Novinky v nabídce nouzového osvětlení

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přibližně před čtyřmi lety začala spolupráce společnosti Schneider Electric s předním italským výrobcem v oboru nouzového osvětlování OVA. Společnost OVA patří mezi nejvýznamnější evropské i světové producenty nouzových svítidel a čerpá ze svých čtyřicetiletých zkušeností ve vývoji a výrobě.

OVA byla již plně začleněna pod značku Schneider Electric a její sortiment se stal nedílnou součástí produktové nabídky této společnosti.

Schneider Electric nyní přichází s novou generací nouzových svítidel a se systémem určeným pro nouzové osvětlení. Po stránce designu, použitých materiálů a fungování nová svítidla opět náleží ke světové špičce. Nová generace samostatných nouzových svítidel Exiway splňuje požadavky norem ČSN EN 1838 a ČSN EN 60598-2-22. Každé svítidlo obsahuje vestavěný akumulátor, dobíjecí obvody (dobíjení z běžné sítě) a snímač přítomnosti síťového napájení, který v nouzi zareaguje a zapne napájení světla z akumulátoru. Je-li to nutné, lze funkci nouzového osvětlení dálkově vyřadit z provozu dálkovým ovladačem Teleur. Tím se zamezí vybití baterií nouzového osvětlení při odpojení hlavního jističe, např. při údržbových pracích.

nouzova_svetla_1

Nouzová svítidla Exiway jsou vhodná k použití do všech typů budov (např. hotely, kanceláře, školy, všechny druhy obchodů atd.), kde zajišťují vysokou míru bezpečnosti. Vynikají výbornými technickými vlastnostmi, bezpečnou, snadnou a rychlou instalací i jednoduchou údržbou. Mají atraktivní design a je k nim dodávána široká paleta instalačního příslušenství pro mnoho druhů montáže.

K dispozici je několik funkčních typů nouzových svítidel:

 • pro nouzový provoz – svítidlo se zapne, jen když běžné osvětlení selže,
 • pro trvalý provoz – svítidlo je možné zapnout do režimu trvalého svícení, tzn. svítidlo musí mít vlastní síťové napájení,
 • verze Activa – svítidlo může automaticky testovat správné fungování a výdrž akumulátoru; stav a funkci svítidla indikuje LED,
 • verze Dardo – s rozhraním pro připojení nouzového svítidla do systému Dardo Plus.

Exiway One

Exiway One je označení univerzální řady nouzových svítidel s těmito vlastnostmi:

 • světelný zdroj – jedna nebo dvě zářivky,
 • kryt svítidla s Fresnelovými čočkami, díky kterým má při obdobných světelných parametrech a stejném použitém materiálu podstatně menší hmotnost než běžný kryt,,
 • tři druhy krycích rámečků,
 • doba nezávislého provozu – jedna, nebo tři hodiny,
 • světelný tok – 50 až 600 lm, příkon 6 až 24 W,
 • krytí IP65, IP42.

Exiway Plus

Exiway Plus nabízí nejen nouzová svítidla se zářivkou, ale také svítidla na bázi LED zdrojů se dvěma hlavními přednostmi

 • snížení spotřeby elektrické energie a velmi dlouhá doba života. Díky tomu lze při provozu budovy dosáhnout nezanedbatelné finanční úspory:
 • světelný zdroj – jedna, dvě zářivky nebo LED,
 • průměrná spotřeba LED verze – méně než 2 W (doba života více než 50 000 h),
 • kryt svítidla s Fresnelovými čočkami nebo z opálového skla pro luxusní vzhled,
 • tři barvy krycích rámečků,
 • doba nezávislého provozu – jedna, nebo tři hodiny,
 • světelný tok – 50 až 525 lm, příkon 6 až 24 W,
 • krytí IP42.

Exiway Class

Exiway Class vynikají novým, moderním designem. Uživatel v podstatě nepozná, že jde o nouzové svítidlo. Lze zmínit tyto jeho vlastnosti:

 • pouze ve verzi Activa nebo Dardo,
 • svítidlo na bázi zdrojů LED
 • průměrná spotřeba – méně než 2 W (doba života více než 50 000 h),
 • tělo svítidla ze samozhášecího polykarbonátu,
 • kryt z minerálního skla pro luxusní vzhled,
 • doba nezávislého provozu – jedna nebo tři hodiny
 • světelný tok – 85 až 380 lm, příkon 6 až 24 W,
 • krytí IP42.

nouzova_svetla_2

Systém nouzového osvětlení Dardo Plus

Dardo Plus je označení systému centrální správy a kontroly nouzového osvětlení, který zajišťuje automatické vykonávání periodických testů správného fungování svítidel a doby jejich nezávislého provozu v nouzovém režimu podle normy EN 50172.

Jádrem systému je centrální jednotka Dardo s vestavěnou záložní baterií pro případ výpadku napájení. V systému může pracovat až 3 200 nouzových svítidel, která jsou jednoznačně identifikovatelná svou nastavenou adresou. Přitom každé svítidlo funguje jako samostatná jednotka, která se při výpadku síťového napájení zapne a napájí z vestavěné baterie. Díky tomu při poruše jednoho svítidla zůstanou ostatní svítidla funkční, takže celý bezpečnostní systém je i nadále schopen provozu.

Výsledky testů odhalí nevyhovující nebo vadné části svítidel, jako je např. světelný zdroj, baterie atp. Výsledky se za použití monitorovacího programu okamžitě zobrazí na jednotce Dardo Plus, na monitoru PC nebo jsou vytisknuty na tiskárně Dardo Plus. Další možností je začlenit Dardo Plus do systémů řízení technických zařízení budov prostřednictvím kontaktů nebo přímo komunikací po sběrnici. Následně lze výsledky libovolně zpracovávat a analyzovat.

nouzova_svetla_3

Snadná a přehledná instalace je velkou výhodou tohoto spolehlivého a stabilního systému. Předností, co se týče legislativy, jsou pravidelné testy, jejichž výstupy s dosaženými výsledky lze s výhodou přiložit k záznamům o pravidelných kontrolách nouzového osvětlení. Finanční výhoda vyplývá z prodloužení životnosti akumulátorů a efektivního plánování zásahů pracovníků údržby podle výsledků uskutečněných testů.

Systém Dardo Plus je používán především v kancelářských budovách, obchodních centrech, sportovních halách, školách, divadlech atd.

Více informací zájemci naleznou na:

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Zákaznické centrum
tel.: 382 766 333
www.schneider-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.

Najdete nás na Facebooku