Vítej konečně ve 21. století, aneb můžeme i bez papíru - 3. díl

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V prvním a druhém díle článku jsem popsal, jak snadno lze nahradit zdlouhavé, nedůvěryhodné a nákladné používání papíru při vytváření dokumentů. Pokud jste vyzkoušeli, věřím, že papír budete používat neradi. Prostě to drhne. Prvním produktem, který obsahuje kompletní sadu nástrojů pro elektronickou distribuci dokumentů, je program SPOTŘEBIČE.

Cíle byly tyto:

  1. Vše co může udělat počítač, ať to udělá sám a pokud možno po jednom kliknutí myší. Neměl by obtěžovat dotěrnými a zbytečnými otázkami. Ať předvyplní, co může, vy doplníte jen nejnutnější. Ať s vámi počítač neřeší kde jakou malichernost a malé rozhodnutí. Měl by se rozhodovat sám a také učit.
  2. Ať udržuje pořádek v databázích, sám ať hlídá termíny.
  3. Měl by obsahovat nástroje pro elektronickou distribuci a to bez nutnosti nastavování, porozumění technickým detailům problému elektronického podpisu apod. Elektronická distribuce by měla napodobovat klasickou.
  4. Měl by vzít staré soubory s daty bez potřeby jejich úprav.
  5. Měl by umět číst data z měřicích přístrojů.

Myslím, že se všechny cíle podařilo splnit a paradoxně nejvíce práce dalo, udělat věci tak, aby působily jednoduše. Není problém, abyste museli kvůli nějakému úkonu vyklikat kde, co, jak.a opravdu? Náročné je vypilovat to tak, že jednou bouchnete a je vymalováno.

Program SPOTŘEBIČE je databáze databázových souborů. Je to inteligentní skříň na soubory obsahující karty revizí spotřebičů.

soubory

V databázi se dá hledat pole AKCE nebo FIRMY dalekohled.

Každý řádek obsahuje jeden soubor s kartami spotřebičů. Soubor má příponu SPP. Pokud je odkaz na soubor neplatný, objeví se místo X, N. Klepnutím na X se zobrazí celá cesta k souboru. Soubor s kartami spotřebičů lze vytvořit nový – čistý, nebo vybrat jakýkoliv existující, nebo zkopírovat stávající copy, což znamená, že k vytvořené kopii je založen také nový záznam v databázi, se stejnou položkou AKCE, FIRMA atd. Mohlo by to fungovat tak, že udělám revizi spotřebičů, vytvořím kopii souboru, provedu aktualizaci dat (měření atd.) a je hotovo. Starý soubor nechám jako historii. Můžete samozřejmě také mít k jedné AKCI jen jeden soubor, který neustále aktualizujete.

Výborná funkce je pod tlačítkem kontrola. Projede se soubor s kartami a vypíše se kolik spotřebičů je vadných a kolik jich bude k určitému datu nachystaných k revizi. Dále se vypíše termín nejbližší revize.

Klepnutím na kontrolaALL , se takto zkontrolují všechny soubory s kartami, které jsou obsaženy v databázi. Jedno zadání a máte prověřeny všechny své revize spotřebičů vykonávané kdekoliv, kdykoliv. Vše pod kontrolou na jedno kliknutí.

Jedním klepnutím na zaloha, se provádí záloha souboru s kartami, nebo návrat k zálohované verzi. Bez zadávání cesty, bez nastavování - jedno klepnutí.

Spodní polovina řádku (začínající PDF:…) se vztahuje k elektronické distribuci dat.

Jedním klepnutím na vytvoritPDF, se vytvoří PDF soubor ve stejné složce jako soubor s kartami a je také stejně pojmenován (jen s příponou PDF). Další vychytávkou je hlavička souboru, která je již předvyplněná a vy jen „můžete“ něco doplnit nebo změnit. PDF má pod hlavičkou také přehled, kolik karet je celkem, kdy se revize dělaly a kdy se mají dělat následné. Takže doslova po jednom klepnutí se vytvoří kompletní data k předání zákazníkovi.

Pokud klepnete na podpis, opatří se PDF soubor ověřeným elektronickým podpisem a časovým razítkem.

podpis2

Dále opět jedním kliknutím na mail, se PDF odešle mailem zákazníkovi.

Speciální vychytávkou je možnost distribuce dat v elektronické podobě pro ty, kteří nemají certifikát (pero), k vytvoření elektronického podpisu. Opět jen jedním klepnutím na dolozka, se vytiskne doklad - doložka zaručující autorství a neporušenost předávaných dat ve formě PDF.

dolozka2

Pokud se souborem PDF předáte také vytištěnou a podepsanou doložku, zaručujete klientovi, že soubor je váš. Neporušenost dat zaručuje tzv. HASH otisk (šifra SHA1, SHA256 nebo MD5), což je jako otisk prstu člověka. Jakákoliv změna v souboru by vedla k úplně odlišnému HASH otisku. HASH otisk lze ověřit běžně dostupným softwarem, nebo utilitou dodávanou s programem. Nevadí, když se soubor přejmenuje, ale nesmí dojít ke změně ani jediného písmene v jeho obsahu. Smysl je ten, že i když nemáte pořízený oficiální podpisový certifikát (pero), nemusíte tisknout a podepisovat všechny karty. Je jednodušší předat soubor a s ním jednu papírovou stránku - doložku.

Novinkou programu je, že potřebné funkce a nabídky nejsou seskupeny na jednom místě, ale jsou rozděleny do skupin a objevují se vždy jen ty požadované a to klepnutím na klávesu F1. Jiná nabídka se zobrazí po klepnutí na F1, když je otevřená databáze souborů, jiná, když pracujete s kartami, jiná, když máte otevřenou tiskovou sestavu.

Program nově netiskne jen karty (2 karty na stránce), ale také zhuštěný tisk (7 na stránce), což je samozřejmě pro ty, co data distribuují elektronicky funkce navíc.

Program v této počáteční verzi umí aktualizovat naměřené hodnoty z přístrojů firmy ILLKO Blansko (REVEX 2051, REVEX PROFI a REVEX PROFI 2). Pokud bude požadavek, není problém přidat revizní přístroje jiných výrobců, nebo vylepšit spolupráci s těmito přístroji.

Samozřejmostí jsou funkce pro vyhledávání, filtrování dat. Vše v novém kabátě, intuitivní, bez nutnosti zaučování se.

Program SPOTŘEBIČE je skokem dopředu a výsledkem snahy držet se trendu doby. Je postaven tak, aby nebyl cílem, ale prostředkem. Je udělán pro lidi se všemi našimi mentálními bloky vůči novinkám, přetechnizovaným věcem apod.

Přeji vám, aby vám program dobře sloužil a dělal radost.

--- OBJEDNAT PROGRAM ZA CENU 790,- Kč ---

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku