Otestovali jsme za Vás - Konfigurátor kabelových tras Merkur2 zdarma

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na trhu se objevila zajímavá aplikace pro přípravu a realizaci kabelových tras. Jedná se o chytrého pomocníka, který Vám pomůže nadimenzovat trasu, nabídne typy montáží tras, vytvoří soupis prvků potřebných pro instalaci a odešle poptávku k nacenění.

Konfigurátor pracuje s drátěným žlabem MERKUR 2, který se stal díky velmi důmyslné konstrukci a vysoké kvalitě zpracování během velmi krátké doby nejoblíbenějším a nejprodávanějším drátěným žlabem na českém trhu.
V redakci jsme se rozhodli tuto aplikaci vyzkoušet a podělit se s Vámi o naše zkušenosti. Za zmínku v úvodu ještě stojí, že velkou předností konfigurátoru je, že není potřeba stahovat a instalovat žádný software. Celý program běží jako internetová aplikace přímo ve vašem prohlížeči na doméně www.merkur2.cz a to zcela zdarma.

Uvodni opracovak

Registrace a první přihlášení

Před použitím konfigurátoru se musíte přihlásit. Pokud nemáte své uživatelské jméno a heslo, vytvoříte si je jednoduchou registrací, kde zadáte údaje o sobě a firmě, je nutné vyplnit všechny požadované boxy. Po zhotovení registrace se můžete ihned přihlásit a začít využívat služeb konfigurátoru. Heslo si raději poznamenejte, neboť po úspěšné registraci se Vám nepošle žádný informativní e-mail s rekapitulací a Vámi zvolenými přihlašovacími údaji, což je škoda, protože člověk často na své heslo a v mém případě i na uživatelské jméno zapomene, zde je naštěstí místo uživatelského jména použit e-mail, což je příjemné.

hlavni obrazovka

Vizuální rozhraní

Vizuální rozhraní je po přihlášení velmi přehledné a intuitivní, i naprostý laik se velmi rychle zorientuje. Na horní liště jsou tři důležitá tlačítka: informace o projektech, uživatelích a dodavatelích a další dvě tlačítka pro stažení on-line katalogů a s nastavením vašich registračních údajů. Z mého pohledu bych tlačítka srovnal trochu jinak, protože přeci jen přikláním větší váhu k projektům, které bych zařadil na první místo. Dále bych přidal do levého horního rohu pod název aplikace odkaz s návratem na hlavní obrazovku, který mi zde velmi chybí. Příjemnou věcí je možnost přiřadit k registraci více uživatelů, aby na projektu mohlo pracovat více lidí. Menším mínusem je absence jakékoli nápovědy, kromě kontaktu na technickou podporu, která je dostupná ve všední dny od 8 - 17 hodin.

rozpracovany projekt

Zhotovení projektu

Pro zhotovení nového projektu stačí na úvodní stránce napsat jeho vhodný název, který vám usnadní orientaci a komunikaci s prodejci a uložit jej pomocí tlačítka, které na vás bliká. Pak už můžete přejít k zadávání jednotlivých tras, které začíná zadáním názvu trasy a výběrem typu její montáže. Na výběr je ze všech možných typů - nástěnná montáž, nástěnná stupačková, prostorová závěsná, prostorová podvěsná a podlahová montáž. Myslím, že nic důležitého nechybí a pokud ano, tak by se spíše jednalo o atypický, jednorázový požadavek na konkrétní stavbě.
Po výběru montáže se vybírá povrchová úprava žlabu, kde jsou k dispozici tři úpravy - galvanické zinkování, žárové zinkování nebo nerezové provedení s přehledným popisem do jakých prostor se která hodí.
V dalším kroku zvolíte, zda se jedná o běžnou instalaci, která je vhodná pro většinu aplikací nebo zda se jedná o kabelovou trasu s požárně odolnou instalací. V pátém kroku si vyberete, zda se jedná o vícepatrovou montáž instalované trasy nebo jen jednopatrovou – v případě výběru vícepatrové montáže tento krok následně oceníte v dalších krocích konfigurátoru. Poté se přejde k dimenzování trasy dle navržené kabeláže, což je asi nejzajímavější bod celé aplikace a neznám jiný konfigurátor kabelových tras, který by tuto „vychytávku" nabízel. Jde o to, že pokud z projektu neznáte přesný požadavek velikosti instalovaného žlabu a volba velikosti žlabů je na základě zdlouhavých výpočtů na vás, tak Vám tento konfigurátor přináší opravdu značnou úsporu času, navíc i s bonusem výpočtu vzdálenosti podpěrných bodů, právě na základě hmotnosti instalované kabeláže. Kabely se jednoduše vybírají z přehledné rozbalovací nabídky, kde je uveden seznam všech v Čechách standardních silových i slaboproudých vodičů. Pokud chcete, můžete dokonce kombinovat více souběžných žlabů vedle sebe.
Po zadání požadované kabeláže program přejde k dimenzaci trasy, kde jak jsem se již zmínil, na základě použité kabeláže doporučí nejvhodnější žlab nebo kombinaci žlabů, u kterých stačí již jen zadat jejich délku v metrech a přidat je do projektu. Pokud je vše v pořádku a dalších žlabů není třeba, potvrdí se Vám to nápisem „Aktuálně vložené žlaby pokrývají zvolené kabelové zatížení".
Pokud z projektu víte, jaký typ kabelového žlabu chcete, můžete tento krok přeskočit, ze zkušeností vím, že ve většině případů tento údaj spolu s dimenzováním vzdálenosti nosníků v projektové dokumentaci bohužel často chybí. Můžete tak přejít k dalšímu kroku, kde se vybere spojovací materiál „žlab-žlab" a jak by uživatel předpokládal, tak vám aplikace sama nabídne i doporučené množství, opět stačí jen potvrdit výběr do projektu.
Dalším krokem je výběr nosných prvků pro uchycení kabelové trasy, které se provádí kliknutím na velmi přehlednou nabídku obrázků různých uchycení. Po potvrzení se přejde k výběru podpěr/nosníků, kde aplikace opět nabízí doporučenou podpěru a jejich množství v závislosti na volbě rozestupu podpěrných bodů, které jsou automaticky nabízený dle technických možností žlabu a hmotnosti použité kabeláže, nemusíme tedy opět nic počítat.
Po potvrzení se přejde k výběru závitových tyčí a hmoždinek pro uchycení žlabů. Aplikace opět automaticky nabízí nejvhodnější díly a jejich doporučený počet.
V dalších dvou krocích si můžete vybrat z příslušenství, jakými jsou víka žlabů a přepážky pro organizaci kabelů ve žlabech. Tyto kroky lze přeskočit a přejít k výběru tvarovacích prvků, které jsou pro realizaci trasy potřeba. Tvary pro jednotlivé trasy se zobrazí graficky, stačí si vybrat jen jejich množství a přidat je do projektu, tím se automaticky navýší materiál trasy, který je pro tvarování potřeba – opět skvělá vychytávka! Jak již dávno všichni zúčastnění vědí, tvarování drátěných kabelových žlabů je velmi jednoduché. Vystačíte si pouze s nůžkami MERKUR na stříhání drátů s bočním břitem, tvarovací sadou TSM, spojkami SZM 4 a šrouby s maticemi. Právě proto jsou na stavbách žlaby MERKUR 2 tolik oblíbené.
V posledním kroku si můžete vybrat z dalšího možného příslušenství, které je zobrazeno v přehledném rozbalovacím menu a poté celou nakonfigurovanou trasu uložit do projektu a vybrat, zda se jedná o rozpracovaný projekt nebo již dokončený. K rozpracovanému projektu se můžete kdykoli vrátit a upravit tak jakýkoli krok z celého projektu.
Z „těla" konfigurování programu je cítit, že se společnost Arkys snažila myslet opravdu na každý instalační detail a konfigurování může být opravdu velice „košaté". Ale ani tato případná „košatost" neubírá programu na přehlednosti.

