Muzeum kutilství Polná shromažďuje příběhy kutilů - Jak jsem „bastlil“ plošné spoje

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupných a touha po nich vedla pravděpodobně k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli.

Zejména v 70. a 80. létech 20. století tak zcela jistě platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Českoslovenští kutilové vytvořili snad vše, na co si vzpomenete. Tuto zajímavou dobu mapuje čerstvě otevřené Muzeum kutilství Polná, které již vlastní kolem 160 zajímavostí, a svoji sbírku stále rozšiřuje o další exponáty.

Muzeum kutilství shromažďuje také příběhy o tom, jak to tehdy „chodilo“. Pan Petr Složil souhlasil s tím, abychom dnes zveřejnili jeho vyprávění o amatérské výrobě plošných spojů před rokem 1989.

Muzeum kutilství Polná
Žejdlicova 681
(areál firmy Almeto s.r.o.)
588 13 Polná
www.muzeumkutilstvi.cz
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prohlídka možná po domluvě na tel čísle: +420 606 313 209 (raději SMS)

Zveme všechny zájemce na výstavu nejzajímavějších exponátů z Muzea kutilství, která se bude konat ve dnech 20. – 23. 3. 2012 při příležitosti veletrhu AMPER na BRNĚNSKÉM VÝSTAVIŠTI (pavilon F - stánek firmy Almeto s.r.o.).

Jak jsem „bastlil“ plošné spoje

V úvodu bych se měl zmínit o tom, jak to všechno začalo. Pokud si dobře vzpomínám, bylo to jednou v sobotu ráno v 1. ročníku na gymnáziu, kdy jsem se probudil a v hlavě mi vrtalo, co jsou to ty polovodiče, o kterých jsem mnohokrát slyšel. Možná, že jsem si měl počkat až na celovodiče, jak tehdy říkali někteří soudruzi, a nezabývat se něčím polovičatým. Bohužel zvědavost byla silnější a já jsem začal číst všechno dostupné o elektronických součástkách, co bylo po ruce. Když se mi zdálo, že teorie už bylo dost, šel jsem si koupit svoji první polovodičovou diodu a později i tranzistor (nejdříve Ge a později i Si).

 Obr_1_slozil

První "plošné spoje" jsem začal vyrábět koncem 70. let, kdy jsem studoval na gymnáziu. Tehdy jsem neměl žádný materiál pro výrobu DPS (pertinax, kuprextit), tak jsem přemýšlel, jak to obejít. Jako nosnou desku jsem použil umakart, který měl tloušťku asi 1,5 mm. Ale jak vyrobit vodivé cesty? Nakonec jsem vyvrtal otvory, do nich dal nýtky a ty propojil pocínovaným drátem. Z tohoto období se bohužel nic nedochovalo, jen dokumentace (obr. 1). Nýtky jsem vyráběl z vypsaných kovových (asi mosazných) náplní do propisek. Nejlepší náplně byly z maďarských čtyřbarevných propisek - měly menší průměr. Řezal jsem je lupenkovou pilkou. Otvory jsem vrtal plastovou vrtačkou PIKO, kterou jsem tehdy dostal k Vánocům. Ještě ji mám a je funkční. Záhy jsem poznal, že napájení vrtačky (3 ploché baterie) musím předělat na síťové napájení, což se brzy stalo.

Obr_2_slozil

Obr_3_slozil 

Pak jsem sehnal plátovaný kuprextit a začala éra "skutečných" plošných spojů (obr. 2 a 3). Nejdříve jsem je vyráběl metodou dělicích čar. Ostrým hrotem jsem přenesl na měď všechny otvory a potom jsem měkkou tužkou nakreslil spoje. Měď v místech dělicích čar jsem proškrabal nožem a jehlovým pilníkem. Na závěr jsem testoval vzájemné elektrické oddělení všech spojů. Pracné škrábání mědi jsem brzy nahradil leptáním. Celou desku jsem natřel mírně naředěným lakem na nehty (světlé odstíny byly lepší, tužka na mědi byla lépe vidět). Po zaschnutí laku jsem nožem prořezával lak a vyčistil mezery mezi spoji, aby se daly spolehlivě odleptat. Jako leptací roztok jsem používal kyselinu chlorovodíkovou (HCl) a peroxyd vodíku (H2O2). Obě chemikálie se daly běžně koupit v drogerii.

 Obr_4_slozil

Další vylepšení přineslo použití trubičkových per, barvy Texba (barva na textil) a šablonek. Větší plochy jsem překrýval lakem na nehty, abych šetřil Texbu (měl jsem jen jednu lahvičku a malý zbytek mám dodnes). Tímto způsobem jsem vyrobil několik desítek jednoduchých DPS většinou pro audio aplikace. Největší deskou byl plošný spoj pro zesilovač TEXAN, který jsem tvořil celé odpoledne (TEXAN slouží dodnes). Toto byla jedna z mála DPS, kterou jsem překresloval 1:1 z Amatérského rádia. Většinu dalších desek jsem upravoval z důvodu jiných použitých součástek nebo jsem měl jen schéma z literatury a spoj jsem navrhoval sám. Začínal jsem s rozmístěním součástek na čtverečkovaném papíře s rastrem 5x5mm (měřítko 2:1) v pohledu ze strany součástek. Postupně jsem optimalizoval propojení tak, aby se vešlo na jednostranný spoj (znamenalo to překreslení asi 3x). Potom jsem barevně nakreslil "výrobní podklady" v měřítku 1:1. Obrysy desky a otvory byly černé, součástky zelené, popisy modré a spoje červené (kreslil jsem jen jednostranně). Zpočátku jsem kreslil na průklepový papír, později na pauzák. Po obrácení a zvýraznění spojů při pohledu ze strany spojů jsem přiložil obrazec na připravenou destičku (okraje papíru jsem zahnul dolů, na průklepovém papíru je to ještě vidět - obr. 4). Potom jsem označil středy otvorů jehlou, překreslil tužkou motiv, následovalo trubičkové pero, leptání, vrtání, lakování, osazování, oživování, měření a někdy i překvapení, že to funguje na první zapojení.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku