Nouzové osvětlení LED – technologie, která šetří náklady

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nouzové osvětlení tvoří klíčovou část osvětlovací soustavy, která je zodpovědná za umožnění bezpečné evakuace osob z ohrožených budov nebo jejich částí.

Pro ohrožení života, zdraví osob a majetku v objektech pro shromažďování a ve výškových budovách je nejnebezpečnější vznik požáru a nedokonalé zabezpečení evakuace osob z ohrožených částí objektů, v nichž došlo k nebezpečné situaci. Z toho vyplývá jasný požadavek na maximální spolehlivost zařízení použitých pro účely bezpečného opuštění postižených prostorů.
Jeden ze základních dokumentů v oblasti stavebnictví – vyhláška č. 137 / 1998 – nařizuje v § 21 splnění požadavku: „Všechna elektrická zařízení, jejichž chod je při požáru nezbytný k ochraně osob a majetku, musí mít při požáru zajištěnou dodávku elektrické energie alespoň po předpokládanou dobu užití těchto zařízení, a to ze dvou na sobě nezávislých zdrojů." k problematice nouzového osvětlení je pak v § 51 této vyhlášky uvedeno: „Shromažďovací prostory včetně únikových cest musí být vybaveny nouzovým osvětlením,směry úniku musí být zřetelně označeny všude tam, kde východy na volné prostranství nejsou přímo viditelné."
Při návrhu nouzového osvětlení se vychází z výše uvedených principů, které jsou dále zakotveny v příslušných normách.
Nouzová svítidla a podsvětlené piktogramy Schrack jdou ruku v ruce s moderními trendy v oblasti LED technologií.
Nové produkty nabízí všechny výhody svítidel s LED, což v důsledku přináší potenciál nejen pro zvýšení spolehlivosti ale i úsporu provozních nákladů. U některých typů (např. KX) je možné využít piktogramové svítidlo také pro aktivní osvětlení únikové cesty a redukovat tak náročnost projektu.
LED svítidla Schrack v systémech s centrální baterií nabízí také možnost jejich provozu s redukovaným světelným tokem, který je pro zajištění maximální bezpečnosti samozřejmě automaticky zvýšen na maximum v případě výpadku sítě. Důsledkem je pak úspora spotřeby energie, což je přínosem pro velká obchodní centra, multifunkční kinosály, apod.
Schrack dimenzuje nouzová svítidla s LED technologií na min. životnost 50 000 hodin a více. Výhody tohoto řešení je možné zajistit i u stávajících svítidel Schrack prostřednictvím retrofitní sady – k tomuto účelu je k dispozici sada pro přestavbu na LED svítidlo.

led 2016 1

Prostředky pro zajištění nouzového osvětlení

Schrack nabízí vše potřebné pro zajištění kompletního nouzového osvětlení: svítidla s vlastním zdrojem, svítidla pro centrální bateriové systémy, příslušenství pro nouzová svítidla, komponenty pro nouzové systémy / předřadníky, systémy s omezeným výkonem, baterie a nouzové moduly.

Svítidla s vlastním akumulátorem

Technicky nejjednodušším prostředkem je použití svítidel, kde je náhradní zdroj energie pro případ výpadku umístěn přímo ve svítidle. Předřadná část pak zajišťuje nejen napájení světelného zdroje ale i nepřetržité dobíjení akumulátoru tak, aby byla vždy zajištěna funkce nouzového svícení.
Nouzová svítidla Schrack jsou vhodná pro zajištění pohotovostního i trvalého nouzového svícení již v základním provedení.
K dispozici jsou různá provedení pro centrální sběr dat a hlášení o chybách.
Svítidla jsou pak vybavena komunikačním rozhraním pro jeden z následujících systémů:

  • autotest
  • BusControl®
  • WirelessControl

Centrální bateriové systémy

Technicky vyspělé systémy pro zálohování nouzových svítidel, kde je náhradní zdroj energie pro případ výpadku umístěn v jednom místě. Charakteristickým rysem je možnost dohledování připojených svítidel přímo po napájecím vedení bez nutnosti instalovat zvláštní datovou kabeláž.
Řídící část pak zajišťuje všechny důležité operace automaticky a nestandardní stavy indikuje na určeném místě. Případné změny režimu svícení jednotlivých bodů jsou možné bez zásahu do instalace. Možnosti vzdálené správy a vizualizace jsou u systému Schrack MultiControl samozřejmostí.
Centrální bateriové systémy Schrack jsou vybaveny automatickým zkušebním zařízením (ATS) v souladu s ČSN EN 62034, umožňují zaznamenávat stavy systému, sledovat připojená svítidla a vést elektronickou provozní knihu.
K dispozici jsou provedení pro montáž na stěnu, větší zařízení jsou pak ve skříni s oddělenou bateriovou částí.

led 2016 2

ERT-LED osvětlení únikové cesty

Použití inovativních vysoce účinných ERT-LED zajišťuje úsporné a rovnoměrné osvětlení únikové cesty. Díky vysoké účinnosti LED a optimálnímu rozložení světelného toku je možné zvětšit rozteče mezi svítidly na únikové cestě, úsporu materiálu a času na montáž. Přibližně poloviční příkon v porovnání s konvenčními svítidly umožňuje použití optimalizovaného záložního zdroje, v takovém případě se dostává ke slovu např. zařízení Schrack MiniControl.
Použití moderních ERT-LED svítidel zajistí minimální energetickou náročnost. Odpovídajícím způsobem je možné snížit zálohovaný výkon centrální baterie, popř. také průřez napájecího vedení.

led 2016 3

led 2016 4

Bezdrátový centralizovaný systém WirelessControl

S novým bezdrátovým centráltestovým systémem WirelessControl se sledování nouzových svítidel s vlastní baterií stává jednoduchou záležitostí. Požadavky na instalaci jsou shodné jako u obyčejných nouzových svítidel bez centráltestu – vyžadována je standardní kabeláž pro napájení svítidel 230 V AC. Inteligentní komponenty pro vytvoření datové bezdrátové sítě pak zajistí zbytek.
Každé nouzové svítidlo kompatibilní s WirelessControl může komunikovat se sousedním svítidlem nebo s centrálou na otevřené frekvenci 868 MHz. Tato frekvence zajistí přenos i přes železobetonový strop mezi dvěma podlažími. Do sítě jsou vysílány informace o stavu svítidla a jeho sousedů. Dosah a vzdálenost komunikace je uvnitř budovy max. 30m. Dosah je možné prodloužit pomocí repeateru, který není potřeba nijak zdlouhavě nastavovat.
Bezdrátová síť typu Ad Hoc dokáže pojmout max. 200 svítidel. Bezdrátově komunikující svítidlo navazuje automaticky kontakt s uzlovým bodem s nejlepším příjmem signálu, což může být buď jiné svítidlo, repeater nebo centrála. Chybová hlášení jsou shromažďována v centrále, která je dále distribuuje např. prostřednictvím e-mailu.
Centrála provádí u všech svítidel v síti předepsané denní a týdenní testy funkčnosti svítidel a ukládá jejich výsledky. Mimoto může být ručně vyvolán manuální test mimo určený plán. Hlášení jsou pak zasílána emailem správci systému.
Obslužný software – kompatibilní s operačním systémem Windows – umožňuje použití plánů budovy a do nich pak provést zanesení všech pozic nouzových svítidel. Jednotlivé pozice tak jsou vizualizovány, přičemž jejich status je zobrazen přímo v plánu. Tím je maximálně usnadněna identifikace místa případné závady. Vybraná svítidla mohou být navíc bezdrátově spínána, což dále zvyšuje uživatelský komfort. V centrále je možné nastavit časový plán, podle kterého může být nouzové osvětlení deaktivováno nebo přepnuto do pohotovostního svícení, např. ve školách o víkendech, prázdninách, apod. Systém WirelessControl přispívá ke snížení spotřeby energie, aniž by byla negativně ovlivněna úroveň bezpečnosti.
Svítidla s funkcí WirelessControl jsou stále vizuálně decentní. Dokonce i nerezová nebo hliníková svítidla nevyžadují žádné viditelné antény, které by narušovaly jejich design.

Nechte si poradit u našich obchodních techniků.

SCHRACK TECHNIK spol. s r. o.
Dolnoměcholupská 2, 100 00 Praha 10
Tel.: +420 281 008 231-3
Fax: +420 281 008 462
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schrack.cz

Stáhnout nový katalog nouzového osvětlení v pdf.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.