zkušenosti v oblasti laserového popisování. Laserové popisovače s technologií FAYb i CO2 jsou k dispozici v mnoha typových a výkonových řadách. Díky úzké spolupráci se zákazníky a uživateli je v současnosti možné vyřešit téměř jakoukoliv aplikaci. V mnoha způsobech technologického použití laseru jako je engraving – změna povrchové textury odpařováním materiálu, annealing – změna barvy žíháním, foaming – pěnění laserem, carbonising – karbonizace laserem i etching – změna barvy povrchovým tavením, má Panasonic bohaté zkušenosti a mnoho úspěšně vyřešených projektů po celém světě. Nové oblasti, kde se tyto lasery objevují v poslední době, jsou řezání a laserové svařování plastů.
Vláknové lasery Panasonic splňují požadavky kladené na novou generaci laserového svařování a přinášejí tak revoluci do spojování plastických dílů. Požadavky plastikářského průmyslu jsou vysoké. Zatímco se zvyšuje tlak na rychlost výroby, nové produkty jsou stále komplexnější. Všechny výrobky by proto měly splňovat parametry vysoké kvality, být jasně identifikovatelné a tím umožnit lokalizování v případě následných poruch.
Laserové systémy pro označování výrobků Panasonic se již etablovaly na trhu díky své vynikající kvalitě i nadstandardním službám. Důležitým prodejním argumentem je vláknová laserové technologie MOFPA, která se osvědčila při identifikaci značených plastových komponent. Znalosti a dlouholeté zkušenosti byly použity i při vývoji laserového svařovacího systému řady VL-W1.
Vláknové laserové technologie nabízejí v současné době maximální energetickou účinnost, a protože laser nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, jsou provozní náklady na laserové svařování plastových dílů jen zlomkem oproti standardnímu zpracování.

laser panasonic 1

Svařovat plasty laserem – už nikdy jinak

Laserové svařování je čistý a přesný proces, ve kterém mohou být plastové součásti spojeny bez viditelných svarů. Spojování pomocí laseru nezanechává žádné zbytky lepidla a také nevytváří žádné částečky, jejichž přítomnost může později vést k problémům u hotové součástky. Tento proces spojování při extrémně nízké spotřebě energie zároveň přináší spojování součástek jen pod mírným tlakem. Tento postup zajistí spojení konstrukčních částí bez pnutí a tím pádem s velmi malými deformacemi. Jednotlivé kroky procesu mohou být monitorovány a kompletně zdokumentovány což je ideální pro zpětnou i průběžnou kontrolu kvality.

Laserové popisování ve 3D

S modelovou řadou LP-M odstartovala technologie FAYb laserové popisování ve třetím rozměru. Kromě standardních parametrů, kvality a spolehlivosti, nabízí nová série přístup k popisování ve 3D.
Laserové popisovače řady LP-M jsou unikátní precizním popisem ve 3D. Řada zahrnuje modely s výkonem do 50 W a pracovní plochou 220 x 220 mm. Třírozměrné značení je optimalizováno díky funkci automatického ostření se schopností kompenzovat „nerovnosti“ až 50 mm.
Laserové popisovače kombinuje inovativní funkce pro laserové systémy značení s nejvyšší úrovní bezpečnosti strojních zařízení. Nabízí vysoký výkon a celou řadu funkcí pro řešení i těch nejsložitějších úloh značení. Popisovače řady LP-M nabízí kromě Ethernetu, Profibusu a Profinetu i další možnosti pro vzdálenou správu. Intuitivní uživatelské rozhraní – Laser Marker Navi umožňuje rychlou a precizní tvorbu předloh pro laserové popisování včetně specifických funkcí pro práci s písmem či vektorovou grafikou.
Laserové popisovače LP-M jsou ideální volbou pro všechny aplikace s důrazem na kvalitu potisku, přesnost a vysokou rychlost. Funkce automatického ostření s optickou kontrolou umožňují provádět i složité polohování obrobků rychlým a efektivním způsobem. Popisovače Panasonic nabízí vynikající poměr ceny a výkonu. Díky široké nabídce popisovačů CO2 a vláknových laserů, Panasonic nabízí výkon od 10 W do 50 W a značící oblast až 330 x 330 x 50 mm.

laser panasonic 2

Popis kovů změnou barvy

Popisování kovů se většinou provádí "hloubkovou" metodou, která přesně odpařuje povrchové vrstvy materiálu nebo tzv. "černou" metodou kdy laser aktivuje mikro změny na povrchu kovu a tím dochází ke změně barvy. V závislosti na nastavení laseru a typu kovu, může tato metoda vytvářet víceúrovňové barevné variace. Volba metody je závislá na konkrétní aplikaci. Pro lékařské nástroje například nepřichází v úvahu "hloubková" metoda, protože v povrchových nerovnostech by se zachytávaly nečistoty a sterilizace by byla velmi obtížná. Pro popis kovů je ideální modelová řada LP-V.

Konfigurace není metodou pokusu a omylu

Nastavování parametrů je možné provádět jak dotykovým panelem, tak v programovém prostředí na PC. Samozřejmostí jsou ceněné funkce všech modelů jako je možnost upravovat parametry on-line, simulovat popisování viditelným paprskem červené LED nebo chránit nastavení uživatelským heslem. Pokud je při testech vyžadován velmi vysoký výkon nebo jsou extrémně špatné podmínky v místě popisu pak padne volba na řadu LP-S jejíž vytvrzovací hlavice mají krytí IP67G.

Pracovní stanice – bezpečně a bez zplodin

Laser jako potenciálně nebezpečný zdroj světla podléhající bezpečnostním předpisům. Ke všem řadám laserů Panasonic lze dodat pracovní stanici, která zajistí bezpečné používání laserů, pokud to ve výrobě nebo laboratoři nelze zajistit jiným způsobem. Pracovní stanice zajistí odvod spalin při odpařování materiálu a samozřejmě dle konfigurace jsou osazeny speciálními dvířky pro eliminace úniku paprsku mimo oblast zpracování.

laser panasonic 3

Jen test potvrdí naše předpoklady

Panasonic má širokou škálu jak FAYb tak i CO2 laserů. To umožňuje vybrat nejen nastavení, ale i typ laserového popisovače s ohledem na aplikaci, průmysl i prostředí využití finálního produktu. Samotnému nasazením laseru ve výrobní lince předchází testování. Reálný materiál, konkrétní typ popisovače a srovnatelné prostředí umožní otestovat, zda naše předpoklady o proveditelnosti jsou reálné – tedy zda popis lze ve správné kvalitě vytisknout na daný materiál v požadovaném čase. Test v laboratoři společnosti Panasonic je k dispozici zdarma.
Ať se jedná o komponenty či výrobky průmyslové automatizace pak vždy platí základní pravidlo společnosti Panasonic: "Naše podnikání se zaměřuje na přidanou hodnotu pro naše zákazníky." Vyřešení projektu zákazníka má větší prioritu než samotný prodej technologie. V praxi to znamená, že samotnému prodeji vždy předchází důkladné testování, a to velmi často i přímo na lince zákazníka, dokud není jednoznačné, že daný přístroj v konkrétních podmínkách 100 % vyhovuje potřebám.

Na MSV budou novinky

Již v roce 1999, tehdy pod značkou SUNX, představila společnost Panasonic Electric Works, jako první na světě laserový popisovač technologie FAYb. Požadavky průmyslu velmi rychle rostou a společnost Panasonic na to reaguje vývojem stále nových modelových řad laserových popisovačů.
Výkon není vše. Přestože došlo k nárůstu výkonů u jednotlivých typů, přesto se stále jedná o přístroje s výkonem do 50 W.
I tento „malý“ výkon je dostatečný pro popis při výrobě ložisek, ojnic, řetězů a nářadí v automobilovém průmyslu i v jiných odvětvích.
Informace o všech novinkách, ale i o celém sortimentu automatizační techniky Panasonic, budou k dispozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně na stánku 05 v hale E.

Panasonic Electric Works Europe AG, Organizační složka
Administrative centre PLATINIUM
Veveří 3163/111, 616 00 Brno
Tel.: +420 541 217 001
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku