Výkonová bilance a návrh sítě

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řadu let mi v hlavě ležel nápad udělat něco dostatečně jednoduchého a zároveň komplexního pro návrh sítě celého objektu. Vždy to ztroskotalo na tom, že zadávání vyžadovalo informace, které se těžko shánějí, návrh vzniká ne postupně, ale skáče se od místa k místu, neustále se něco mění, přidává apod.

Přesto je nutné kabely a jištění správně dimenzovat s ohledem na ochranu před přetížením a zkratem, s ohledem na úbytky napětí, impedanční smyčky, ale také i s ohledem na ztráty ve vedení.

Další bolestivou oblastí je odhad požadovaného příkonu vzhledem k instalovanému. Naprosto běžně vidím v objektech s maximálním výkonem 200 kW, třeba dva transformátory po 800 kW. Tyhle boty přijdou na dost peněz a těžko je lze vysvětlit snahou vytvořit nutnou rezervu.

bilance_1

Odhad skutečného odběru bude vždy jen odhadem, ale k pravdě se univerzálními koeficienty pro celý rozvaděč, nedej bože pro celý objekt, dostaneme jen stěží. Za prvé koeficienty např. v normě ČSN 34 1610 vznikaly před mnoha léty. Od té doby stroje a zařízení funguje trochu jinak. Je jinak regulováno, řízeno. Veškerá zařízení jsou účinnější, optimalizují se pro úspory, osvětlením počínaje, velkými stroji konče. Z jednoho rozvaděče bývají napojeny obvody s naprosto různým výkonem a pracovním režimem.

Správnou odpovědí na všechny vyjmenované potřeby je program „Výkonová bilance a návrh sítě.“

Program umožňuje projektantům, po nakreslení jakéhokoliv obvodu zapsat údaje o něm velmi jednoduchým způsobem. Vůbec nezáleží na tom, zda se dodatečně obvod jakkoliv změní, zda se přidají další, nebo se cokoliv změní v dalších rozvaděčích. Data do programu lze „sypat“ jakkoliv budou přicházet. V kterémkoliv okamžiku lze spustit celkový přepočet a program si sám zjistí, jak jsou jednotlivé rozvaděče mezi sebou propojeny a podle toho si spočítá proudy a z nich vše navazující.

bilance_2

Program nic nevynucuje. Pokud něco nezadáte, nebo nelze hned vědět, program to bez vynucování přejde. Prostě spočítá, co může. Během práce se můžete vracet již k hotovým věcem, cokoliv dodatečně změnit, doplnit.

No a co by mohlo vzejít, aniž byste museli zadávat vše znova? Kabelová listina, a pokud chcete, tak i podle tras vedení. Pojmenujete jednotlivé frekventované úseky...trasy a jednoduše zapíšete, co uznáte za vhodné. Toto jistě velmi ocení šéfmontér. Nebude muset jednu SONAPku třikrát povolovat a vracet zpět.

Přeji pohodovou práci.

Program lze objednat za cenu 1.450,- Kč na tomto odkazu.
--- objednat ---

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku