Řadu let mi v hlavě ležel nápad udělat něco dostatečně jednoduchého a zároveň komplexního pro návrh sítě celého objektu. Vždy to ztroskotalo na tom, že zadávání vyžadovalo informace, které se těžko shánějí, návrh vzniká ne postupně, ale skáče se od místa k místu, neustále se něco mění, přidává apod.
Přesto je nutné kabely a jištění správně dimenzovat s ohledem na ochranu před přetížením a zkratem, s ohledem na úbytky napětí, impedanční smyčky, ale také i s ohledem na ztráty ve vedení.
Další bolestivou oblastí je odhad požadovaného příkonu vzhledem k instalovanému. Naprosto běžně vidím v objektech s maximálním výkonem 200 kW, třeba dva transformátory po 800 kW. Tyhle boty přijdou na dost peněz a těžko je lze vysvětlit snahou vytvořit nutnou rezervu.
Odhad skutečného odběru bude vždy jen odhadem, ale k pravdě se univerzálními koeficienty pro celý rozvaděč, nedej bože pro celý objekt, dostaneme jen stěží. Za prvé koeficienty např. v normě ČSN 34 1610 vznikaly před mnoha léty. Od té doby stroje a zařízení funguje trochu jinak. Je jinak regulováno, řízeno. Veškerá zařízení jsou účinnější, optimalizují se pro úspory, osvětlením počínaje, velkými stroji konče. Z jednoho rozvaděče bývají napojeny obvody s naprosto různým výkonem a pracovním režimem.
Správnou odpovědí na všechny vyjmenované potřeby je program „Výkonová bilance a návrh sítě.“
Program umožňuje projektantům, po nakreslení jakéhokoliv obvodu zapsat údaje o něm velmi jednoduchým způsobem. Vůbec nezáleží na tom, zda se dodatečně obvod jakkoliv změní, zda se přidají další, nebo se cokoliv změní v dalších rozvaděčích. Data do programu lze „sypat“ jakkoliv budou přicházet. V kterémkoliv okamžiku lze spustit celkový přepočet a program si sám zjistí, jak jsou jednotlivé rozvaděče mezi sebou propojeny a podle toho si spočítá proudy a z nich vše navazující.
Program nic nevynucuje. Pokud něco nezadáte, nebo nelze hned vědět, program to bez vynucování přejde. Prostě spočítá, co může. Během práce se můžete vracet již k hotovým věcem, cokoliv dodatečně změnit, doplnit.
No a co by mohlo vzejít, aniž byste museli zadávat vše znova? Kabelová listina, a pokud chcete, tak i podle tras vedení. Pojmenujete jednotlivé frekventované úseky...trasy a jednoduše zapíšete, co uznáte za vhodné. Toto jistě velmi ocení šéfmontér. Nebude muset jednu SONAPku třikrát povolovat a vracet zpět.
Přeji pohodovou práci.
Program lze objednat za cenu 1.450,- Kč na tomto odkazu.
--- objednat ---