Nouzové osvětlení v budovách: DiCube od Schneider Electric

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podle platné legislativy musí být pro bezpečnou evakuaci osob použito v únikových cestách a ve stavbách se shromažďovacím prostorem nouzové osvětlení. V případě větších shromažďovacích prostor nařizuje norma užití nouzového osvětlení jako antipanického prvku.

Tolik litera zákona. Z praxe víme, že jde o přehlíženou součást staveb a investoři berou nouzové osvětlení jako nutné zlo. V případě větších objektů se totiž může jednat o rozsáhlé a nákladné systémy se stovkami svítidel, navíc uživatel musí počítat i s náklady na servis a údržbu.

Nouzové osvětlení žádná věda není?

V malých objektech stačí únikovou cestu osadit autonomními bateriovými svítidly nebo autonomními značkami nouzových východů. Pozor, použití levných modelů nouzových svítidel přináší problém v budoucnu: baterie v nich vydrží tři až čtyři roky a pak se musí postupně nákladně měnit. V případě větších objektů s desítkami či stovkami svítidel se však použití autonomních svítidel nevyplatí.
Legislativa udává povinnost jednou měsíčně provést test funkčnosti všech svítidel nouzového osvětlení, jednou ročně kapacitní zkoušku, a navíc vést řádný provozní deník. Z praxe víme, že v mnoha objektech se toto neprovádí. Je časově náročné a pracné obcházet každý měsíc budovu a testovat jednotlivá autonomní svítidla. Z těchto důvodů je u středních a větších objektů (nad 50 svítidel) vhodné použít systém nouzového osvětlení s centrální baterií (CBS). V něm je jedna baterie, většinou olověná, která má životnost cca 10 let. Systém je schopen automaticky provádět testy funkčnosti, zaznamenávat stav a vše ovládat a řídit z jediného místa. Nevýhodou systému CBS je dražší kabeláž, v některých prostorách musíte totiž užít pro propojení svítidel s centrální baterií nehořlavé kabely.

NO diCube 2021 1

Systém nouzového osvětlení DiCube

Společnost Schneider Electric uvedla na trh adresovatelný systém nouzového osvětlení DiCube, který může být velmi zajímavou alternativou systémům s centrální baterií CBS. Je založen na komunikačním standardu DALI a využívá adresovatelná svítidla, která jsou vybavena nejmodernějším typem baterie LiFePO4 s velmi dlouhou životností až 10 let.
Systém DiCube je velmi jednoduchý na návrh, instalaci i ovládání. Obsahuje pouze tři základní prvky: řídicí jednotku, linkové kontroléry a svítidla.
Do řídicí jednotky lze zapojit jeden či dva linkové kontroléry. Ty komunikují každý až se 128 svítidly. Jedna řídicí jednotka tedy může ovládat až 256 svítidel a pomocí ethernetu lze propojit v jeden celek neomezené množství řídicích jednotek. Svítidla systému DiCube jsou vybavena komunikačním rozhraním pro DALI sběrnici, svorkovnicí pro napájení a integrovanou baterií s vysokou životností.

NO diCube 2021 2

Svítidla systému DiCube

Pro osvětlení únikových cest a antipanické osvětlení se používají svítidla Exiway Smartled DiCube vhodná pro zapuštění nebo montáž na strop nebo zeď. Jsou vyráběna v krytí IP65 a využijí se i v budovách se sprinklerovým hasicím zařízením. Smartled svítidla mají světelný tok od 120 do 820 lumenů a výdrž až 3 hodiny provozu. Lze je doplnit piktogramem pro označení únikových cest.
V případě, že potřebujete nouzová svítidla v diskrétním malém provedení, lze využít bodová LED svítidla Exiway Smartbeam. Ta jsou vhodná i pro osvětlení důležitých míst jako jsou hasicí přístroje, tlačítka požárních hlásičů, hydranty apod. Jsou dostupná i v provedení s krytím IP65.
Jako běžné značky nouzového východu lze použít designová svítidla Exiway Smartexit DiCube. Viditelná vzdálenost 26 nebo 32 metrů, výdrž baterie 1,5 nebo 3 hodiny, krytí IP40.
Vyžadujete-li opravdu vysoký světelný výkon, můžete sáhnout po svítidlu Exiway Smartduo DiCube, které generuje světelný tok 2 400 lm na dvou nezávislých LED reflektorech.
Pro usnadnění návrhu jsou v katalozích uvedeny doporučené vzdálenosti svítidel a rady, která svítidla použít na jaké aplikace.

NO diCube 2021 3

DiCube nouzově i běžně … jako 2v1

Systém nouzového osvětlení DiCube může být díky svítidlům s režimem trvalého svícení použit i jako běžné osvětlení. Svítidla Smartled jsou v tomto případě vybavena dvojitou vstupní svorkovnicí, která umožňuje připojit monitorovaný vstup a vstup pro ovládací spínač (běžný vypínač). Tím je možné nouzové svítidlo používat pro běžné svícení a ušetřit na instalaci obyčejných světel. Protože svítidla mají monitorované vstupy a vlastní baterii, nejsou nutné pro jejich připojení nehořlavé kabely, ale stačí běžný silový kabel typu CYKY. V případě chytře promyšleného návrhu lze dokonce využít jeden společný CYKY kabel pro komunikaci i napájení, dva vodiče se využijí pro komunikaci a zbylé pro napájení svítidel. Použitý kabel CYKY je definován v DALI standardu dle vzdálenosti svítidla od linkového kontroléru. Standardně se používá průřez 0,5 až 2,5 mm2 do max. vzdálenosti 300 metrů.

NO diCube 2021 4

Snadné ovládání nouzového osvětlení DiCube

Systém DiCube je možné instalovat a ovládat mnoha způsoby. Ke zprovoznění stačí stisknout dvě tlačítka na řídicí jednotce a systém se celý sám automaticky naadresuje a uvede do provozu. O nic se nemusíte starat. Pokud chcete vědět více o jednotlivých svítidlech, měnit nastavení, adresy a zasahovat do systému, lze se připojit bezplatnou mobilní aplikací přes Bluetooth. Dále máte možnost přístupu do web serveru řídicí jednotky přes ethernet/internet nebo použít speciální softwarový nástroj PC Suite. V něm je možná kompletní správa systému a propojení mnoha řídicích jednotek v jeden celek. Systém DiCube obsahuje i možnost integrace do nadřazeného řídicího systému budovy tzv. BMS. Díky připraveným softwarovým widgetům je možné mít přehled o systému nouzového osvětlení na obrazovce společně s ostatními systémy budovy jako je MaR, spotřeba energií, zabezpečení atd. Společnost Schneider Electric nabízí své unikátní řešení, platformu EcoStruxure.

NO diCube 2021 5

Systém nouzového osvětlení DiCube v cube, v kostce:

  • V porovnání se systémy CBS je systém DiCube cca o 40 % cenově výhodnější
  • Dalších úspor lze dosáhnout při použití obyčejné kabeláže
  • Ovládání a testování z jednoho místa šetří prostředky za obsluhu a servis
  • Automaticky plní legislativní povinnosti uživatele budovy
  • Nejmodernější technologie – LED, LiFePO4 baterie, Bluetooth, Ethernet
  • Snadný návrh, snadná instalace

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2021

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2021

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí a monitorovací techniku.

Zajímavé odkazy

Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.

Najdete nás na Facebooku