Inteligentní systémy osvětlení – kde hledat záchranu pro rentabilitu firem?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sazby za elektrickou energii neustále rostou a podle predikcí opravdový nárůst cen pocítíme teprve v letošním roce. Odhaduje se, že cena elektřiny se značně zvýší oproti současným cenám.

Lze něco udělat pro to, abychom i přes toto zdražení nevynakládali na elektřinu velké peníze?

Na zvyšování cen elektřiny se podílí několik faktorů. Jedná se mj. o nárůst cen uhlí, zvýšení ceny zemního plynu, pokračující růst poptávky po elektřině, zastaralou infrastruktura a poplatky za emisní povolenky CO2.
Z analýzy vyplývá, že v průběhu posledního roku ceny v tarifu pro podniky narostly o několik stovek procent. Každá podzimní a zimní sezóna je obdobím zvýšené spotřeby elektřiny, a to jak u individuálních domácnosti, tak u podniků. Navýšení o 40-50% se může pro mnohé podniky ukázat jako neúnosné. Proto se již dnes vyplatí hledat řešení, která pomohou šetřit energií a snížit tak výši účtů.

Kde hledat řešení?

Mnoho firem si klade otázku, jaké změny by měly provést, aby snížily své účty za elektřinu? Zaprvé, vypínat zbytečná zařízení a osvětlení. Ale co když je osvětlení nezbytné a nemůžete si dovolit nic vypnout – například v případě výrobní haly, která vyžaduje nepřetržité osvětlení? V takovém případě stojí za to hledat inovativní řešení. Inteligentní a umožňující co nejmenší spotřebu elektřiny.

ledline 2023 1

LED nestačí

Již nějakou dobu jsou v soukromých domech a bytech, jak rovněž v podnicích, tradiční žárovky nahrazovány úspornými LED žárovkami. Technologie LED se však neustále vyvíjí a nabízí nové možnosti, které využívají výrobci osvětlení a dodávají na trh stále efektivnější řešení. „Mezi ně nepochybně patří Daylight Harvesting, čili systém umělého osvětlení, který využívá i denní světlo.“ poznamenává Przemysław Kowalczyk, polský výrobce osvětlení z firmy LED line. „Za účelem snížení spotřeby elektřiny, pomocí technologie řízení osvětlení, je systém schopen vyvažovat množství světla nezbytné k efektivnímu osvětlení dané místnosti.“ vysvětluje Przemysław Kowalczyk. Výměna tradičního osvětlení za LED přináší 40% úsporu. Použití inteligentní technologie systému Daylight Harvesting znamená dalších 40% úspory.

ledline 2023 2

Moderní technologie jako záchrana v krizi?

Inteligentní systém osvětlení s využitím denního světla založený na standardu Daylight Harvesting v kombinaci se zavedením doporučení týkajících se energetické efektivity budovy znamená maximalizaci úspor. „V závislosti na změně intenzity denního světla je systém schopen odpovídajícím způsobem tlumit a přepínat elektrické osvětlení. Systémy nainstalované v místnostech měří úroveň osvětlení a udržují ji na doporučené úrovni. Senzory denního světla jsou pak zodpovědné za měření přirozeného světla a podle vhodně určených hodnot signalizují elektronickým soustavám, aby účinně minimalizovaly výkon elektrického osvětlení.“ vysvětluje Przemysław Kowalczyk z LED line.
Svítidla rozmístěná v místnostech budou pracovat s různým výkonem závisle na jejich vzdálenosti od zdroje přirozeného světla. Zásadní vliv na budoucí úspory má správné rozmístění a seskupení svítidel. Například v případě střešních oken se svítidla montují mezi nimi a jsou kontrolována skupinově.

ledline 2023 3

Je čas na nové standardy

Daylight Harvesting je novým standardem v oblasti aktivního denního osvětlení a udržitelné architektury s důrazem především na kvalitu. Použití mikrovlnných pohybových čidel obohacené o funkci STAND-BY 20 % ve svítidlech zvětšuje jejich funkčnost. Svítidlo, které po delší dobu nezaznamená přítomnost člověka, přechází do udržovacího stavu a stavu připravenosti. Snížením osvětlení na úroveň 20% během této doby se sníží i spotřeba energie. Funkce pohotovostního režimu je stále aktivní a světlo čeká na úplné zhasnutí nebo opětovné rozsvícení při detekci pohybu.
Velkou výhodou tohoto řešení je plynulý chod svítidla a absence oslnění. Toto komfortní řešení se osvědčí ve společných prostorách budov, na schodištích a toaletách. Důležité je, že kromě všech svých výhod přináší také hmatatelné finanční výhody.
Všechny, kteří chtějí poznat inteligentní osvětlení, inovační řešení a novinky v tomto oboru, zveme k navštívení našeho stánku P 6.19 v hale P, během jednoho z největších veletrhů osvětlení v Evropě, a to AMPER 2023, který se uskuteční ve dnech 21.-23. března 2023 na brněnském výstavišti BVV“ uzavírá Przemysław Kowalczyk z firmy LED line.

LEDIN Group Sp. z o.o.
Tel.: +48 29 7647700
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ledline.eu

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku