Nouzové osvětlení v budovách: DiCube od Schneider Electric

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podle platné legislativy musí být pro bezpečnou evakuaci osob použito v únikových cestách a ve stavbách se shromažďovacím prostorem nouzové osvětlení. V případě větších shromažďovacích prostor nařizuje norma užití nouzového osvětlení jako antipanického prvku.

Tolik litera zákona. Z praxe víme, že jde o přehlíženou součást staveb a investoři berou nouzové osvětlení jako nutné zlo. V případě větších objektů se totiž může jednat o rozsáhlé a nákladné systémy se stovkami svítidel, navíc uživatel musí počítat i s náklady na servis a údržbu.

Nouzové osvětlení žádná věda není?

V malých objektech stačí únikovou cestu osadit autonomními bateriovými svítidly nebo autonomními značkami nouzových východů. Pozor, použití levných modelů nouzových svítidel přináší problém v budoucnu: baterie v nich vydrží tři až čtyři roky a pak se musí postupně nákladně měnit. V případě větších objektů s desítkami či stovkami svítidel se však použití autonomních svítidel nevyplatí.
Legislativa udává povinnost jednou měsíčně provést test funkčnosti všech svítidel nouzového osvětlení, jednou ročně kapacitní zkoušku, a navíc vést řádný provozní deník. Z praxe víme, že v mnoha objektech se toto neprovádí. Je časově náročné a pracné obcházet každý měsíc budovu a testovat jednotlivá autonomní svítidla. Z těchto důvodů je u středních a větších objektů (nad 50 svítidel) vhodné použít systém nouzového osvětlení s centrální baterií (CBS). V něm je jedna baterie, většinou olověná, která má životnost cca 10 let. Systém je schopen automaticky provádět testy funkčnosti, zaznamenávat stav a vše ovládat a řídit z jediného místa. Nevýhodou systému CBS je dražší kabeláž, v některých prostorách musíte totiž užít pro propojení svítidel s centrální baterií nehořlavé kabely.

NO diCube 2021 1

Systém nouzového osvětlení DiCube

Společnost Schneider Electric uvedla na trh adresovatelný systém nouzového osvětlení DiCube, který může být velmi zajímavou alternativou systémům s centrální baterií CBS. Je založen na komunikačním standardu DALI a využívá adresovatelná svítidla, která jsou vybavena nejmodernějším typem baterie LiFePO4 s velmi dlouhou životností až 10 let.
Systém DiCube je velmi jednoduchý na návrh, instalaci i ovládání. Obsahuje pouze tři základní prvky: řídicí jednotku, linkové kontroléry a svítidla.
Do řídicí jednotky lze zapojit jeden či dva linkové kontroléry. Ty komunikují každý až se 128 svítidly. Jedna řídicí jednotka tedy může ovládat až 256 svítidel a pomocí ethernetu lze propojit v jeden celek neomezené množství řídicích jednotek. Svítidla systému DiCube jsou vybavena komunikačním rozhraním pro DALI sběrnici, svorkovnicí pro napájení a integrovanou baterií s vysokou životností.

NO diCube 2021 2

Svítidla systému DiCube

Pro osvětlení únikových cest a antipanické osvětlení se používají svítidla Exiway Smartled DiCube vhodná pro zapuštění nebo montáž na strop nebo zeď. Jsou vyráběna v krytí IP65 a využijí se i v budovách se sprinklerovým hasicím zařízením. Smartled svítidla mají světelný tok od 120 do 820 lumenů a výdrž až 3 hodiny provozu. Lze je doplnit piktogramem pro označení únikových cest.
V případě, že potřebujete nouzová svítidla v diskrétním malém provedení, lze využít bodová LED svítidla Exiway Smartbeam. Ta jsou vhodná i pro osvětlení důležitých míst jako jsou hasicí přístroje, tlačítka požárních hlásičů, hydranty apod. Jsou dostupná i v provedení s krytím IP65.
Jako běžné značky nouzového východu lze použít designová svítidla Exiway Smartexit DiCube. Viditelná vzdálenost 26 nebo 32 metrů, výdrž baterie 1,5 nebo 3 hodiny, krytí IP40.
Vyžadujete-li opravdu vysoký světelný výkon, můžete sáhnout po svítidlu Exiway Smartduo DiCube, které generuje světelný tok 2 400 lm na dvou nezávislých LED reflektorech.
Pro usnadnění návrhu jsou v katalozích uvedeny doporučené vzdálenosti svítidel a rady, která svítidla použít na jaké aplikace.

NO diCube 2021 3

DiCube nouzově i běžně … jako 2v1

Systém nouzového osvětlení DiCube může být díky svítidlům s režimem trvalého svícení použit i jako běžné osvětlení. Svítidla Smartled jsou v tomto případě vybavena dvojitou vstupní svorkovnicí, která umožňuje připojit monitorovaný vstup a vstup pro ovládací spínač (běžný vypínač). Tím je možné nouzové svítidlo používat pro běžné svícení a ušetřit na instalaci obyčejných světel. Protože svítidla mají monitorované vstupy a vlastní baterii, nejsou nutné pro jejich připojení nehořlavé kabely, ale stačí běžný silový kabel typu CYKY. V případě chytře promyšleného návrhu lze dokonce využít jeden společný CYKY kabel pro komunikaci i napájení, dva vodiče se využijí pro komunikaci a zbylé pro napájení svítidel. Použitý kabel CYKY je definován v DALI standardu dle vzdálenosti svítidla od linkového kontroléru. Standardně se používá průřez 0,5 až 2,5 mm2 do max. vzdálenosti 300 metrů.

NO diCube 2021 4

Snadné ovládání nouzového osvětlení DiCube

Systém DiCube je možné instalovat a ovládat mnoha způsoby. Ke zprovoznění stačí stisknout dvě tlačítka na řídicí jednotce a systém se celý sám automaticky naadresuje a uvede do provozu. O nic se nemusíte starat. Pokud chcete vědět více o jednotlivých svítidlech, měnit nastavení, adresy a zasahovat do systému, lze se připojit bezplatnou mobilní aplikací přes Bluetooth. Dále máte možnost přístupu do web serveru řídicí jednotky přes ethernet/internet nebo použít speciální softwarový nástroj PC Suite. V něm je možná kompletní správa systému a propojení mnoha řídicích jednotek v jeden celek. Systém DiCube obsahuje i možnost integrace do nadřazeného řídicího systému budovy tzv. BMS. Díky připraveným softwarovým widgetům je možné mít přehled o systému nouzového osvětlení na obrazovce společně s ostatními systémy budovy jako je MaR, spotřeba energií, zabezpečení atd. Společnost Schneider Electric nabízí své unikátní řešení, platformu EcoStruxure.

NO diCube 2021 5

Systém nouzového osvětlení DiCube v cube, v kostce:

  • V porovnání se systémy CBS je systém DiCube cca o 40 % cenově výhodnější
  • Dalších úspor lze dosáhnout při použití obyčejné kabeláže
  • Ovládání a testování z jednoho místa šetří prostředky za obsluhu a servis
  • Automaticky plní legislativní povinnosti uživatele budovy
  • Nejmodernější technologie – LED, LiFePO4 baterie, Bluetooth, Ethernet
  • Snadný návrh, snadná instalace

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2022

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě a sběrnice.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.

Najdete nás na Facebooku