Není ostuda přiznat, že něco nevíte

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aneta Calpašová je jednou z žen, které do světa techniky pronikly až po studiu. Po 9 letech strávených ve společnosti Schneider Electric už ale tato produktová manažerka platí za tu zkušenou, která svým zákazníkům zodpoví i složitější technické dotazy.

Když si i tak není někdy v něčem jistá, nestydí se to přiznat. V technickém kolektivu je to prý to nejlepší, co jako žena můžete udělat, a ve finále na tom ještě vyděláte.

Ve Schneider Electric jste začínala v oddělení logistiky, poté jste přešla na pozici obchodnice pro klíčové zákazníky segmentu výroby strojů a nyní pracujete jako produktová manažerka. Zdá se, že pracujete v této technické oblasti ráda. Je tomu tak?
Určitě je. Na každé pozici jsem se potkávala se zajímavými lidmi a měla možnost se od nich mnohé naučit. Mé znalosti a kompetence se postupně rozšiřovaly a byla jsem si víc a víc jistá tím, co dělám. Sice je tato práce někdy hodně náročná, protože často cestujete a také se více méně neustále pohybujete mezi lidmi, kteří rozumí technice, a to jsou převážně muži, ale záhy zjistíte, že to vůbec není špatné.

Vnímáte tedy technický kolektiv jako určitou výhodu, nebo máte i opačnou zkušenost?
Lhala bych, kdybych tvrdila, že nenastaly situace, kdy ke mně neměli kolegové úplnou důvěru. Často je ale taková nedůvěra přínosná, protože při vysvětlování určité problematiky jdou techničtí kolegové více do detailu a vy pak od nich spoustu pochytíte. V podstatě dostanete školení a vy z toho profitujete. Ta samá technická záležitost vám je vysvětlena z několika úhlů a to, čemu na začátku absolutně nerozumíte, vám pak najednou dává smysl. Dokonce i od svých zákazníků, jsem se hodně naučila. Když se mě třetí zákazník zeptal na to samé a já potřetí zjišťovala tutéž odpověď, u čtvrtého už jednoduše nebylo třeba se kohokoli ptát.

Calpasova 2023 1

Máte nějakou radu pro ostatní ženy, které by se rády ucházely o práci v technickém světě?
Ničeho se nebát. Opravdu není ostuda říct, že něco nevím. I kdybyste si začala vymýšlet, tak ti, kdo jsou v oboru už řadu let, stejně poznají, že se jen snažíte za každou cenu odpovědět. Pak je lepší narovinu přiznat, že se musíte poradit a do jednoho, dvou dnů se ozvete. Kolegové jsou mi vždy nápomocní a ochotní poradit. Ženy by se neměly bát být sebevědomé a jít do věcí naplno. A vážně si od kolegů nechat tu a tam poradit. Všude totiž existují lidé, které potěší, že dané věci rozumí a když vám mohou něco technického vysvětlit.

Vzpomenete si na nějakou situaci či den, který byl pro vás v Schneider Electric opravdu výjimečný?
Vybavuje se mi období covidu, kdy se někteří z našich zákazníků nečekaně ocitli v tíživé situaci a bylo třeba pro ně najít rychlé řešení. Stálo nás tehdy nemalé úsilí vymyslet náhradní plán, vše zařídit a ukočírovat. Ale povedlo se a měla jsem z toho obrovskou radost. A výjimečný den? Zřejmě nejúžasnější den byl ten, kdy jsme se poprvé po loňské pandemii společně setkali v práci. Na ten nikdy nezapomenu.

Čeho si na společnosti Schneider Electric nejvíc ceníte?
Kolegů a lidí obecně. Schneider je poskládaný ze skvělých lidí napříč všemi odděleními. Když mi známí z jiných firem vypráví, na jaké vztahy při své práci narážejí, vždy si tu skvělou atmosféru u nás o to více uvědomuji. Samozřejmě, nejsme společnost o dvaceti lidech, ale korporát s řadou složitých databází a nástrojů, což není vždy jednoduché. Na Schneider Electric si také cením „zeleného“ pohledu na svět a cílení na co nejvyšší energetickou úsporu. Je to dnes nesmírně důležité.

Calpasova 2023 2

Říkáte, že lidé ve Schneider Electric jsou skvělí. Pracujete s kolegy o generaci či dvě staršími či mladšími. Jak na tuto spolupráci pohlížíte?
Byla jsem vždy vychovávána k úctě ke starším, a to nejen proto, že už hodně zažili a mají zkušenosti. Myslím, že si zaslouží náš respekt. Umí si poradit i v dnešních technologiích, nástrojích a webových rozhraních, i když v tom nemusí být tak zběhlí. Mladší generace někdy potřebuje více času na to se s prací sžít a vše si osahat. Mám moc ráda pohádku Princezna se zlatou hvězdou, kdy chůva princeznu vyprovází a říká jí, ať si vždy myje ruce a zdraví starší lidi. Tato rada mluví sama za sebe.

Na co jste za dobu působení ve Schneider Electric nejvíc hrdá?
Jednou mi cestou autem volal zákazník s technickým dotazem a já okamžitě vysypala odpověď z rukávu. Byla jsem na sebe tehdy strašně pyšná. Po tom, co jsme spolu dohovořili, jsem si říkala: vidíš holka, už se hned nemusíš obracet na techniky. Ještě chvíli po tom jsem řídila s úsměvem ve tváři. A vlastně i to, že jsem jednou z mála žen u nás mi lichotí. Když se pak nečekaně objevíte ve výrobní hale u klienta a s vaším příchodem najednou ustane práce, protože jim tam zaklepou podpatky a všichni jsou zvědaví, i to je pro sebevědomí velice příjemné.

Do společnosti Schneider Electric Aneta Calpašová nastoupila v roce 2013. Začínala v oddělení Logistiky, kde pracovala pět let. Následně přešla na pozici obchodnice a od letošního roku je produktovou manažerkou v oblasti detekce, relé a ovládacích prvků. Aneta vystudovala gymnázium na Slovensku, odkud také pochází. Ve svém životě se řídí pravidlem 8-8-8, kdy se snaží 8 hodin spát, 8 hodin pracovat a 8 hodin věnovat sobě a tomu, co ji ve volném čase baví. Za společného jmenovatele svých koníčku Aneta považuje přírodu. Ráda se prochází a cestuje, užívá si bylinkaření a práci na zahradě. Když netráví čas venku, vyhledává tvořivé aktivity či relaxuje u napínavé detektivky.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku