Siemens zlepšuje spolehlivost a flexibilitu softwaru pro řídicí stanoviště

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Siemens rozšířila novou, již třetí, verzi softwaru pro řídicí stanoviště TeleControl Server Basic o mnoho nových funkcí, které dále zvyšují jeho flexibilitu, spolehlivost a úroveň zabezpečení.

Software v nové verzi umožňuje sledovat a ovládat vzdálené provozní stanice po celém světě nejen prostřednictvím mobilní telefonní sítě, ale i přes síť ethernet/Internet. Provozovatelé geograficky rozlehlých technologických soustav tak mohou postupně zvětšovat počet připojených vzdálených stanic (místních řídicích jednotek). Integrovaná brána Teleservice Gateway umožňuje diagnostikovat vzdálené stanice z libovolného PC s přístupem k Internetu. K dosažení větší dostupnosti lze servery provozovat v redundantním uspořádání. Ve verzi 3 je také podporováno standardní rozhraní OPC UA, které uživatelům nabízí nové funkce umožňující optimalizovat dostupnost dat a způsoby jejich archivace. Ke zvýšení úrovně zabezpečení dat při přenosu jsou použity zdokonalené mechanismy VPN tunelů. Software je vhodný pro rozsáhlé soustavy typu infrastrukturních sítí běžných např. ve vodárenství, při distribuci energie, při sledování a řízení dopravy atd.

TeleControlServe

Software TeleControl Server Basic umožňuje sledovat a ovládat vzdálené stanice (Remote Terminal Unit – RTU) v geograficky rozlehlých soustavách z jednoho centrálního řídicího stanoviště (remote control). Místní řídicí jednotky (RTU) ve vzdálených stanicích jsou přes své komunikační procesory přímo připojeny k mobilní telefonní síti. Nová verze softwaru vedle toho nabízí také možnost připojit k Internetu vzdálené stanice využívající modulární řídicí systém Simatic S7-1200 přes komunikační procesor CP 1243-1 a externí průmyslové routery Scalance M. Software v řídicím stanovišti může podporovat celkem až 5 000 řídicích jednotek typů Simatic S7-1200 nebo starších Simatic S7-200. Provozovatelé soustav mohou použitím rozšiřujících licencí, tzv. Powerpacků, postupně zvětšovat počet připojených vzdálených stanic a tím své soustavy pružně přizpůsobovat rostoucím požadavkům.

Pro připojení operátorských panelů HMI (Human Machine Interface) nebo vizualizací SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) nyní verze 3 podporuje nejen rozhraní OPC DCOM ale i rozhraní OPC UA. Integrované funkce OPC UA pomáhají optimalizovat dostupnost dat a postupy při jejich archivaci. Například v případech krátkých přerušení přenosu provozních údajů může software TeleControl Server Basic data dočasně uložit ve vyrovnávací paměti a při obnovení spojení je přenést ve správném pořadí. K dosažení větší dostupnosti mohou uživatelé v nové verzi softwaru provozovat servery také v redundantním uspořádání. Zdokonalené mechanismy VPN tunelů zajišťují zvýšenou úroveň zabezpečení dat při jejich přenosech prostřednictvím veřejných sítí.

Snadná a výkonná diagnostika vzdálených stanic

Software TeleControl Server Basic nabízí četné diagnostické funkce počínaje ověřováním dočasných GPRS spojení až po zjišťování stavu programovatelných automatů (PLC) ve všech připojených vzdálených stanicích. Uživatelé mohou sledovat automaty Simatic S7-1200 ve vzdálených stanicích pomocí vývojového prostředí Step 7 z libovolného PC s přístupem k Internetu, a to i pro případ dynamicky přidělovaných IP adres. Díky funkci probuzení („wake-up") přitom vzdálená stanice nemusí být trvale on-line. V případě potřeby se stanice opětovně aktivuje zasláním textové zprávy pro vybudování spojení mezi stanicí a řídicím centrem. Provozovatelé tudíž mohou udržovat spojení s komponentami svých distribuovaných soustav při minimálním množství přenášených dat a využití i levnějších standardních tarifů mobilních operátorů. Díky účtování podle přeneseného množství objemu dat a nikoliv podle doby obsazení linky lze jednodušeji spočítat provozní náklady.

Software TeleControl Server Basic je vhodný zejména pro distribuované soustavy používané např. při jímání a úpravě pitné vody, svodu a čištění odpadních vod, při centrálním zásobování teplem atd. Dalšími důležitými oblastmi jeho využití jsou soustavy pro distribuci elektrické energie, dopravní technika a produktovody (ropa, plyn atd.).

Více na www.siemens.cz.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku