Osciloskopy Hameg Instruments

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

S produkty firmy Hameg je možné se setkávat již více než 50 let, přesněji od roku 1957 kdy se začala psát historie tohoto německého výrobce měřicí techniky. Významným milníkem pro firmu znamenal rok 2005, kdy se stala součástí skupiny Rohde & Schwarz, která přispěla k dalšímu rozvoji společnosti Hameg a jejích výrobků.

Bezesporu nejvíce se rozvíjejícím produktem z nabídky přístrojů Hameg jsou osciloskopy řady HMO pro kmitočtová pásma od 70MHz do 350MHz. Osciloskopy řady HMO nabízí nejen dnes již běžně dostupné funkce pro digitální osciloskopy jako je např. možnost uložení měřených průběhů na externí paměťový flash disk nebo možnost rozšíření o dekódování a analýzu sériových sběrnic typu I2C, SPI, UART, CAN, LIN, ale také mnoho funkcí a vlastností vymykající se zaběhlým standardům v „základní" kategorii osciloskopů. Jednou takovou funkcí je např. „Quick View" umožňující zobrazit stiskem jediného tlačítka nejdůležitější parametry měřeného signálu. Z parametrů se jedná např. o velmi nízký šum přístroje, umožňující měřit na rozsahu 1mV/díl v celé šířce pásma, kde je 1mV představuje skutečný analogový napěťový vertikální rozsah na vstupu osciloskopu. Kromě toho je každý přístroj vybaven paticí pro připojení sondy na 8 nebo 16 digitálních kanálů.

rohde 2013 5
Nejen vlastnosti osciloskopů HMO stojí za zmínku, ale také jejich provedení a vzhled. Osciloskopy HMO jsou bezesporu jedny z nejkompaktnějších přístrojů ve své třídě a přesto nabízí obrazovku s VGA rozlišením o úhlopříčce 6,5". V případě potřeby lze obrazovku přenést na externí monitor nebo dataprojektor pomocí DVI-D konektoru. Pro ještě lepší přehled o měřených signálech, je možné použít funkci „Virtual Screen", díky které se vertikální rozlišení obrazovky rozšíří na 20 díků, oproti standardním 10 dílkům. Funkce vhodná především při práci s digitálními kanály, kdy můžeme digitální kanály přehledně rozložit na dalších 10 dílků a jednoduchým otáčením kolečka měnit náhled. Horizontální rozlišení přináší 12 dílků a to přesto, že se nejedná o širokoúhlou obrazovku. Nadstandardní 2 dílky na obrazovce přibydou při minimalizaci menu na pravé straně obrazovky.
I když je obrazovka důležitou součástí osciloskopu, bezesporu důležitější jsou možnosti nastavení a analýzy měřeného signálu.
Základ pro analýzu signálu je považováno automatické měření nebo měření pomocí kurzorů. Již zmíněná funkce „Quick View" však rozšiřuje možnosti automatického měření, protože nabízí přehled parametrů jako je Vrms, Vpp, Vp+, Vp-, perioda, frekvence, dobu náběžné nebo sestupné hrany, aj. a to stiskem jediného tlačítka. K tomu je možné aktivovat dalších až 6 automatických měření. Na samostatné automatické měření lze použít statistické vyhodnocení (obr. 1). Kurzory opět nenabízí jen funkci měření časového intervalu nebo napětí, ale také funkci čítače, měření střídy, náběžné nebo sestupné hrany, aj.

rohde 2013 1

Dalšími možnostmi analýzy signálu, které jsou standardní součástí všech osciloskopů HMO, je např. FFT pro zobrazení spektra, testování pomocí masky, funkce zoom s automatickým vyhledává-ním uživatelem definovaných událostí a jejich výpis v tabulce nebo matematické funkce s uložením až čtyř uživatelem definovaných matematických operací.

Maska pro testování je odvozena od měřeného signálu (obr. 2). U získané masky stačí nastavit rozsah tolerančního pole a zvolit reakci, která má nastat při překročení definovaného tolerančního pole měřeným signálem. Reakce může být zvukový signál, zastavení měření, vyslání napěťového pulzu, uložení obrazovky do paměti apod.
Pro jistotu správného výsledku naměřených hodnot nebo pro dostatečně dlouhý záznam jsou zapotřebí odpovídající parametry osciloskopu. Osciloskopy HMO nabízejí vzorkování až 4GSa/s nebo 2GSa/s a paměť pro uložení měřených hodnot až 4Mvzorků nebo 2Mvzorků v závislosti na šířce pásma osciloskopu (viz. tabulka). Pokud však zpracováváme signály o nižších napěťových úrovních, ani vysoká rychlost vzorkování a velká paměť nezaručí možnost měření, jestliže samotný osciloskop vnese do měřeného průběhu rušivé signály/šum. Osciloskopy HMO vykazují úroveň vnitřního šumu <90μVrms v celé šířce pásma a díky tomu umožňují měřit na rozsahu 1mV/díl bez omezení šířky pásma, tedy až do 350MHz.

rohde 2013 2

Kromě standardní nabídky analýzy signálu jsou k dispozici opce pro analýzu a dekódování sériových sběrnic. Opce s označením HOO10 zpřístupní analýzu sběrnice typu I2C, SPI, UART/RS-232 a to jak na analogových, tak také na digitálních kanálech. Opce s označením HOO11 nabízí stejné možnosti analýzy na analogových kanálech. Opce HOO12 zpřístupní analýzu sběrnic CAN a LIN s využitím analýzy a dekódování jak analogových, tak digitálních kanálů.
Data získaná dekódováním analyzovaných sběrnic jsou přehledná díky barevnému odlišení částí datového rámce. Pro reprezentaci dekódované sběrnice lze zvolit formát ASCII, binární, hexadecimální nebo decimální. K výpisu dekódovaných rámců slouží dekódovací tabulka obsahující detailní informace o každém datovém rámci, jako např. časová značka, informace o typu dat, samotný obsah dat, aj.

rohde 2013 3

Podle individuálních požadavků každého uživatele lze nastavit spouštěcí podmínky téměř libovolně v závislosti na typu analyzované sběrnice. Spouštěcí podmínky osciloskopu HMO tak můžou být nastaveny na začátek nebo konec rámce, typ rámce, typ dat, libovolnou adresu, aj. U sběrnic CAN můžou být např. spouštěcí podmínky nastaveny na všechny druhy chyb, vyskytujících se na sběrnici (Bit Stuffing, CRC, Form, Ack). Navíc lze analyzovat až 2 sběrnice současně.
Díky rozšíření o analýzu sériových sběrnic se z osciloskopu HMO stává užitečný nástroj pro vývojová oddělení v oblasti automobilového průmyslu, automatizace, letectví, robotiky, aj.
Samozřejmým příslušenstvím každého osciloskopu HMO jsou pasivní sondy v počtu analogových kanálů (2/4). V případě potřeby je však k dispozici celá řada sond a příslušenství jako proudové kleště, vysokonapěťové diferenciální sondy, aj. Např. pro analýzu sběrnic CAN nabízí Hameg 200MHz diferenciální sondu HZO40 nebo 800MHz diferenciální sondu HZO41. Obě sondy vynikají výbornými elektrickými parametry (3,5pF resp. 1pF vstupní kapacity, 1MΩ, resp. 200kΩ vstupní impedance).
Ať už pro vývojová oddělení nebo pro „běžná" měření, nabízí osciloskopy Hameg řady HMO výborného pomocníka a užitečný nástroj s vynikajícím poměrem cena/výkon, který obstojí v konkurenci nejen „základních" typů osciloskopů renomovaných výrobců.

rohde 2013 4

Více informací o osciloskopech HAMEG naleznete na stránkách www.hameg.com nebo u společnosti Rohde&Schwarz-Praha, s.r.o.

ROHDE & SCHWARZ - Praha, s.r.o.
Evropská 2590/33c
160 00  Praha-Dejvice

Telefon: +420 224 311 232
Fax: +420 224 317 043
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.rohde-schwarz.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku