27 let společnosti SENO na českém trhu

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Firma SENO spol. s r. o. se sídlem v Praze (www.seno.cz) byla založena v roce 1993 jako součást evropské prodejní sítě společnosti SENO Import-Export Handelsgesellschaft m. b. H. Wien.

V současné době na našem trhu reprezentuje významné světové firmy ve výrobě a zpracování kabelů, konektorů a mechanických součástek plošných spojů pro použití v širokém spektru elektrotechnického průmyslu a v souvisejících oblastech. Jednou z osobností, které stály u zrodu firmy, je Ing. Pavel David, jednatel firmy. Redakci časopisu Elektroprůmysl dal odpovědi na několik otázek.

Pane řediteli, jaké okolnosti vedly k tomu, že se začátkem 90. let objevila v českém prostředí firma SENO a jaký obchodní cíl si vytkla?

Vídeňská obchodní firma SENO Import-Export Handelsgesellschaft m. b. H. hledala v 90. roce obchodního zástupce pro Československou republiku. Z počáteční zkušební doby se stala trvalá spolupráce, završená v roce 1993 založením SENO spol. s r. o. se sídlem v Praze. V 90. letech se firma orientovala hlavně na dodávky stavebních prvků pro elektrotechniku a elektroniku. Hlavním artiklem byly různé konektory a miniaturní relé.

Jak se během doby vyvíjela činnost firmy? Které okamžiky v historii společnosti považujete za zlomové?

Na počátku jsme na činnost firmy stačili dva, já a kolega Jiří Novotný. Ale po založení s. r. o. se pozvolna počet zaměstnanců zvyšoval. Zlomový okamžik nastal v roce 1998, kdy jsme získali výhradní obchodní zastoupení švýcarské firmy Schleuniger, vedoucího světového výrobce strojů pro výrobu kabelové konfekce. Další milníky představovalo výhradní obchodní zastoupení firem VOGT AG Verbindungstechnik (2001), Autosplice (2002) a Polyrack (2003).

Čím jste, podle Vašeho názoru, zaujali renomované zahraniční firmy, že vám svěřily zastupování svých aktivit v České republice?

Myslím, že podstatný pro všechny naše zahraniční partnery byl přístup k podnikání jako takový. Vždy jsme skutky i slovy dávali najevo, že náš cíl není krátkodobý zisk, že máme zájem dodávat zboží kvalitní a nejsme pouzí „podavači“ zboží, ale našim zákazníkům poskytujeme odborné technické poradenství a služby.

seno 27let 2

Jak velký je váš firemní tým a které činnosti či profese jsou v něm zastoupeny? Na kterých místech republiky jsou rozmístěni zástupci společnosti SENO?

V současnosti má firma deset zaměstnanců – obchodních zástupců a pracovníků servisu. Plzeň – Příbram – Vsetín – Nemšová, to jsou místa, kde najdete naše pracovníky.

Kdo jsou vaši zákazníci a obchodní partneři? Jste s nimi v kontaktu i po dokončení zakázky?

Naši zákazníci jsou velké i menší firmy, povětšinou z oboru výroby kabelové konfekce, stavby kolejových vozidel, osazování desek plošných spojů, případně výroby rozváděčů. V kontaktu s našimi zákazníky jsme nejen v průběhu realizace určité zakázky. Poskytujeme nezbytný servis strojů, dodáváme potřebné náhradní díly a řešíme se zákazníky jejich technické problémy – navrhujeme například vhodná řešení technologických postupů a podobně.

Které výrobky z vaší nabídky se nejvíce podílejí na obratu vaší firmy? Jak se na sortimentu projevují aktuální trendy, jako je digitalizace, Průmysl 4.0 atd.?

Na obratu se nejvíce podílejí stroje na stříhání a odizolování kabelů a krimpovací stroje. Za těch více než dvacet let, co se prodejem a servisem těchto strojů zabýváme, se zákonitě změnilo i rozhraní pro obsluhu těchto strojů. Co se dříve nastavovalo ručním otáčením nějakým kolečkem, je nyní v naprosté většině řešeno nastavením elektromotorickým, prostřednictvím dotykových displejů. Stejně tak postoupila i úroveň softwaru strojů, který umožňuje například zapojení strojů do podnikových sítí.

Která z uskutečněných zakázek Vám v poslední době udělala největší radost?
Těžko jmenovat jedinou zakázku. Mám radost, když jsou naši obchodní zástupci úspěšní. A samozřejmě jsem hrdý na to, že zastupujeme tak kvalitní značky, které obstojí v dnešním silném konkurenčním prostředí.

Jak vidíte perspektivy vašich oborů a možnosti dalšího rozvoje pro vaši firmu?

Naši zákazníci pracují obvykle pro automobilový průmysl a spotřební techniku, to je všude tam, kde je potřebné kabelem a konektory na kabelu něco vodivě propojit. Dalším oborem jsou například systémy používané v drážní technice, kde využijí bezpečnostní relé ELESTA, to je relé s nuceně vedenými kontakty. Všechny tyto obory se zdají být v současnosti perspektivní a domnívám se, že nám umožní i nadále být stejně úspěšní jako v minulých letech.

Ing. Pavel David
Seno spol. s r.o.
www.seno.cz

seno 27let 3

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!