Konfigurační software SoMove: vaše pohony vás budou poslouchat!

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Software SoMove se používá pro nastavování frekvenčních měničů Altivar, softstartérů Altistart, synchronních pohonů Lexium, motorových spouštěčů TeSys U a multifunkčních relé TeSys T již déle než dva roky. Organicky tak zapadl do celkové nabídky softwarových nástrojů Schneider Electric.

Od července 2012 je volně dostupná aktuální verze 1.5. Zároveň letošním rokem končí podpora předchozího pohonářského softwaru PowerSuite.

Jaké pohony lze konfigurovat?

Software SoMove slouží ke konfiguraci a nastavování parametrů frekvenčních měničů Altivar (ATV 12, ATV 312, ATV 31, ATV 32, ATV 61 a ATV 71), softstartérů Altistart (ATS 22 a ATS 48), servopohonů Lexium 32, motorových spouštěčů TeSys U a multifunkčních relé TeSys T. Pohonářský sortiment Schneider Electric je pochopitelně širší. Další verze SoMove – plánovaná na rok 2013 – proto počítá se zařazením dalších pohonů řady Lexium Předchozí software PowerSuite lze nadále používat pro konfiguraci zařízení, která již nejsou v aktuální nabídce Schneider Electric. Jedná se především o starší frekvenční měniče Altivar (ATV11, ATV28, ATV38 a ATV58) a servopohony Lexium (LXM05).

Jak to funguje?

Pro propojení mezi PC s operačním systémem Windows XP nebo Windows 7 resp. mobilním zařízením (telefonem) s operačním systémem Symbian a vlastním inteligentním zařízením (např. frekvenčním měničem) lze použít USB kabel nebo bezdrátové propojení standardu Bluetooth. Funguje i starší koncepce na bázi sériového kabelu RS232.

Z pohledu PC je pro navázání spojení metalického i bezdrátového připraveno vše. Naprostá většina stolních počítačů a notebooků má konektory USB resp. Bluetooth zabudovány. Na straně inteligentního zařízení – pohonu – je vždy konektor RJ45 s fyzickým rozhraním RS485 pro případ použití metalického kabelu. Pokud se uživatel rozhodne pro bezdrátový standard Bluetooth, připojí se do konektoru RJ45 tzv. Bluetooth dongle, tedy převodník z Bluetooth na Modbus RTU- RS485. Řadič pro převodník USB – Modbus/RS485 se po prvním připojení do počítače, po předchozí instalaci příslušného SW, automaticky nainstaluje.

somove_1

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Software SoMove má unikátní off-line režim, který umožňuje přístup ke všem parametrům nastavovaného zařízení (ještě před samotným připojením k nadřazenému systému).

Jeho výstupem je konfigurační soubor, jenž lze archivovat, tisknout nebo exportovat do Excelu a následně odeslat např. e-mailem. Vytvořenou konfiguraci dokáže načíst zařízení Multi-Loader, které mimo jiné umožňuje kopírování parametrů bez použití osobního počítače. Multi-Loader obsahuje také SD kartu, na kterou lze připravené konfigurační soubory archivovat. Software SoMove zároveň kontroluje vzájemnou slučitelnost takto vytvořených nastavení.

Hurá do provozu!

Bezproblémovému uvedení do provozu pomůže software SoMove jak nahráním off-line připraveného konfiguračního souboru do nastavovaného zařízení, tak porovnáním nově vytvořeného a zařízením aktuálně používaného konfiguračního souboru.

Díky SoMove si uživatel dokáže nakonfigurovat také bezpečnostní funkce (tyto nelze nastavit pomocí zabudované klávesnice resp. displeje na frekvenčním měniči Altivar). Velmi užitečnou – především ve stádiu ladění pohonu – je pak funkce osciloskopu. Připojená zařízení lze následně vyladit pomocí porovnávání oscilogramů v režimu on-line, resp. získané oscilogramy (potažmo chybová hlášení) archivovat.

Poslušné pohony

Bezproblémový chod a snadnou obslužnost zařízení zajistí software SoMove pomocí identifikace ovládaného pohonu, vč. volitelného příslušenství (přesné typové označení, základní technické údaje a sériová čísla). Parametry se zobrazují v přehledné tabulce, jejíž formu lze uživatelsky konfigurovat.

K dalším užitečným vlastnostem SoMove patří monitorování provozních parametrů při běhu motoru. Získané údaje se zobrazují v grafické formě v digitálním nebo analogovém tvaru. V jiném okně může uživatel sledovat alarmy i chybová hlášení (včetně historie) a tím pádem velmi rychle diagnostikovat poruchu.

Výhradně s pomocí SoMove lze programovat ATV Logic – jednoduchý software unikátně zabudovaný ve frekvenčním měniči Altivar 32. Díky němu dokáže Altivar 32 předzpracovat signály, přicházející do měniče a v konečném důsledku spolehlivě zastoupit externí malý řídicí systém.

SoMove zvládá FDT/DTM

Ke konfiguraci, řízení a monitorování moderních regulovaných pohonů dochází čím dál častěji přes standardizované komunikační systémy. Proto software SoMove ovládá užitečnou – a dnes již nezbytnou – technologii FDT / DTM (Field Device Tool / Device Type Manager). Dané zařízení je tak v komunikační struktuře jednoznačně identifikováno a vzájemná výměna dat probíhá po sběrnici na základě mezinárodně domluvených standardů.

somove_2

Aktuální verze je bezplatná

Software SoMove se ovládá intuitivně a pro všechny případy je vybaven on-line nápovědou. Jeho praktické předvedení tvoří nedílnou součást standardních školení na elektrické pohony. Aktuální verzi SoMove 1.5 lze získat zdarma na www.schneider-electric.com. Po instalaci je nutná registrace.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku