Eplan je pomocníkem pro projekty všech velikostí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Práce projektanta elektrických zařízení je kreativní, tvůrčí činnost, s níž jde ruku v ruce i zodpovědnost. Každá nepřesnost nebo chyba v projektu můžou znamenat nejen zmatek při realizaci, ale i ohrožení majetku nebo v horším případě zdraví lidí.

Kvalita projektu závisí na odbornosti a zkušenosti projektanta. Velkou měrou se na výsledku ale podílí i nástroje, které při projektování využívá. Ing. Rudolf Štober je již dvě desetiletí projektantem a zároveň svým vlastním šéfem. Při své práci už dlouhá léta využívá softwarové nástroje Eplan.

Cesta Rudolfa Štobera do oblasti projektování elektrických zařízení začala před více než dvaceti lety, kdy se věnoval návrhu a projektování elektrických zařízení a elektroinstalací. V regionu, kde působí, byl o tuto profesi zájem ze strany elektro realizačních společností. V té době však nebyl na trhu dostatek zkušených odborných projektantů. A právě tato skutečnost se stala v roce 2002 pro pana Štobera impulsem a příležitostí k nastartování vlastního podnikání pod aktuálním názvem ELIN PRO s.r.o. (www.elin.sk). Následně si ještě doplnil odborné vědomosti formou školení i samostudiem, a ty se společně s jeho letitými dosavadními zkušenostmi v oboru elektrotechniky zúročily, když se začal v roce 2004 cíleně věnovat projektování elektrických zařízení na základě získaného osvědčení o odborné způsobilosti jak pro rezidenční, tak i průmyslový sektor.
Vzhledem ke své specializaci na systémy a řešení ochrany před účinky blesku a přepětí vykonává v této oblasti nejen činnosti projektanta a revizního technika, ale je zároveň žádaným lektorem na různých odborných konferencích, akcích nebo školeních pro odbornou elektro komunitu.
Uvedené spektrum činností doplňuje i velkoobchodní činnost pro komponenty a řešení významného německého výrobce pro oblast ochrany před účinky blesku a přepětí. Dosavadní výsledky a kompetence pana Rudolfa Štobera byly také jedním z důvodů pro jeho přijetí za aktivního člena Technické komise TK č. 43 – Elektroenergetika při Ústavu normalizace, metrologie a zkušebnictví SR, kde se věnuje připomínkování a odbornému překladu norem v oblasti ochrany před účinky blesku a přepětí.

Eplan Elin 2024 1

Čára byla čárou

Na začátku své podnikatelské činnosti v roce 2002 na pozici projektanta elektrických zařízení měl R. Štober pro tuto oblast jen minimální výběr podpůrných hardwarových a softwarových nástrojů. „K dispozici tehdy byly pouze velmi jednoduché softwarové programy pro kreslení elektrotechnických schémat, u nichž se daly používat jen základní grafické prvky jako čára, obdélník, základní text a podobně,“ vysvětluje R. Štober. Postupem času spolu s vývojem IT nástrojů přešel na používání 2D CAD nástrojů od různých výrobců. „Stále to ale bylo o tom, že čára byla čárou, značka značkou, a to bez dalších souvislostí a návazností.
Od roku 2016 je již majitelem licencí softwarových řešení Eplan. „Jako projektant komplexních řešení jsem doplnil své portfolio softwarových nástrojů i o další 3D CAD nástroje, které celkově přinášejí zákazníkům řešení a průvodní dokumentaci v nejvyšší kvalitě a perfektně přehledné. Nejnověji se pak zaměřuji na využívání řešení BIM (Building Information Model),“ říká R. Štober.

Standardizace jako cíl

Po zkušenostech s 2D CAD nástroji, z nichž byly výstupy přijatelné jak pro montážní pracovníky, tak i pro investory, rozhodl se R. Štober pro další krok vpřed. „Cílem bylo, aby výstup z mého projektu návrhu rozváděče byl v nějakém praxí ověřeném standardu. Bylo nezbytné podívat se do zahraničí a do aktuálních norem, abych zjistil, jaké jsou v této oblasti nejlepší zkušenosti. Bez takto ověřené standardizace bych si totiž netroufal jít do větších projektů například pro zákazníky z průmyslu.“ Průzkum trhu a studium IEC norem pro projektování elektrických zařízení či označování prvků směřovaly výběr právě k nástrojům Eplan. „Navzdory tomu, že na trhu byla i řešení jiných výrobců, jejichž demo verze produktů jsem měl k dispozici, právě Eplan nabízel přesně to, co jsem hledal a potřeboval při řešení projektů návrhu rozváděčů. A že to byla správná volba, o tom se přesvědčuji dodnes.“

