Kam to všechno spěje, aneb bez papíru je to lepší

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nedávno jsem dělal revize a další facilitaci… v jednom obchodním centru. Při této bohulibé činnosti vznikl nezáživný elaborát asi na 300 stran. Jsem sice chlapák, ale tak velkou věc bych asi neuzvedl. Navíc při představě, že kvůli mne budou muset porazit další strom a nějaký kamión si ojezdí gumy při pendlování mezi papírnou a papírnictvím…. hrozná představa.

Žádný problém. Veškeré čtivo jsem předal v elektronické podobě, podepsané elektronickým podpisem, opatřené časovým razítkem. Náklad 1 Kč za časové razítko, e-mail byl zdarma. Za asi 3 dny mi přišel sebechvalný mail, že se jim to nakonec podařilo vytisknout a uložit. Před sebevraždou z deprese, že zbytečně zemřel strom, mne zachránilo pouze to, že bydlím v přízemí.

I když jsem situaci nepatrně zveličil, v zásadě je pravdou, že chrlení papírů je něco, co by v dnešní době být nemuselo. Je to zbytečný, nesmyslný počin. Za prvé je to zbytečně zdlouhavý a drahý proces, za druhé vznikají lehce falšovatelné fascikly, jejichž pravost lze kdykoliv napadnout. Pozitivní je to, že se mi to stalo po tak dlouhé řadě pozitivních zkušeností s distribucí dat v elektronické podobě, že mne to překvapilo, a to je dobrá známka. Z mé osobní zkušenosti vyplývá, že předání dat v elektronické podobě je běžnější, než produkce kouře v podobě papíru. Ještě před 5ti léty bylo předání jakýchkoliv dat bez papíru přijímáno s nedůvěrou, pocitem, že je něco špatně. Dnes je mi špatně z toho, když vidím, jak na spoustě pracovištích vznikají hory toho bílého neřádu, zakládají se další sklady…

No a kam to všechno spěje? Trend je jednoznačný. Důvěra v data v elektronické podobě se rychle posunuje správným směrem. Již se nevedou ustrašené řeči, nevymýšlejí se kolem toho nesmysly. Stačí lidi naučit, aby si uměli udělat a udržovat pořádek na svých PC, zálohovat a je to. Sami tak zjišťují, že něco dohledat a použít je mnohem pohodlnější. Ti, co umějí pouze otevřít WORD, elaborát vytisknout a soubor uložit někam, kamsi, asi, tak je tento článek zbytečný.

S trendem elektronizace a vyššího komfortu práce a produkce jdou ruku v ruce i programy rodiny El soft…KLIMSA. Každý vznikající produkt má uživatelsky jednoduchý nástroj, jak data ve formátu PDF vyrobit, podepsat a odeslat. PDF vznikne vždy jen jedním kliknutím, bez nutnosti uvažovat, rozhodovat apod. Stejné je to i s podpisem, případně s vytištěním jediného listu – „doložky autenticity“ pro ty, kteří nemají koupený certifikát (pero) k elektronickému podepisování.

Pro příklad

1/ Program Vnější vlivy

Program umí velmi intuitivně nabízet charakteristiky vnějších vlivů pro jednotlivé prostory. Sám doplní lhůty revizí, stupně nebezpečnosti atd. Po jednom kliknutí vznikne přehledný elaborát a to i navrženými opatřeními.

Objednat online za cenu 1.150,- Kč

vv_web

2/ Program Spotřebiče

Program sám byl léty dopilován do podoby, kdy při práci nemusíte šáhnout na myš. Můžete mít jakýkoliv počet databází karet. Program je projede všechny najednou a vypíše kolik, kde čeho se má dělat. Opět jedním kliknutím vzniká PDF. Vše je jednoduché a intuitivní.

Objednat online za cenu 790,- Kč

3/ Program Rozpočty

Systém elektronické distribuce je stejný. Zásadně se také změnil systém práce. Jako u předchozích programů, všechny části programu jsou stále otevřené – viditelné. Není to tak, že jste na nějaké úrovni a do jiných úrovní se složitě proklikáváte. Takový styl nekopíruje normální život. V programu rozpočty máte stále otevřen ceník prací, a jen označujete, co chcete přidat, a jedním klepnutím položka skočí do rozpočtu. Stejně i materiál. Můžete mít k dispozici kolik ceníků materiálů chcete. Můžete střídavě používat několik najednou. Ceny, pokud se den ze dne změní, mohou být automaticky zaktualizovány. Není nad to, mít vše čerstvé. Stejně tak indexy – lze je měnit kdykoliv. Můžete si vytvořit makra (stejně jednoduše jako házíte položky do rozpočtu) a ty pak sypat do rozpočtu.

Tady už vidíte další věc, po které jsem loni šel. Aby vzniklé programy měly komfortní prostředí s jednoduchým ovládáním. Práce na PC musí kopírovat reálný život.

Další směr, který jsem sledoval, vidíme na novém programu REVIZE.

Objednat online za cenu 1.230,- Kč

4/ Revize

Opět distribuce dat v elektronické formě. Hezké uživatelské prostředí a navíc…až to bylo neobvyklé: jednotlivé fragmenty revize, jež jsou např. soubory WORDu, EXCELu a jiné, prostě přetahujete z jednoho místa na druhé. Žádná uklikávačka k smrti. Nedivím se, že některým nakonec skoro upadnou ruce z toho věčného klikání.

rozpocty_web

Tím dalším sledovaným směrem je grafické vyjádření k zapsaným hodnotám. Buňky, které obsahují datum, jež lze prošvihnout, buňky, ve kterých jsou zapsány naměřené hodnoty atp. se, buď barevně mění, nebo v nich roste datový pruh ukazující stav věci. Tyto vychytávky jsem nacpal do každého programu, všude, kde se to hodilo. Je veliký rozdíl číst elaborát plný čísel a předstírat, že vám to něco říká a proběhnout buňky, kde jasně vidíte, kolik chybí do limitu a u červených stopnete a jdete do akce.

Úplně novou věcí a zrovna v programu REVIZE je zboření mýtu: jedna revize = jeden soubor. Dnes si nedovedu představit, že jakýkoliv dokument je vytvořen jen ve WORDu, EXCELu, nebo čímkoliv jiném. Mé práce mají vždy líbivý profi přebal, text je plnokrevník, tabulky nějak samy fungují, vše je doplněno nákresy a schémátky. Takto nelze s omezením jediného formátu souboru. Nejen esteticky (což je věc, která práci prodá), ale hlavně něco se mi dobře dělá v jednom programu, další věc v jiném. Celé takové tzv. portfolio se pak slepí do jediného výsledného PDF.

Objednat online za cenu 2.800,- Kč

Takže směr, kterým jdu dále v roce 2012 je umět používat souborová portfolia, pracovat s inteligentními formuláři a dokumenty, pracovat jednoduše… jako v životě a to celé snadno elektronicky předávat.

Pak je tady další mýtus, který právě bořím, a tom až příště.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku