Údržba a zkoušky nouzového únikového osvětlení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Údržbu a zkoušky nouzového osvětlení stanovuje norma EN 50172. Účelem nouzového únikového osvětlení je zajistit, aby osvětlení bylo poskytnuto včas, automaticky a po potřebnou dobu na určeném místě v době, kdy má normální napájení běžného osvětlení výpadek.

Instalace musí zajistit, aby nouzové únikové osvětlení splňovalo tyto podmínky:

  • osvětlovalo označení únikové cesty,
  • zajišťovalo osvětlení na těchto cestách a po celé jejich délce tak, aby byl umožněn bezpečný pohyb směrem k východům a těmito východy na místo bezpečí,
  • zajišťovalo to, aby požární hlásiče a požární zařízení podél únikových cest mohla být snadno lokalizo¬vána a použita,
  • umožňovalo provádět činnost související s bezpečnostními opatřeními.

nouzove_osvetleni

Nouzové únikové osvětlení musí být aktivováno nejen při úplném výpadku napájení normálního osvětlení, ale i v případě, že se jedná o omezenou poruchu, jako je např. porucha v koncovém obvodu.
Nouzové únikové osvětlení není navrženo k tomu, aby umožňovalo pokračování normální činnosti v provozních nebo obytných prostorech v případě výpadku normálního nebo náhradního osvětlení.
Pokud není možné východ přímo vidět a pokud mohou o jeho umístění vznikat pochybnosti, musí se použít směrové značky (nebo soubory těchto značek). Ty musí být umístěny tak, aby osoba pohybující se v jejich blízkosti, byla k nouzovému východu jednoznačně navedena.
Účelem osvětlení únikových cest je umožnit uživatelům daných prostor bezpečný únik tím, že se jim poskytnou přiměřené zrakové podmínky a udá se jim směr úniku. Účelem je také zajistit, aby požární a bezpečnostní zařízení mohlo být snadno nalezeno a použito. Existuje několik druhů osvětlení:

Protipanické osvětlení (osvětlení veřejných prostorů)

Účelem protipanického osvětlení je omezit nebezpečí paniky a umožnit bezpečný pohyb uživatelů daných prostor směrem k únikovým cestám. Je používáno v prostorech, ve kterých nejsou určeny únikové cesty, tj. v halách nebo prostorech s podlahovou plochou větší než 60 m2, nebo v menších prostorech, pokud v nich je přídavné riziko, jako je používání prostoru velkým množstvím lidí.

Nouzové osvětlení prostorů s velkým rizikem

Účelem nouzového osvětlení prostorů s velkým rizikem je zajistit bezpečnost lidí zúčastněných na poten¬ciálně nebezpečných procesech nebo situacích a umožnit jim, aby řádně provedli ukončovací procesy pro bezpečnost ostatních uživatelů těchto prostorů.

Náhradní osvětlení

Jestliže se náhradní osvětlení užívá k tomu, aby poskytovalo také nouzové únikové osvětlení, potom instalace musí vyhovovat ustanovením normy EN 50172 a norem pro příslušné výrobky a instalaci.

Údržba a zkoušky

Všechny výsledky zkoušek musejí být zaznamenávány do provozního deníku, a to i když je systémy vybaven automatickým zkušebním zařízením.
Základem je pravidelná údržba. Provozovatel/majitel prostor musí určit kompetentní osobu, aby dohlížela na údržbu systému. Tato osoba musí být vybavena dostatečnými pravomocemi k tomu, aby mohla zajistit provedení veškerých prací potřebných k udržení systému ve správné činnosti.
Protože k výpadku zdroje napájení normálního osvětlení může dojít krátce po té, co byl systém nouzového osvětlení vyzkoušen nebo v průběhu nabíjení, které následuje po zkoušce, musí být veškeré zkoušky vyžadující plnou dobu provozu systému prováděny předtím, než bude následovat časový interval nízkého nebezpečí umožňující opětné nabití baterií. Druhou alternativou je provést dočasná opatření do doby, než budou baterie dobity.
Musí být prováděny pravidelné prohlídky a zkoušky (testy) minimálně v níže uvedených rozsazích a lhůtách. V případě potřeby, může oprávněný orgán požadovat provedení zvláštních zkoušek.

Denně

Musí být kontrolovány ukazatele činnosti centrálního napájení, zda řádně fungují. To znamená vizuální kontrolu indikátoru, aby se zjistilo, zda systém je v řádném stavu - nevyžaduje se zkouška (test) funkce.

Jednou za měsíc

Jestliže jsou použity automatické zkušební přístroje, musí být zaznamenávány výsledky funkčních zkoušek. Musí být provedeny tyto zkoušky:

  • Rozsvítit v nouzovém provozu každé svítidlo a každou značku východu s vnitřním osvětlením z jejich baterie tím, že se simuluje výpadek normálního osvětlení po dobu dostatečnou ke zjištění, zda každý zdroj svítí. Během uvedené doby musí být u všech svítidel a značek zkontrolováno, zda tam jsou, zda jsou čistá a zda řádně fungují. Na závěr zkoušky by mělo být znovu zapnuto napájení normálního osvětlení a měly by být zkontrolovány veškeré indikační signálky nebo indikační přístroje, zda ukazují, že normální napájení bylo znovu obnoveno.
  • U centrálních bateriových systémů se kromě toho, co je uvedeno v bodě a), musí zkontrolovat správná činnost monitorovacího systému.
  • Pro zdrojová soustrojí kromě toho, co je uvedeno v bodě a), platí požadavky normy ISO 8528-12.

Jednou za rok

Jestliže jsou použita automatická zkušební zařízení, musí být zaznamenány výsledky zkoušek pro plnou jmenovitou dobu provozu.
Pro veškeré ostatní systémy zkoušek musí být provedena měsíční kontrola a kromě toho ještě tyto doplňující zkoušky:

  • každé svítidlo a každá značka s vnitřním osvětlením musí být zkoušená, jak je uvedeno v měsíční zkoušce, ale po celou jmenovitou dobu provozu, a to v souladu s informací výrobce;
  • napájení normálního osvětlení se musí znovu obnovit a indikační signálky nebo přístroje se musí zkontrolovat, zda ukazují, že normální napájení bylo znovu obnoveno. Musí se zkontrolovat, zda nabíjecí zařízení řádné funguje;
  • datum provedení zkoušky a její výsledky musí být zaznamenány v provozním deníku systému;
  • pro zdrojová soustrojí kromě toho platí požadavky normy ISO 8528-12.

Provozní deník

Jak bylo sděleno, výsledky všech zkoušek musejí být zaznamenány v provozním deníku. Pro příslušné (provozní nebo obytné) prostory je odpovědná osoba jmenovaná provozovatelem nebo vlastníkem prostor povinna vést deník. Ten musí být běžně přístupný ke kontrole kterékoliv oprávněné osobě.

Do provozního deníku musí být zaznamenány alespoň tyto údaje:

  • datum uvedení systému do provozu včetně všech dokladů týkajících se jeho změn a úprav;
  • datum každé pravidelné prohlídky a zkoušky (testu);
  • datum a stručný popis každé provedené údržby (servisního úkonu), prohlídky a zkoušky (testu);
  • data a stručné popisy každé závady a její nápravy;
  • datum a stručný popis každé úpravy instalace nouzového osvětlení;
  • pokud je použit jakýkoliv automatický zkušební přístroj, musí být popsány jeho hlavní charakteristiky a způsob jeho činnosti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku