Obrat klesl o 7,7 procenta, ale objevují se pozitivní signály v oblasti průmyslové datové komunikace a fotovoltaiky

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I přes ekonomické zpomalení a pandemii onemocnění covid-19 se skupině LAPP podařilo finančním rokem 2019/2020 projít relativně dobře.

Naše reakce na nové výzvy byly rychlé a správné, což nám umožnilo udržovat ekonomické ztráty v mezích,“ říká Andreas Lapp, generální ředitel společnosti LAPP Holding AG. Tržby světového lídra na trhu integrovaných řešení v kabelových a připojovacích technologiích se v uplynulém fiskálním roce 2019/2020 (od 1. října do 30. září) snížily o 7,7 procenta na 1 128 mil. eur. Počet zaměstnanců klesl o 1,6 procenta na 4 575. Zisk před zdaněním se snížil na 29,7 mil. eur. Andreas Lapp řekl: „Navzdory tomuto poklesu příjmů, způsobenému pandemií onemocnění covid-19, jsem do budoucna optimistický. Naše strategie podpory digitální transformace ruku v ruce s našimi zákazníky se v době pandemie ukázala jako stabilizující faktor. Jsem obzvláště hrdý na naše zaměstnance, kteří díky velkému nasazení a odhodlání dokázali i v takto těžké době uspokojit potřeby našich zákazníků, a dokonce je i inspirovat.
Kromě ekonomických dopadů pandemie byl pokles tržeb ovlivněn také poklesem cen mědi (v ročním průměru -3,1 procenta) a fluktuacemi směnných kurzů. Po zohlednění těchto faktorů byl pokles tržeb -6,5 procenta, s relativně stabilním vývojem v první polovině finančního roku a výrazným zhoršením ve 3. a 4. čtvrtletí.
Počet zaměstnanců na celém světě klesl o 1,6 procenta na 4 575 zaměstnanců (předchozí rok: 4 650 zaměstnanců).

Hospodářské výsledky společnosti LAPP Czech Republic s.r.o.
Hospodářské výsledky společnosti LAPP Czech Republic byly v roce 2019/2020 ovlivněny zejména dále klesajícím výkonem české a slovenské ekonomiky a v druhé polovině roku také poklesem poptávky způsobené pandemií onemocnění covid-19. V posledním čtvrtletí hospodářského roku však došlo k mírnému oživení poptávky, což se pozitivně projevilo na celkových výsledcích. I přesto došlo k celkovému poklesu tržeb o 28 milionů CZK (-3 %) a jednalo se o snížení tržeb za prodej zboží. V prodeji výrobků a služeb došlo naopak ke zvýšení, a to zejména z důvodu růstu produktů ÖLFLEX® CONNECT. Hospodářský rok 2019/2020 byl ve znamení turbulentních změn v cenách mědi, které však nakonec neovlivnily dosažený objem tržeb. Pokles obratu ve srovnání s rokem 2018/2019 byl částečně kompenzován vyšší cenou mědi v druhé polovině roku.

vysledky lapp 2021 1

V následujícím hospodářském roce očekáváme sice pokles, ale k dnešnímu dni musím konstatovat, že daleko nižší, než jsme původně očekávali,“ říká jednatel společnosti LAPP Czech Republic s.r.o. René Sedlák. „Měli bychom skončit těsně pod výsledkem minulého roku nebo zůstat na jeho hodnotách,“ dodává. Pokles je především díky nižší poptávce v Evropě, ale zejména díky snížení českého a slovenského exportu do Německa. Celkový objem tržeb však může být pozitivně i negativně ovlivněn růstem ceny mědi, popř. růstem ceny ropy a celkovou politicko-ekonomickou situací ve světě. Hospodářské výsledky společnosti budou v roce 2021 nadále ovlivněny zahájením výroby nových projektů ÖLFLEX® CONNECT v nové výrobní hale v Otrokovicích.

Nově se bohužel objevuje celoevropský nedostatek surovin a s tím i jejich zvyšující se cena, což může mít dopad na prodloužení dodacích termínů či neplánovaného zvýšení cen. Nad očekávání se však LAPPu daří ve všech klíčových oblastech, především elektronickému prodeji, průmyslové komunikaci i výrobě kompletního kabelového řešení na míru. „Náš obchodní tým podporujeme novými školeními zaměřenými na prodej v této covidové době a marketing se musel téměř ze 100 % přeorientovat na online,“ říká René Sedlák.

„Jsem velmi potěšen přístupem našich zaměstnanců, jejich nasazením a loajalitou. To jsou pro mne ty nejsilnější momenty, kdy společně se svými kolegy pracuji na rozvoji firmy a v rámci omezených a těžkých současných podmínek poznávám jejich lidskost a ryzí charakter,“ dodává nakonec hodnocení situace v ČR a SR jednatel společnosti LAPP Czech republic s.r.o. René Sedlák.

vysledky lapp 2021 2

Zaměření na průmyslovou komunikaci

Digitalizace a průmysl 4.0 hrají pro zákazníky stále důležitější roli. V mnoha zemích a regionech, například v Číně, USA, Itálii, Rakousku a Rusku, dokázala skupina LAPP vzdorovat poklesu a v některých případech růst v oblasti průmyslové komunikace dvojciferně. „Růst na těchto hlavních trzích ukazuje, že trend pokračuje i přes pandemii. Celkově jsme se museli vyrovnat s 1% poklesem na celém světě. Ztráty byly výrazně nižší než v jiných divizích, takže oblast IC rozhodně působila jako stabilizující faktor v této obtížné době,“ vysvětluje Georg Stawowy, člen představenstva pro inovace a technologie. Z tohoto důvodu bude tento segment i v budoucnu nadále zaměřen na vývoj nových produktů a služeb pro průmyslový ethernet. "V naší FutureLab jsme představili řešení připojení a digitálních služeb, o kterých se našim zákazníků ani nezdálo. “Jedná se o inovace, které poskytnou našim zákazníkům v době digitalizace opravdovou výhodu,“ uvedl Georg Stawowy.
Pozitivně se vyvinula také oblast energií z obnovitelných zdrojů. „Ve skupině produktů ÖLFLEX® SOLAR pro fotovoltaiku jsme vzrostli o 23 procent. To jasně ukazuje, že energetická revoluce pokračuje rychlým tempem. S našimi propojovacími systémy pro získávání energie z obnovitelných zdrojů máme ideální pozici, abychom z tohoto trendu mohli těžit,“ říká Georg Stawowy.

vysledky lapp 2021 3

Nejvýznamnější počiny v oblast produktů a řešení:

  • V portfoliu LAPP jsou k dispozici kompletní komunikační řešení pro Smart Factory. Za tímto účelem byla rozšířena řada aktivních komponent o switche ETHERLINE® ACCESS. Největší výhodou jsou nejmenší switche pro Profinet na světě.
  • Dalším příkladem je „Predictive Maintenance Box“ (PMBx), který umožňuje předpovědět poruchy ethernetových kabelů. PMBx používají tři pilotní zákazníci z oblasti lékařské technologie, automobilového průmyslu a logistiky.
  • Udržitelnost je pro LAPP také velmi důležitá. LAPP loni v létě jako první výrobce na světě představil portfolio bezolovnatých mosazných kabelových vývodek SKINTOP®.

Příklady aplikací

  1. Vzduchové filtry pro koronaviry a oxid dusičitý: Napájecí a řídicí kabely ÖLFLEX® se používají ve filtračních kostkách MANN + HUMMEL. Ze vzduchu váží více než 80 procent oxidu dusičitého a jemného prachu. Po úspěšném uvedení do provozu na dopravním uzlu Neckartor ve Stuttgartu budou nyní filtrační kostky exportovány do celého světa. Kabely LAPP jsou také v mobilních vzduchových filtračních systémech MANN + HUMMEL. Filtry HEPA H14, instalované v mobilních čističkách, vzduchu jsou schopny bezpečně odfiltrovat více než 99,995 procent virů, bakterií a mikroorganismů ze vzduchu - ideální pro použití v kancelářích, učebnách, lékařských ordinacích a obchodech.
  2. ÖLFLEX® pro největší skleněné draky na světě: Česká designová a sklářská společnost Lasvit vytvořila pro kasino luxusního resortu Imperial Palace na ostrově Saipan dva největší skleněné draky na světě. Bojují o perlu a svítí. Velkolepý projekt byl realizován s pomocí řešení připojení od LAPP. Každý drak je dlouhý 32 metrů. Obě těla jsou vybavena 2,5 mil. krystalů Swarowski. Pro instalaci zářícího draka dodala společnost LAPP téměř 7 000 konektorů EPIC® a pro napájení bezhalogenové propojovací a ovládací kabely ÖLFLEX®.
  3. Vedení stejnosměrného proudu pro nabíjení parku: Společnost LAPP vyvinula zákaznické řešení v oblasti stejnosměrného proudu pro Sortimo Innovationspark Zusmarshausen. Skládá se z kompletní sběrnice UNITRONIC® DC-BUS pro připojení nabíjecích stanic včetně hybridních DC kabelů pro ovládání a online monitorování.
  4. Největší rakouská fotovoltaická elektrárna zahájila provoz v listopadu 2020 severovýchodně od Vídně. 34 600 modulů se rozkládá na ploše 13,3 ha, což je přibližně velikost 18 fotbalových hřišť. V kombinaci generují dohromady 11,5 megawattů a za rok mohou poskytnout téměř 11 gigawatthodin elektrické energie, což odpovídá spotřebě 3 400 domácností. Řešení připojení dodává společnost LAPP.

vysledky lapp 2021 4

Výhled na aktuální finanční rok

Aktuální finanční rok 2020/2021 bude i nadále ovlivňován pandemií. LAPP proto očekává, že obchodní trendy budou ve srovnání s předchozím rokem převážně konstantní. Andreas Lapp řekl: „Předpokládáme, že trhy se budou zotavovat jen pomalu. Mám podezření, že udržitelný vzestup pocítíme až tehdy, jakmile dojde k ukončení restrikcí a populace bude dostatečně imunizována. Stejně jako všechny společnosti v tuto chvíli řešíme věci tak, jak přichází, a fungujeme ze dne na den.“

Pro více informací navštivte webové stránky www.lapp.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.

Najdete nás na Facebooku