dokoncena trasa

Dokončený projekt

U dokončeného projektu přehledně vidíte veškerý použitý materiál s jeho množstvím, jednotkovou a celkovou cenou. Rychle tak máte přehled o tom, kolik bude celá kabelová trasa stát a jaký materiál bude potřeba. Dokončený projekt můžete exportovat do souboru pdf, xls, vytisknout nebo poslat rovnou svému dodavateli k nacenění na základě individuálních cenových dohod s tímto vybraným velkoobchodem.
Dokončený projekt již nejde editovat, což je velká škoda, co když se zpětně bude chtít něco upravit nebo se na něco zapomene nebo změní? Budete muset celou trasu vytvořit znovu. Naštěstí je možné trasu duplikovat do nového projektu a poté ji lze již upravit.
Vybrání dodavatele Svého dodavatele si vyberete pomocí tlačítka, které se nachází na horní liště. Otevře se Vám okno, kde si z rozbalovacího seznamu vyberete, zda chcete distributora nebo menšího prodejce, a poté vyberete svůj kraj. Zobrazí se Vám seznam všech distributorů nebo prodejců, ze kterých si stačí jen zvolit toho svého. Ve svém seznamu případných dodavatelů jich můžete mít až 5.

vyber dodavatele

Závěr

Velmi rychle zjistíte, že díky konfigurátoru kabelových tras budete mít přípravu na realizaci kabelové trasy za sebou rychleji a snadněji, než jste byli doposud zvyklí pouze s katalogem a kalkulačkou. Uspoříte mnoho času a odpadnou Vám starosti s počítáním dimenzací jednotlivých tras. Práce s konfigurátorem je velmi pohodová a probíhá krok za krokem, až do úplného dokončení projektu.
Výstupem z programu je přehledná specifikace všech materiálů spolu s cenou, které jsou pro realizaci kabelové trasy potřeba s možností přímého objednání u distributora.
Až budete mít v konfigurátoru více projektů, jak hotových tak rozpracovaných, zjistíte, že po přihlášení se konfigurátor vždy jeví, jako byste se přihlásili poprvé, jen u tlačítka projekty je znázorněno číslo, které vám udává informaci o celkovém počtu vašich projektů, které si musíte znovu „narolovat". Lepší by určitě bylo, kdyby se po přihlášení na hlavní stránce provedl automaticky výpis např. posledních 3 hotových a posledních 3 rozpracovaných projektů, pro větší přehlednost. Ale každý program má svůj vývoj a následné upgrade, takže předpokládám, že i tyto drobné nedostatky, které již nyní nemají vliv na kvalitu konfigurace, společnost Arkys pro své zákazníky brzy vylepší.
Aplikaci doporučujeme všem, kteří s kabelovými žlaby, více čí méně pracují, neboť práce s ní je jednoduchá, přehledná a zvládne ji naprosto každý. Nezbývá než jen dodat, pusťte se do vašeho projektu na www.merkur2.cz.

Plus

  • přehlednost
  • není třeba instalovat
  • navržení trasy na základě kabeláže
  • lze ovládat přes mobilní telefon a tablet
  • aplikace je zdarma
  • možnost duplikování projektů
  • databáze všech dodavatelů v ČR

Minus

  • chybí výpis na úvodní stránce po přihlášení
  • chybí tlačítko pro návrat na hlavní stránku
  • nemožnost editace již dokončeného projektu
  • absence jakékoli nápovědy

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku