O polovinu kratší čas na konstrukční práce

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak mohou výrobci složitých rozváděčů pro řídicí systémy dosáhnout výhod oproti konkurenci? Automatizací svých procesů! Společnost Bilfinger GreyLogix se sídlem ve Flensburgu (Německo) začala využívat systém EEC One od firmy EPLAN, a tím zkrátila dobu potřebnou pro tvorbu elektrických schémat až o polovinu.

kratsi cas 1

Společnost GreyLogix se 650 zaměstnanci je jednou z největších firem v oboru návrhů řešení automatizovaných systémů. Firma podniká již patnáct let a specializuje se na velké projekty s využitím automatizační techniky, které vyžadují inženýrské znalosti stejně jako specifické know-how pro dané průmyslové obory. To je důvod, proč se jejich projekční a konstrukční týmy sdružují do různých odborných skupin, z nichž se každá specializuje na určitou část trhu, např. petrochemii, potravinářský průmysl nebo chemický a farmaceutický průmysl.
Nemáme žádné standardní projekty – vše se vždy tvoří znovu," říká Thomas Besser, vedoucí týmu vývojového střediska CAE. „Proto jsou pro nás důležité znalosti i zkušenosti." To se týká nejen programování, které dnes tvoří největší objem práce, ale také konstrukce elektrozařízení a návrhu rozváděčů pro řídicí techniku. Společnost GreyLogix využívá vysoký stupeň automatizace: „Brzy jsme zjistili, že musíme být silní v řízení projektů i procesů. Chceme svým zákazníkům nabízet přidanou hodnotu: být chytřejší a vyrábět inteligentněji. A nepřetržitě na tom pracujeme."
Nejnovějším přírůstkem k nástrojům, které společnost GreyLogix používá pro konstrukci elektrozařízení, je EPLAN Engineering Configuration One (EEC One). Tento software umožňuje na základě excelového rozhraní automaticky vytvářet elektrická schémata. To vyžaduje specifický přístup: konstruktér nejprve zadává do tabulky základní parametry, např. napětí. Potom vybere z individuálně uspořádaného seznamu potřebné komponenty, např. „motor 75 kW", stiskne tlačítko „konfigurace"a dostane schémata zapojení.

kratsi cas 2

Přípravné práce se vyplatí

Automaticky vytvořené výkresy stále potřebují individuální přizpůsobení, ale jsou dobrým základem a ušetří mnoho času. Thomas Besser vysvětluje: „Pomocí automatizovaných konstrukčních procesů můžete vytvořit 50 až 60 % z celkového objemu práce na projektu. Inženýři pak mohou takto ušetřený čas využít na kreativní práci." Je sice třeba předem definovat komponenty a struktury, ale toto úsilí se vyplatí.
To je právě důvod, proč GreyLogix postupně zavádí EEC One do všech konstrukčních týmů. Technici mohou systém svobodně použít vždy, když se jim to hodí. „Nemusíte vytvářet všechno v EEC One," říká Besser. „Inženýři mohou například stejně jako dosud nastavovat proměnné jednotlivých zařízení v EPLAN Electric P8 – to je jejich volba." Výhody, které GreyLogix nalézá v automatizované konstrukci elektrozařízení, jsou tak výrazné, že vedou firmu k tomu, aby uvažovala o zavedení podobného konceptu pro programování softwaru; jak Besser poznamenává: „Mohli bychom tak ušetřit ještě 10 až 15 % doby potřebné pro tyto časově velmi náročné úlohy."
GreyLogix nevyrábí rozváděče na sklad. Montáž dostupných komponent probíhá v systému Kanban. Když komponenty procházejí výrobním procesem, každý panel rozváděče je umístěn na speciální montážní přepravku, což zvyšuje flexibilitu. Velká plánovací tabule na čelní stěně haly zobrazuje aktuální cykly, do nichž je výroba jednotlivých produktů strukturována, a obsazení pracovních stanic. I zde je vysoká úroveň automatizace: zpracování plechů je řízeno přímo ze systému CAE – EPLAN Pro Panel – na výrobním stroji Perforex od firmy Kiesling.

kratsi cas 3
Návrh montáže rozváděčů řídicích systémů s využitím EPLAN Pro Panel je úkolem odborníků, kteří zodpovídají výhradně za tento úkol. „Tři naši kolegové původně pracovali ve výrobě," říká Besser. „Vědí, jak co nejlépe připravit výrobní dokumentaci. Tito inženýři se podílejí na konstrukci a jsou také odpovědní za zavádění objednávek a tisk schémat zapojení." Jak zákazníci, tak obchodní oddělení oceňují 3D výkresy vytvořené v EPLAN Pro Panel. Pokud jde o výběr inženýrských nástrojů, respektuje GreyLogix přání svých zákazníků: „Používáme devět různých systémů ECAD. Ovšem když je rozhodnutí na nás, používáme EPLAN. Výrobní dokumentace se pokaždé navrhuje v systému EPLAN."

EPLAN Software & Service
www.eplan.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, leden 2023

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Zajímavé odkazy

Již 30 let měříte s námi - Blue Panther Dodávky měřicích přístrojů, multimetry, osciloskopy, termokamery, revizní přístroje, zkoušečky, analyzátory a jiné od výrobců Fluke, Kyoritsu, Chauvin Arnoux, Teledyne LeCroy, Schleich, Elspec, Extech a dalších.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku