Výkonová bilance a návrh sítě

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řadu let mi v hlavě ležel nápad udělat něco dostatečně jednoduchého a zároveň komplexního pro návrh sítě celého objektu. Vždy to ztroskotalo na tom, že zadávání vyžadovalo informace, které se těžko shánějí, návrh vzniká ne postupně, ale skáče se od místa k místu, neustále se něco mění, přidává apod.

Přesto je nutné kabely a jištění správně dimenzovat s ohledem na ochranu před přetížením a zkratem, s ohledem na úbytky napětí, impedanční smyčky, ale také i s ohledem na ztráty ve vedení.

Další bolestivou oblastí je odhad požadovaného příkonu vzhledem k instalovanému. Naprosto běžně vidím v objektech s maximálním výkonem 200 kW, třeba dva transformátory po 800 kW. Tyhle boty přijdou na dost peněz a těžko je lze vysvětlit snahou vytvořit nutnou rezervu.

bilance_1

Odhad skutečného odběru bude vždy jen odhadem, ale k pravdě se univerzálními koeficienty pro celý rozvaděč, nedej bože pro celý objekt, dostaneme jen stěží. Za prvé koeficienty např. v normě ČSN 34 1610 vznikaly před mnoha léty. Od té doby stroje a zařízení funguje trochu jinak. Je jinak regulováno, řízeno. Veškerá zařízení jsou účinnější, optimalizují se pro úspory, osvětlením počínaje, velkými stroji konče. Z jednoho rozvaděče bývají napojeny obvody s naprosto různým výkonem a pracovním režimem.

Správnou odpovědí na všechny vyjmenované potřeby je program „Výkonová bilance a návrh sítě.“

Program umožňuje projektantům, po nakreslení jakéhokoliv obvodu zapsat údaje o něm velmi jednoduchým způsobem. Vůbec nezáleží na tom, zda se dodatečně obvod jakkoliv změní, zda se přidají další, nebo se cokoliv změní v dalších rozvaděčích. Data do programu lze „sypat“ jakkoliv budou přicházet. V kterémkoliv okamžiku lze spustit celkový přepočet a program si sám zjistí, jak jsou jednotlivé rozvaděče mezi sebou propojeny a podle toho si spočítá proudy a z nich vše navazující.

bilance_2

Program nic nevynucuje. Pokud něco nezadáte, nebo nelze hned vědět, program to bez vynucování přejde. Prostě spočítá, co může. Během práce se můžete vracet již k hotovým věcem, cokoliv dodatečně změnit, doplnit.

No a co by mohlo vzejít, aniž byste museli zadávat vše znova? Kabelová listina, a pokud chcete, tak i podle tras vedení. Pojmenujete jednotlivé frekventované úseky...trasy a jednoduše zapíšete, co uznáte za vhodné. Toto jistě velmi ocení šéfmontér. Nebude muset jednu SONAPku třikrát povolovat a vracet zpět.

Přeji pohodovou práci.

Program lze objednat za cenu 1.450,- Kč na tomto odkazu.
--- objednat ---

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2022

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku