Hrom aby do toho (ne) praštil

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sešel se rok s rokem a máme tady nové normy ČSN EN 62305 – 1, 3 a 4 ed. 2. A tak si říkám, že jsou ty kluci tak pilní, nebo jen prostě rychle stárneme… a co to vlastně všechno znamená? Jen tak mimochodem vím, že se píše TI kluci, ale TY kluci prostě líp zní. No a co nového nám normy nesou?

V podstatě nic moc. V principu vůbec nic no a i těch malicherností co jsou, nijak moc není. Ale je to fajn, že pořád něco děje a člověk se nemusí jenom rekreovat, vymýšlet koníčky a sport, blbnout s děckama a tak. A když už se dějí změny, tak jsem taky musel něco změnit no a když už jsem něco měnil, tak jsem si říkal, že by to mohlo mít i nějaký smysl. Proto jsem napsal program, software, který se stal nástupcem původních programů Hromosvody PLUS a Návrh LPS – jmenuje se LPS a SPM.

lps1

Už s tím názvem jsem měl problém. LPS totiž nezahrnuje kompletní návrh a nově se dělí na vnější a vnitřní LPS a dále na SPM (ochranu proti magnetickému poli). Takže jen „hromosvody“, nebo „LPS“ by bylo špatně. Příště by se to mohlo jmenovat třeba dg256orH5 a to i přes to, že někdo bude myslet, že jde o nový zmutovaný virus nebo chemickou značku. Tak či tak, LPS a SPM je na světě.

Když jsem vymýšlel, jak bych to všechno mohl vylepšit, tak jsem vymyslel, že bych to mohl zjednodušit. Řekl jsem si, že těch vylepšení je všude už tolik, že snad přidávat další nuance nuancí už by fakt někdo nemusel unést (viz film Volný pád s Michaelem Douglasem).

lps2

Nový soft LPS a SPM (kruci, když mi někdo pošle dobrý tip na název, tak to ještě přejmenuji a výherce dostane poštou moji fotku). Takže, nový soft LPS a SPM je nový v tom, že jede podle nových norem se všemi nepatrnými změnami. Je nový svou jednoduchostí. Kromě části, která přibližuje pravidla z norem v tom pořadí, v jakém jsou v normách předloženy, prochází soft celý návrh systému. Od střechy po zem, od vnějšího LPS po nejvnitřnější SPM a to velice přehledně, jednoduše a názorně. Nové obrázky vydají za 1000 slov. Co bylo dříve popsáno mnoha slovy, snažil jsem se nahradit názornými vyobrazeními. Každý, kdo chce systém navrhnout, by měl být proveden bod po bodu a měl by cítit, co se v jeho systému bude dít a proč. Uvidí to z pohledu blesku a to prý jsou ti neřádi neživí.

lps3

Nový soft také obsahuje i šablonu (mustr) celého návrhu, jak jej vyrábím k projektu. Je to uděláno v EXCELu a je to tak variabilní, že stačí šablonu otevřít, přepsat to podle dané konkrétní situace a je to. Na prvním listě to vše vymýšlím a na dalších rozepisuju konkrétně čím a jak. Realizační firma to má nachystané a nemusí uvažovat kolik čeho a kde. Aby byl návrh k něčemu, musí být doplněn náčrtky detailů, obrázky, screeny. K tomu všemu velmi dobře poslouží program SCHÉMATA, který je dodáván automaticky s novým softem a který se při instalaci LPS a SPM hned taky nainstaluje. Normální projekty maluju za pomocí jiného softu, ale pokud chci doplnit textovou zprávu návrhu LPS právě o takové doplňky, tak je tento softík nenahraditelný. Pokud navrhuji např. nějaký jímač a jednoduše to zkreslím, tak je to super zaprvé pro mne, pro výpočty a po té také zmíněné realizační firmě. Ještě jsem v reálu neviděl, že by to krom mne někdo vymakal do detailů tak, že realizační firma nemusí řešit věci až za pochodu. Zprávu doplňuji ilustračními fotkami a screeny ze stavebních výkresů, takže montážníci to mají naservírované přímo pod nos.

Nový soft LPS a SPM také zrovna obsahuje katalogy výrobců hromosvodních součástí a SPD. Několik návrhů jsem udělal již tímto novým softem a fakt to frčí.

Další změnou je přepracování výpočtu rizik. Je to ještě jednodušší, méně obsáhlé, je to jasné, zjednodušené a navíc dovedně jsem ukryl a na pozadí vyřešil ty od reality urvané věci.

Celý soft je poznamenaný dnes již několikaletou praxí a s jediným cílem, udělat to dobře, spolehlivě a co nejrychleji a jít se věnovat něčemu smysluplnému. Čemu? To už nechám na vás.

Stáhnout ukázku č. 1 návrhu LPS vytvořenou programem.

Stáhnout ukázku č. 2 návrhu LPS vytvořenou programem.

Stáhnout demo programu.

Objednat program za cenu 1.200,- Kč.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Oblíbené normy

Najdete nás na Facebooku