Souvisejícím tématem s problematikou nouzového osvětlení jsou i všechny bezpečnostní značky a doplňkové směrové šipky požadované při nouzovém úniku, které musí splňovat požadavky norem ČSN ISO 3864-1 a ČSN EN ISO 7010.
Jejich účelem je rychle upozornit na objekty a situace ovlivňující bezpečnost a zdraví a zajišťující rychlé pochopení určitých sdělení.
Všechny bezpečnostní značky a poznámky vyžadují osvětlení, aby byla zajištěna jejich dobrá viditelnost a čitelnost. K dispozici je několik možností, jak toho dosáhnout, např. vnějším osvětlením nebo vnitřním osvětlením.
Je důležité zajistit, že bezpečnostní značky musí být v nouzové situaci dostatečně osvětleny, aby byly viditelné a bezpečnostní zelená barva zůstávala zelenou a kontrastní bílá barva zůstávala bílou uvnitř vymezení barev specifikovaných v normě ČSN ISO 3864-4.
Bezpečnostní značky zahrnují směrové značky únikových cest, značky únikových východů a ostatní bezpečnostní značky, u nichž se při hodnocení rizika považuje za potřebné, aby byly čitelné při nouzových situacích.
Požadavky na bezpečnostní značky
Jak již bylo řečeno, bezpečnostní značky musí splňovat požadavky norem ČSN ISO 3864-1, ČSN ISO 3864-4 a ČSN EN ISO 7010.
Základními tvary a barvami pro účely poskytnutí informace o bezpečné možnosti úniku, bezpečnostních zařízení jsou čtverec nebo obdélník tmavě zelené barvy s výhradně bílou barvu pro grafický symbol. Navíc důležitou podmínkou je, že bezpečnostní barva musí pokrývat nejméně 50 % celkové plochy značky.
Jas bezpečnostních značek
Mezi důležité aspekty patří správné osvětlení nebo prosvětlení bezpečnostních značek. Musí být osvětleny na 50 % požadované hodnoty do 5 s a na 100 % požadovanou hodnotu do 60 s. Jas kterékoliv plochy bezpečnostní barvy značky musí být nejméně 2 cd/m2 ve všech důležitých úhlech pohledu.
Poměr maximálního a minimálního jasu v bílé nebo v bezpečnostní barvě nesmí být větší než 10:1. Velké odchylky jasů sousedních bodů mají být vyloučeny. Poměr jasů v bílé a v bezpečnostní barvě nesmí být menší než 5:1 a ne větší než 15:1.
Minimální doba osvětlení bezpečnostní značky musí být 1 h.
Pozorovací vzdálenost
Vzhledem k tomu, že značka s vnitřním osvětlením je rozeznatelná na větší vzdálenost než značka s vnějším osvětlením o stejných rozměrech, stanovuje se maximální pozorovací vzdálenost podle následujícího vztahu: l = z x h, kde je l pozorovací vzdálenost, h výška značky a z činitel vzdálenosti Činitel vzdálenosti z je konstantně 100 pro značku s vnějším osvětlením a 200 pro značku s vnitřním osvětlením.
Fyzikální rozměry jednotek h a z musí být stejné.
Pro jednoznačnou čitelnost bezpečnostní značky má být montována nejvýše 20° nad vodorovným směrem pohledu.