Eplan byl jasnou volbou

Přívětivost a přehledné uspořádání uživatelského prostředí, lokalizace do českého jazyka, rozmanitost funkcí a už zmiňované výstupy v souladu s evropskými i americkými standardy – to byly jen některé vlastnosti, které přesvědčily R. Štobera investovat do nákupu první licence Eplan, a získat tak náskok i před konkurencí.
Prvotní investice nebyla z těch nejnižších, ale motto R. Štobera dělat projekty zaměřené ne na kvantitu, ale na kvalitu, bylo jasnou odpovědí při rozhodování se mezi různými dostupnými řešeními. Nakonec to ocenili i mnozí zákazníci, ať už z řad výrobců rozváděčů, montážních firem, revizních techniků či přímo koncových uživatelů.
R. Štober má pro návrh elektrických rozváděčů aktuálně zakoupen software Eplan Electric P8. Díky formě předplatného má vždy nainstalovanou poslední aktualizaci tohoto softwaru. „V případě požadavku zákazníka mám pro vizualizaci rozváděče v 3D k dispozici jiné softwarové nástroje. Avšak zatím mi pro velkou většinu realizovaných návrhů postačoval právě Eplan Electric P8 v aktuální konfiguraci.“

Funkcionalita, která zrychluje a zjednodušuje návrh rozváděčů

Mezi funkce Eplan Electric P8, které jsou podle R. Štobera jednoznačně přínosné, patří projektování podle IEC standardů, způsob a možnosti označování jednotlivých prvků zařízení i využití rozsáhlé knihovny artiklů Eplan Data Portal. Ta obsahuje tisíce prvků elektrických zařízení různých výrobců s detailními technickými a konstrukčními informacemi v podobě maker. Pokud není k dispozici makro, resp. artikl, které projektant potřebuje, dokáže si je velmi jednoduchým způsobem vytvořit a uložit do lokální knihovny či přímo vložit do projektu. „To zásadním způsobem zrychluje a zjednodušuje návrh rozváděčů,“ vysvětluje R. Štober.
S tímto postupem a řešením má i konkrétní zkušenost při realizaci projektu inteligentní elektroinstalace pro rodinný dům, kde bylo třeba přidat do prostředí Eplan nový prvek. „Ten jsem si vytvořil, přidal k němu určité vlastnosti a vše uložil do své lokální databáze artiklů. Takto vytvořený artikl můžu následně aktivně používat i v jiných projektech.“
Velkým přínosem je také možnost hromadného přečíslování elektrických prvků či svorkovnic v rozváděči. Pokud má totiž projekt několik stran a přijde požadavek na nějaké doplnění nebo odebrání prvků či svorkovnice, bylo by manuální přečíslování velmi zdlouhavé. „Jedním kliknutím dokážu přečíslovat desítky svorkovnic, což velmi výrazně šetří čas a snižuje chybovost, k níž často dochází, pokud se podobné změny vykonávají manuálně,“ upozorňuje R. Štober.

Eplan Elin 2024 2

Projekty pro průmysl i rezidenční sektor

Z aktuálně realizovaných projektů, při nichž R. Štober aktivně využívá Eplan Electric P8, lze zmínit návrh dvou rozváděčů do průmyslové haly, hlavní rozváděč objektu spolu se všemi podružnými rozváděči na patrech v rámci rekonstrukce administrativní budovy a aktuálně je v rozpracování i spolupráce pro oblast zdravotnictví. V tomto případě by se jednalo o zhotovení konstrukční dokumentace rozváděčů pro napájení elektrických zařízení ve zdravotnických zařízeních.

Eplan je přínosem v každé fázi projektu

Pokud vezmeme v úvahu realizaci projektů pro různé stupně – např. dokumentace pro stavební povolení, pro realizaci stavby či konstrukční dokumentace pro výrobu rozváděče – v každém z nich představují řešení Eplan přínos a pomoc. Čas je v každém případě zásadním činitelem a při vhodném používání různých maker a osvědčených standardů je možné vytvořit schéma zapojení velmi rychle. Dalším velkým přínosem nástrojů Eplan u větších projektů návrhu rozváděčů je to, že pokud potřebujeme dělat soupis jednotlivých propojení v rámci rozváděče, tak manuálně to může být doslova sisyfovská práce. Tento soupis obsahuje různé druhy informací, jako např. jaký vodič (barva a průřez) se má použít, z kterého a do kterého bodu bude toto propojení směřovat, jaké bude mít označení a podobně. Eplan dokáže jedním kliknutím vygenerovat soupis všech kabelových propojení, a to i ve formátu .xls, což znamená pro pracovníka montáže nebo výrobce rozváděče zpřehlednění procesu výroby a zapojení rozváděče bez nutnosti zakoupit si specializovaný software. Pokud někomu nestačí .xls výstup, je k dispozici přehledný nástroj Eplan Smart Wiring, který vede pracovníka krok za krokem postupným zapojováním vodičů v rozváděči.

Čára už není jen „obyčejnou čárou“

Díky využívání IEC standardů se softwarové nástroje Eplan zdokonalily i v tom, že čára už není jen „obyčejnou čárou“, ale že už se jedná o konkrétní vodič, s konkrétní barvou a průřezem, směřující z bodu A do bodu B. „Podobně si lze díky Eplan Data Portal představit za každým prvkem v nakresleném schématu konkrétní produkt, konkrétního výrobce se všemi technickými, konstrukčními a obchodními parametry včetně objednávkového čísla,“ vysvětluje R. Štober. „Díky této funkcionalitě dostane výrobce rozváděče kompletní podklady nejen pro realizaci, ale i pro nákup komponentů.“

Špičková podpora

Jedna věc je mít software pro projektování, druhá věc je ale vědět, jak naplno využít nabízené možnosti. „Po zakoupení softwaru jsem absolvoval pětidenní školení ve slovenské pobočce Eplan v Malackách a můžu ho jen vřele doporučit každému, kdo má zájem pracovat s nástroji Eplan. Samostudiem by to trvalo podstatně déle, a stejně by člověk nepřišel na všechny finesy, které jsou pro projektanty důležité a přínosné,“ dělí se o své zkušenosti R. Štober. Školení velmi přehledným a jednoduchým způsobem představuje možnosti a funkcionalitu nástrojů Eplan a účastník si dokáže prezentované věci na praktických příkladech hned vyzkoušet.
Z hlediska technické podpory má R. Štober také jen pozitivní zkušenost. Týkala se například problému aktivace zakoupené licence Eplan na novém počítači. Po zadání tzv. tiket-u na Eplan Solution Center, tj. požadavku s popisem problému, byla odezva velmi rychlá a obsahovala i přesnou posloupnost kroků, jak daný problém vyřešit. „Dokonce jsme se s techniky spojili i telefonicky, řešili problém i přes vzdálené připojení k mému počítači a migrace se nakonec podařila. Celkově se jednalo o realizaci na vysoké profesionální úrovni,“ konstatuje R. Štober.

Eplan je nástroj pro všechny velikosti firem

Jak už bylo zmíněno dříve, používání softwarových nástrojů Eplan výrazně šetří čas v různých fázích zpracování projektů, zlepšuje přehlednost projektů, snižuje chybovost manuálního zadávání údajů, automatické generování výkazů materiálů a podobně. „Eplan není jen pro ty, kteří řeší návrh rozváděčů pro průmyslové aplikace. Jeho přínos ocení i malí projektanti a projekční kanceláře, zkrátka všichni, kdo se zabývají návrhem např. inteligentních elektroinstalací, kde je také v mnoha případech potřeba uvažovat o samostatně stojícím, skříňovém rozváděči. Projektovat takové věci v nějakém jednoduchém CAD softwaru, kde nefungují křížové odkazy a vzájemné souvislosti mezi prvky, je problematické. Sám už navrhuji rozváděče, které ani nemusejí souviset s inteligentní elektroinstalací. Obsahují jen menší počet prvků a za pár hodin je mám v Eplan spolehlivě hotové. Už si ani neumím představit, že bych pracoval s jiným softwarem,“ vysvětluje R. Štober.
Další výhodou je export schémat vytvořených v Eplan do formátu PDF s aktivními odkazy. „To ocení zejména výrobní či montážní společnosti nebo revizní technici či elektro údržba, které na práci s takovýmto PDF nepotřebují mít nainstalovaný žádný speciální software, a to ani od společnosti Eplan,“ konstatuje R. Štober. V rámci PDF fungují různé křížové odkazy, kdy je například možné z první strany PDF po kliknutí na konkrétní prvek schématu (např. cívky stykače) „odskočit“ třeba na 14. stranu dokumentu, kde je např. spínací kontakt daného prvku.

Perspektiva i do budoucnosti

Po dosavadních zkušenostech s Eplan Electric P8 je Rudolf Štober jednoznačně přesvědčen o tom, že bude pokračovat v práci s tímto softwarovým nástrojem. A to bez ohledu na to, zda se jedná o projekt menšího rozváděče pro rodinný dům nebo větší řešení pro zákazníky z průmyslu. „Nemám proč uvažovat o nějaké změně, Eplan jako řešení mě nezklamal a vidím v něm perspektivu i do budoucna. Každá aktuálně vydaná verze přináší nějaké novinky, které dokážou projektantům pomoci,“ konstatuje na závěr Rudolf Štober.

Více informací naleznete na www.eplan.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, prosinec 2024

Číslo je tematicky zaměřené na měření neelektrických veličin a senzorovou techniku.

Zajímavé odkazy

RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku