Proč je vyžadováno nouzové osvětlení?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prostředí po celém světě je stále více urbanizováno, a to přináší i větší tlak nejen ze strany investorů, ale i samotných uživatelů na kvalitní a komplexní zabezpečení budov.

Městské aglomerace jsou stále složitější, a to samozřejmě s sebou nese i odpovídající zvýšení bezpečnostních hrozeb. Nebezpečí se znásobí, pokud část návštěvníků nebo uživatelů budov není obeznámena s vnitřním uspořádáním a evakuačním plánem.

Nouzové osvětlení je záchranným lanem v nebezpečných situacích. Umožňuje bezpečnou, rychlou a efektivní evakuaci prostorů a budov nejen v případě požáru, ale i při výpadku napájení hlavního osvětlení. Efektivní systém nouzového osvětlení také vede osoby v uzavřených i otevřených prostorech a pomáhá najít bezpečnostní zařízení, jako jsou hasící přístroje, místa první pomoci nebo shromaždiště.
Poskytováním nouzového osvětlení a navedením osob bezpečnými cestami k únikovým východům a k bezpečnostním zařízením snížíte paniku a zachráníte životy.

NO FlexiTech 2021 1

Jde o více než jen o klid mysli

Funkční nouzové osvětlení však není důležité pouze pro klid osob odpovědných za zajištění bezpečnosti uvnitř veřejných a komerčních budov. Je to také právní požadavek, který vyžadují úřady i pojišťovny ve většině zemí. Požadavky na zřízení nouzového osvětlení jsou jasně definovány normami o výrobcích, aplikacích a instalaci, které se vztahují na bezpečnost práce a stavební předpisy.

Nouzové osvětlení v akci

Za pouhý zlomek vteřiny dojde k přechodu z jasného a funkčního hlavního osvětlení do úplné tmy, která může způsobit paniku a zmatek. Bezpečnostní značky pak napomáhají k bezpečné a rychlé evakuaci označením směru únikové trasy až po bezpečný nouzový východ. Dalším důležitým prvkem je nouzové osvětlení únikové cesty, které pomáhá identifikovat překážky během evakuace a snižovat paniku.
V případě událostí, při kterých nemusí dojít k výpadku hlavního osvětlení, jako je požár, teroristický čin nebo jiný bezpečnostní incident, zajišťuje nouzové osvětlení také navigaci až k nejbezpečnějšímu únikovému východu.

NO FlexiTech 2021 2

FlexiTech

Nouzové osvětlení je nyní nepřehlédnutelné
Projekt může mít různé požadavky na rozmístění bezpečnostního značení a nouzového osvětlení. Aby vyhovoval daným požadavkům, bude potřeba použít jak nástěnnou, tak stropní montáž s různými úrovněmi osvětlení a bezpečnostními piktogramy. Ať už je projekt jakýkoli, se svítidly FlexiTech můžete vyřešit všechny tyto nároky Flexibilně. FlexiTech SE zajistí vše pro nouzové osvětlení. FlexiTech ED splní vaše požadavky na označení nouzových východů.

NO FlexiTech 2021 3

FlexiTech SE(Safety light for Escape route illumination – nouzové svítidlo pro osvětlení únikové cesty)
Svítidlo je optimalizováno pro nasvícení nouzové únikové trasy při velkých roztečích. Díky tomu se dokáže přizpůsobit většině aplikací. Pomocí výměnné optiky, a tedy i jiné distribuci světla, lze svítidlo využít také pro osvětlení otevřeného prostoru. Mezi volitelné příslušenství patří například základna pro zapuštěnou montáž, nebo ochranná mřížka.

NO FlexiTech 2021 4

FlexiTech ED(Exit sign Dual position – bezpečnostní značka)
Oboustranná bezpečnostní značka, která může být nainstalována jak na zeď, tak na strop. Panel s piktogramem je opatřen LED páskem. Tím dochází k dokonalému, homogennímu osvětlení bezpečnostní značy. Jeden produkt tedy nabízí více způsobů montáže. To zjednoduší projektování, vytváření nabídek, objednávání i řízení skladových zásob. Montážní technik tedy nemusí dopředu znát přesný způsob montáže nebo směr úniku. Díky řešení „Vše v jednom boxu“ předchází riziku chybějících dílů při montáži.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Engineering Base na veletrhu AMPER 2023 Engineering Base je multiprofesní projekční platforma, která vám nabízí moderní způsob zpracování elektro, MaR a technologické dokumentace. Cílem nasazení tohoto software je ve vaší firmě zefektivnit projekční procesy a snížit tak náklady na vytváření a editaci projekčních dat. Pokud chcete vědět více, navštivte stánek společnosti Technodat na veletrhu AMPER ve dnech 21. – 23. březen, pavilon P, stánek č.1.43

Najdete nás na Facebooku