Monitorováním spotřeby elektrické energie k energetické udržitelnosti

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Více než 2000 společností v ČR mělo za povinnost do 5. 12. 2015 podstoupit energetický audit nebo splnit podmínky certifikace ČSN EN ISO 50001 na základě novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií.

Směrnice EU 2012/27/EU o energetické účinnosti stanoví společný rámec pro opatření, která podporují energetickou účinnost k dosažení celkového cíle zvyšování účinnosti v rámci Evropské unie do roku 2020 o 20%. Podle článku 8 odst. 4 směrnice musely členské státy zajistit, aby byl ve všech větších společnostech do 5. 12. 2015 proveden energetický audit. Novela zákona o hospodaření energií, která vstoupila v platnost 4.5.2015, zavádí toto nařízení v českém právu. V důsledku toho musely podstoupit všechny společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním obratem nad 50 mil. EUR povinný energetický audit nebo certifikaci dle ČSN EN ISO 50001. Společnostem, které tak neučinily a nejsou schopny prokázat usilovnou snahu o splnění tohoto zákona, hrozí nemalé finanční postihy.
Zavedení systému hospodaření s energií v rámci společnosti definuje mezinárodní norma ČSN EN ISO 50001. Jejím nejdůležitějším cílem je prostřednictvím optimalizace procesů a technických opatření snížit náklady na energie, spotřebu energie a emise CO2. Průmyslové společnosti by měly nové požadavky vnímat nikoli jako nepatřičnou právní povinnost, ale jako příležitost, protože účinným hospodařením s energií lze kromě zvýšení transparentnosti nákladů dosáhnout snížením provozních nákladů udržitelných úspor.
Aby bylo možné zavést systém hospodaření s energií v souladu s normou ČSN EN ISO 50001, musí být měřena všechna data o energii, musejí být identifikovány významné spotřebiče energie a musí být analyzovány náklady na energii v rámci společnosti. Teprve na základě těchto poznatků lze rozvíjet konkrétní opatření pro zvýšení energetické účinnosti v rámci kroků neustálého zdokonalování (Obr. 1).

monitorovani spotreby 2016 1

Nákladově efektivní řešení

V případě starších instalací bez jakékoliv předchozí koncepce hospodaření s energií však zavedení výše zmíněných kroků může znamenat nemalé vstupní náklady. Proto firma Eaton vyvinula systém BreakerVisu, se kterým lze jak stávající, tak i nové instalace vybavit moderním systémem pro monitorování spotřeby el. energie s optimálním poměrem nákladů a přínosu. Výchozím bodem koncepce měření všech příslušných elektrických veličin na jednotlivých odbočkách a v podružných rozváděčích jsou komunikační moduly řady XMC. Tyto moduly nabízí možnost vybavit stávající systémy pro moderní měření a analýzu energie s minimem úsilí. K dispozici jsou například moduly NZM-XMC (Obr. 2) až do 630 A, které kombinují měřicí transformátory, napěťovou odbočku, měřicí elektroniku, rozhraní sběrnice a rozhraní pro zobrazování do jednoho kompaktního pouzdra. Alternativou je pro uživatele nový modul NZM-XMC-TC-MB (Obr. 3), který lze jednoduše připojit k externím, případně již existujícím, průvlekovým transformátorům a napěťovým odbočkám stroje nebo systému. Moduly z řady XMC lze použít k měření hodnot jako je napětí, proud, činný výkon, jalový výkon, účiník, celkové harmonické zkreslení (THD) a frekvence.
Univerzální modul NZM-XMC-TC-MB, který se upevňuje na DIN lištu a který k pokrytí celého proudového rozsahu až do 6 300 A v jednom zařízení používá externí měřicí transformátory, u kterých umožňuje nastavení převodu těchto transformátorů X/5A, lze použít ke snadnému zavedení nákladově efektivního řešení dodatečného vybavení, které pracuje se stávající elektroinstalací.

monitorovani spotreby 2016 2

Komunikace a vizualizace v jednom systému

Moduly XMC komunikují prostřednictvím protokolu Modbus RTU se systémem pro vizualizaci a komunikaci BreakerVisu, který kombinuje nejaktuálnější verzi softwaru a dotykového panelu v jednom řešení.
Systém BreakerVisu je schopen na 3,5" nebo 7" barevném displeji (Obr. 4) poskytnout vizuální přehled dat až z 32 zařízení (a až 48 zařízení, pokud je použit systém SmartWire-DT), a může také tato data ukládat do registru.
Systém také provádí automatickou konfiguraci, což znamená, že automaticky detekuje připojená zařízení a zaznamenává události a naměřené hodnoty s časovým razítkem. Systémová data lze prostřednictvím serveru TCP nebo OPC přes Modbus bránu přenášet do centrálního nadřazeného řídicího systému, webového prohlížeče nebo nástroje pro stavová hlášení. Uživatelé mohou mít přístup ke všem důležitým informacím o energetické optimalizaci v souladu s normou ČSN EN ISO 50001 po pouhém stisknutí tlačítka. Pro analýzu dat je dostačující základní počítač se softwarem Office.
Do systému BreakerVisu mohou být také začleněna externí zařízení, která komunikují prostřednictvím protokolu Modbus RTU. Díky tomuto zcela naprogramovanému a integrovanému řešení pro komunikaci a vizualizaci mohou uživatelé ve srovnání s běžnými systémy rozváděčů s oddělenými zobrazovacími jednotkami pro každý jednotlivý spínací prvek dosáhnout významné úspory nákladů.

monitorovani spotreby 2016 3

Upraveno na míru pro splnění požadavků průmyslu

Řešení pro hospodaření s energií společnosti Eaton patří díky malému množství práce potřebnému k jejich instalaci, konfiguraci a integraci v současné době mezi několik z nejvíce nákladově efektivních a účinných metod pro zavádění požadavků normy ČSN EN ISO 50001 a splňující požadavky EU na povinné audity. Tato řešení vzhledem k transparentnosti jejich dat nezpůsobují jen to, že jsou stroje a systémy účinnější, ale vytvářejí také základ pro další rozvoj, jako jsou inteligentní sítě Smart Grid nebo Industry 4.0.

monitorovani spotreby 2016 4

Eaton Elektrotechnika s.r.o.
Tel.: +420 267 990 411
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku